Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Servis pro samosprávu > Právní předpisy kraje a rozhodnutí hejtmana > Nařízení


 

Nařízení

Záložky hlavní nabídky

Vyberte:

Kraj Vysočina podporuje ohleduplné řešení soudních sporů mezi rodiči

Dialog
Na 70 účastníků z řad soudců okresních soudů, zástupců orgánů sociálně-právní ochrany dětí, rodinných terapeutů, advokátů a mediátorů z Vysočiny se setkalo v sídle Kraje Vysočina v Jihlavě. Odbor sociálních věcí Krajského úřadu Kraje Vysočina pro ně totiž na čtvrtek 2. února připravil ojedinělý seminář na téma Zavádění principů Cochemského modelu do praxe v rámci opatrovnických řízení.
 

 
 

„Uvedený model začínají zavádět některé české soudy. Proto jsme se rozhodli seznámit zástupce dotčených profesí z kraje Vysočina s dosavadní praxí, aktuálními zkušenostmi i s aplikací modelu českými soudy,“ vysvětlil náměstek hejtmana kraje Vysočina pro oblast sociálních věcí Pavel Franěk s tím, že Vysočina je jedním z mála krajů, který k této problematice přistoupil systémově a sezval všechny zainteresované organizace z celé Vysočiny.


Všichni účastníci semináře byli zástupci těch aktérů, kteří tvoří interdisciplinární tým realizující tzv. Cochemskou praxi. Jeho koordinovaná spolupráce přispívá ke včasnému uzavření dohody mezi rodiči, kterou soud neprodleně schválí. Důraz se klade na význam odpovědnosti rodičů za další osud a vývoj dítěte, jehož perspektivou je vnímán konflikt dospělých. „V praxi se jedná o soudní spory mezi rodiči, ať už jde o úpravu výchovy a výživy dětí, úpravu styku rodiče s dítětem, změnu výživného apod.,“ přiblížila Ivana Matoušková z Krajského úřadu Kraje Vysočina.


Hlavní blok připravila zakladatelka spolku Cochem.cz Markéta Nováková. „Interdisciplinární tým je živým vzorem pro rodiče, protože jim ukazuje cestu ke změně, otevřenost ke spolupráci a schopnost naslouchat druhému. Všichni profesionálové vedou rodiče k uvědomění si své vlastní zodpovědnosti za dítě. Oni sami by měli rozhodovat o poměrech dítěte, nikoliv soud,“ osvětlila Markéta Nováková.


Základními znaky Cochemského modelu jsou multidisciplinární spolupráce, rychlost jednání, důraz na přímou komunikaci na úkor byrokracie, posílení rodičovské odpovědnosti v rozhodování o dětech. Důsledkem je prevence konfliktu, respektive jeho minimalizace. Právě cesta k dohodě je zásadním cílem Cochemské praxe.

Na semináři dále vystoupil Robin Brzobohatý, mediátor Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí v Brně. Upozornil, že nedílnou součástí Cochemské praxe jsou pravidelná setkávání všech aktérů zapojených do procesu, která přispívají ke komplexnějšímu vhledu do práce ostatních profesí.

„Věřím tomu, že Kraj Vysočina bude patřit k regionům, kde je justice k dětem přátelská. A podobná setkání a výměny názorů a zkušeností k pozitivnímu vývoji přispívají. Věřím, že se zástupci soudů navážeme další spolupráci a podpoříme je v aplikace tohoto modelu, “ sdělil na závěr náměstek hejtmana Pavel Franěk.


Další informace mohou zájemci nalézt například na stránkách Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí nebo spolku Cochem.cz.

Metodické doporučení pro řešení rodičovských konfliktů nejen s mezinárodním prvkem ke stažení zde.



 
 
Zodpovídá: Mgr. Monika Brothánková
Vytvořeno / změněno: 3.2.2017 / 3.2.2017

Počet návštěv: 6351
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 



Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek