Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Kultura a památky > Kultura > Příspěvkové organizace zřizované Krajem Vysočina > Ohlédnutí za uplynulými roky
Vyberte:
„Tradiční muzejní prostředky a formy doplníme o soudobé modernější technologie, které představují například videoprojekce, audioprojekce nebo videomaping. Návštěvník by se měl stát součástí prostoru a uživatelem expozice,“ prozradila náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů Jana Fischerová s tím, že návštěvníci nejnavštěvovanější krajské památky si zaslouží kvalitnější prezentaci.
Nově by na Roštejně měly fungovat dvě prohlídkové trasy. První, klasická hradní, s audiovizuálními prvky bude připomínat historii místa. Trasa B bude přístupná bez průvodce a bude řešena převážně jako muzejní instalace, která expresivní formou přiblíží téma lesa a lovectví. Návštěvník nebude pouhým pozorovatelem, ale aktivně se zapojí do expozice pomocí interaktivních prvků. Součástí prohlídky bude procházka zvětšeným modelem mraveniště i interaktivní výstavní místnost s mechanickými hracími prvky sloužícími pro ověření získaných vědomostí.
V prosinci bude zahájeno výběrové řízení na veřejnou zakázku na stavební práce. Jakmile bude možné uzavřít smlouvu s dodavatelem, předpoklad je březen 2017, odstartují práce. „V roce 2017 začnou stavbaři na expoziční trase B a včetně úprav věže mají skončit v roce 2018. Dodavatele, který bude realizovat samotnou úpravu expozic, bude kraj hledat v průběhu roku 2017, a ten pak v roce 2018 promění výstavní prostory na trase B a ve věži a v roce 2019 zatraktivní expozice na trase A,“ vysvětluje vedoucí odboru kultury, památkové péče a cestovního ruchu Ladislav Seidl s tím, že terénní úpravy a opravy fasád budou realizovány v roce 2019 a 2020 a restaurátorské práce na sbírkových předmětech připadají na časový úsek roků 2017 až 2019. „Projekt počítá s restaurováním olejomaleb, dřevěných sakrálních polychromovaných plastik i s obnovou nábytku,“ doplnil Ladislav Seidl.
Pozdně gotický hrad nechal v 16. století přestavět Zachariáš z Hradce na lovecký hrádek s rozlehlou oborou v okolí. Před 100 lety Roštejn vyhořel, větší opravy tam začaly až v roce 1958. Část hradu byla pro veřejnost otevřena v roce 1969 a ostatní interiéry na dnešní prohlídkové trase v roce 1982. Vystaveny tam jsou sbírky z fondu krajského Muzea Vysočiny v Jihlavě.
Hlavní cíl projektu „Hrad Roštejn – zpřístupnění nových expozic“
Hlavním cílem projektu je prostřednictvím nových atraktivních muzejních expozic a s nimi související stavební obnovy nemovité kulturní památky hradu Roštejn zpřístupnit a prezentovat sbírkové předměty Kraje Vysočina ve správě Muzea Vysočiny Jihlava, příspěvkové organizace, zajistit větší ochranu vystavovaných autentických předmětů i vyšší bezpečnost návštěvníků. Nové stálé expozice i doplňující výstavní programy pak umožní postupně představovat bohatý sbírkový fond muzea a posilovat tak kulturní i historické povědomí a odpovědnost za zachování svěřených hodnot pro budoucí generace.
Na projekt je poskytována finanční podpora z EU. Celkový předpokládaný rozpočet projektu je 73 052 392,02 Kč, dotace z ERDF je ve výši 58 191 741,54 Kč a dotace ze státního rozpočtu je ve výši 3 423 043,62 Kč.
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Zpět do intranetu, Přihlásit se