Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Dokumenty odborů > Odbor informatiky > Projekty
Vytvoření soustavy je povinností každého státu Evropské unie. Povinností Kraje Vysočina je do roku 2013 zabezpečit dostatečnou ochranu 41 EVL uvedených v evropském seznamu (mimo chráněné krajinné oblasti a národní kategorie ZCHÚ) pro všechny předměty ochrany. Možnými formami ochrany EVL jsou základní ochrana, smluvní ochrana a ochrana formou vyhlášení zvláště chráněného území včetně ochranného pásma.
Předmětem ochrany v těchto lokalitách jsou nejrůznější živočichové (např. vydra říční, netopýr velký, čolek velký, kuňka ohnivá nebo bolen dravý), rostliny (např. koniklec velkokvětý nebo puchýřka útlá) a stanoviště (např. bučiny, vřesoviště nebo rašeliniště). Implementace lokalit spočívá v provedení inventarizačních průzkumů, geodetického zaměření lokalit, zpracování plánů péče a podkladů pro vyhlášení lokalit jako přírodní rezervace/přírodní památka, příp. pro smluvní ochranu území a označení území v terénu.
Dotace z Operačního programu životní prostředí (OPŽP), prioritní osa 6 – Zlepšování stavu přírody a krajiny, oblast podpory 6.1 – Implementace a péče o území soustavy Natura 2000 pomohly a i do budoucna pomohou kraji Vysočina realizovat další z projektů na zmapování a zajištění ochrany celkem 30 lokalit. Kraj Vysočina od roku 2008 podal tři projekty, přičemž první projekt, předložený do druhé výzvy OPŽP, obsahující osm lokalit je již dokončen. Druhý projekt pro dalších 12 EVL předložený v rámci šesté výzvy OPŽP za téměř 3,8 milionů korun je ve fázi realizace (dodavatel firma ZK-BRNO, s.r.o.) s termínem ukončení do konce roku 2013. Realizací třetího projektu za téměř 2,2 milionu korun, předloženého do čtrnácté výzvy OPŽP v roce 2010 byla na základě veřejné soutěže pověřena firma GRV Engineering s.r.o.I tento projekt pro 8 EVL je v současné době ve fázi realizace a dokončen by měl být rovněž do konce roku 2013. V současné době KrÚ Vysočina, OŽP připravuje pro podání do nadcházející 23. výzvy OPŽP poslední 2 EVL evropského seznamu, u nichž je navržena ochrana prostřednictvím vyhlášení zvláště chráněného území. Území zbývajících lokalit budou chráněna prostřednictvím tzv. základní ochrany.
Vzhledem k tomu, že Evropský regionální rozvojový fond (85% - 95%) a národní zdroje (5%-15%) na sebe vzaly celou váhu financování, je kraj Vysočina pouze žadatelem bez nutného finančního podílu.
Aktuálně řešené lokality v rámci šesté výzvy OPŽP:
EVL Baba
EVL Hroznětínská louka
EVL Kobylinec
EVL Náměšťská obora
EVL Na Oklice
EVL Ptáčovský kopeček
EVL Rašelinné jezírko Rosička
EVL Suché skály
EVL Šimanovské rašeliniště
EVL Špilberk
EVL Údolí Chlébského potoka
EVL V Lisovech
Aktuálně řešené lokality v rámci čtrnácté výzvy OPŽP:
EVL Hodíškovský rybník
EVL Jedlový les a údolí Rokytné
EVL Koupaliště u Bohuslavic
EVL Rybníky v Pouštích
EVL Rychtářský rybník
EVL U Borovné
EVL V Kopaninách
EVL Vysoký kámen u Smrčné
Soustava Natura 2000 se postupně buduje ve všech členských zemích Evropské unie, ale ne všechny státy přistupují k tomuto „zodpovědně“. Některé státy (např. Belgie, Holandsko, Dánsko) pokročili dále, jiné (např. Rumunsko, Bulharsko) mají většinu práce před sebou.
Na základě současné platné legislativy je v celé České republice 41 PO na 705 389 ha (8,94 % rozlohy ČR) a 1087 EVL na 785 582 ha (9,96% rozlohy ČR). Lokality soustavy Natura pokrývají 14,31% celkové rozlohy ČR.
Národní seznam území soustavy Natura 2000 v České republice byl v poslední době doplněno 233 lokalit, 35 EVL bylo vyškrtnuto a u 170 EVL došlo ke změnám např. v názvu, rozloze, předmětech ochrany či navrhované kategorii ochrany.
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se