Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Dokumenty odborů > Odbor ekonomický > Veřejné sbírky
Vyberte:
„Nabídka brownfieldů v kraji Vysočina je specifická vyšším procentem brownfieldů po ukončené zemědělské výrobě. Jsou to areály, které bude problém oživit v duchu původního účelu. Noví investoři využívají současnou legislativu ČR, která jim umožňuje rychleji a efektivněji stavět na zelené louce. Při takových investicích nejsou limitováni původní dispozicí objektu, častou ekologickou zátěží nebo nemusejí řešit majetkoprávní komplikace. Seminář by měl pomoci najít investorům cestu k řešení využití brounfieldů u nás na Vysočině a pak už jen stačí využit možnosti čerpání peněz z Evropských fondů,“ uvedla Marie Černá, náměstkyně hejtmana pro oblast regionálního rozvoje.
„Brownfieldy představují skvělou alternativu ke stavbám na zelené louce. Vždy mají přinejmenším částečně vybudovanou strukturu, jsou součástí územního plánu a lidé z okolí jsou zvyklí dojíždět sem za prací. Na seminářích otevřeně představujeme výhody i nevýhody, které brownfieldy skrývají, a nabízíme řešení, která dovedou možné komplikace vyrovnat,“ řekl k semináři v Jihlavě Patrik Reichl, ředitel divize Regiony agentury CzechInvest
Na sérii seminářů CzechInvest představuje možnosti podpory financování regenerace brownfieldů, která je v mnoha případech nezbytná. Regeneraci brownfieldů přímo podporuje 13 unijních nebo národních dotačních programů. Desítky miliard korun z nich mohou získat projekty od rekonstrukcí železničních vleček po stavby nových center pro výzkum a vývoj.
Nejvíc opuštěných areálů zbylo na Vysočině po zemědělcích. Z odhadovaných celkových až 630 brownfieldů jich je 43 %, což je bezmála o deset procent víc oproti průměru celé České republiky. Na druhém a třetím místě je průmysl a občanská vybavenost. Zvlášť objektů jako jsou omšelé kulturní domy, rozpadlé samoobsluhy nebo depresivní autobusové zastávky je v kraji nezvykle mnoho – na celkovém počtu brownfieldů na Vysočině se podílejí 21,5 %, což je bezmála dvojnásobek oproti celostátnímu průměru.
„Studie agentury CzechInvest a kraje navrhuje tenhle výjimečný podíl využít, protože jako nejlepší nové využití po regeneraci doporučuje pro občanskou vybavenost využít 23 % brownfieldů a kromě toho dalších 30 % pro projekty sloužící různým způsobem občanům měst,“ doplňuje Patrik Reichl.
Většina brownfieldů je na Vysočině k nalezení v malých vesnicích do 2000 obyvatel. Dobrou zprávou je, že přes 65 % opuštěných areálů netrpí ekologickou zátěží. Ve srovnání s výsledky celé České republiky je to o 13 % lepší. V soukromých rukou je 62 % brownfieldů, 38 % patří veřejným institucím.
Zdrojem informací o brownfieldech je Vyhledávací studie, kterou v letech 2005 až 2007 zpracovala agentura CzechInvest ve spolupráci s jednotlivými krajskými úřady. Výzkum popsal 2.355 lokalit
o celkové rozloze přes 10 000 hektarů, z toho 98 brownfieldů je v kraji Vysočina.
PŘÍKLADY regenerace brownfieldů V KRAJI VYSOČINA
Regenerace a rekonstrukce podniku Velamos
Nejvýznamnějším projektem v kraji Vysočina realizovaném s finanční a projektovou podporou agentury CzechInvest je projekt regenerace a rekonstrukce bývalého podniku Velamos, výrobního areálu v Náměšti nad Oslavou o rozloze 11.500 m2. Objekt se nacházel ve velmi špatném stavu a nesl ekologickou zátěž. Společnost AgroStar Bohemia s.r.o. odstranila nevyhovující objekty a zbylé rekonstruovala pro potřeby výroby a oprav zemědělských strojů.
Firma zaměstná po realizaci projektu 30 zaměstnanců a v případě příznivého vývoje dalších 20 zaměstnanců do 3 let. V návaznosti na 2. etapu projektu firma získala dotaci z Fondu Vysočiny na vybavení lakovny, která je již v provozu. Firma plánuje i v budoucnu využívat dotací na dokončení revitalizace areálu a na technologické vybavení.
Realizace tohoto projektu ukázala, že pro malé a střední podniky je podpora při odstraňování ekologických škod pro revitalizaci brownfieldů klíčová.
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se