Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Kultura a památky > Kulturní a přírodní dědictví Kraje Vysočina
Hlavním tématem workshopu byly postupy při řešení územně plánovacích výzev regionů. Jde vlastně o reakce na měnící se socio-hospodářskou roli obcí a měst. V současné době jsou státy v Evropě svědky masivního růstu metropolí a center, ale také s tím spojených nežádoucích následků. Za Evropskou komisi otevřela diskuzi Charlina Vitcheva. Poukázala na to, jak důležité je vytvořit a nadále efektivně využívat integraci obcí a měst. Kraj Vysočinu reprezentoval Petr Průža, vedoucí oddělení územního plánování.
„Programy Evropské unie pro sbližování venkova a měst fungují, a to zejména pro velké projekty. Tomu odpovídá i velikost obcí, které mohly v České republice dostat podporu na nové územní plány obcí, tj. obce nad 500 obyvatel,“ říká Petr Průža. Tento systém není ovšem pro Kraj Vysočina příliš příznivý. Sídelní struktura kraje je velmi rozdrobená, z celkového počtu 704 obcí mají více než tři stovky z nich pouze do 200 obyvatel. Zásah kraje je v tomto případě nezbytný. „Kraj Vysočina poskytuje ze svého rozpočtu dotace na územní plány obcím. Bez jeho finanční a technické pomoci by bylo územní plánování ve venkovských podmínkách prakticky nemožné,“ vysvětluje Petr Průža.
Od roku 2003 Kraj Vysočina poskytl obcím 617 dotací v celkovém objemu 2,5 milionu eur. V současné době jsou nové plány zhotoveny pro 84 % obcí v kraji a podpora bude i nadále pokračovat.
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se