Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Kancelář Kraje Vysočina v Bruselu > O Vysočině > Přednosti Kraje Vysočina


 

Kraj Vysočina se prezentoval na bruselských Open Days

Open Days
Evropské instituce hostily v belgické metropoli minulý týden již jedenáctý ročník akce Open Days: Evropský týden regionů a měst. Do Bruselu se na čtyři dny vyplněné stovkou seminářů sjelo na šest tisíc reprezentantů regionů ze všech států Evropské unie, aby si nejenom navzájem vyměnili zkušenosti s realizací různých projektů, ale také proto, aby dokázali důležitost dobrého hospodaření v regionech jako jednoho z hlavních pilířů Evropské unie. Kraj Vysočina se představil na workshopu s názvem „Vně i uvnitř hranic – regionální řešení územně plánovacích výzev v městsko-vesnických oblastech“, kde spolu s desítkou podobných partnerů uvedl příklady své dobré praxe.
 

 
 

Hlavním tématem workshopu byly postupy při řešení územně plánovacích výzev regionů. Jde vlastně o reakce na měnící se socio-hospodářskou roli obcí a měst. V současné době jsou státy v Evropě svědky masivního růstu metropolí a center, ale také s tím spojených nežádoucích následků. Za Evropskou komisi otevřela diskuzi Charlina Vitcheva. Poukázala na to, jak důležité je vytvořit a nadále efektivně využívat integraci obcí a měst. Kraj Vysočinu reprezentoval Petr Průža, vedoucí oddělení územního plánování.

„Programy Evropské unie pro sbližování venkova a měst fungují, a to zejména pro velké projekty. Tomu odpovídá i velikost obcí, které mohly v České republice dostat podporu na nové územní plány obcí, tj. obce nad 500 obyvatel,“ říká Petr Průža. Tento systém není ovšem pro Kraj Vysočina příliš příznivý. Sídelní struktura kraje je velmi rozdrobená, z celkového počtu 704 obcí mají více než tři stovky z nich pouze do 200 obyvatel. Zásah kraje je v tomto případě nezbytný. „Kraj Vysočina poskytuje ze svého rozpočtu dotace na územní plány obcím. Bez jeho finanční a technické pomoci by bylo územní plánování ve venkovských podmínkách prakticky nemožné,“ vysvětluje Průža.

Od roku 2003 kraj poskytl obcím 617 dotací v celkovém objemu 2,5 milionu eur. V současné době jsou nové plány zhotoveny pro 84 % obcí v kraji.

Kraj Vysočina se podílí na přeshraničním programu ERRAM (za Českou republiku společně s Jihomoravským a Jihočeským krajem, a spolkovou zemí Dolní Rakousko), který byl na Open Days rovněž představen. Na tomto programu plánuje kraj spolupracovat i v následujícím období.

 

 
 
Zodpovídá: Mgr. Jan Skála
Vytvořeno / změněno: 15.10.2013 / 15.10.2013

Počet návštěv: 18932
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 



Kontaktní informace

 
Kontakt:
Kancelář Kraje Vysočina v Bruselu, 20/22, Rue du Commerce, 1000 Brusel Ixelles, Belgie, e-mail: info@vysocina.eu
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek