Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Dokumenty odborů > Odbor dopravy a silničního hospodářství > Silniční projekty spolufinancované z prostředků EU > Dotační tituly
„V souvislosti s tím, že letos kraje slaví 15 let od svého vzniku, vyhlásili organizátoři letošním ústředním tématem festivalu Památky mého kraje. Síla expozice spočívá v tom, že se na výstavě představí všechny kraje tím nejlepším z památek, architektury, kultury a historie a tak představí Pražanům i turistům plejádu známých i méně známých památek a zajímavostí z celé České republiky. Na přípravě výstavy již tradičně spolupracujeme se Správou Pražského hradu,“ říká Petr Ivanov, ředitel festivalu.
Výstavu Památky mého kraje organizátoři připravují rovněž ve spolupráci s jednotlivými pracovišti Národního památkového ústavu a řadou muzeí a galerií z České republiky. Každý kraj tak bude prezentován dvěma modely historických budov, mozaikou dobových fotografií historických památek a současných fotografií zajímavých architektonických objektů, krajských kulturních akcí, zajímavých měst z pohledu cestovního ruchu, vybraným uměleckým dílem, velkoformátovou fotografií a předmětem, charakterizujícím nejlépe daný kraj. Přírodní a kulturní dědictví každého kraje i jeho specifika budou promítány formou krátkých filmů na obrazovce, která bude součástí expozice. Zajímavá bude například jihočeská Madona ze Svérázu (vidět ji bylo možné na EXPO Hannover 2000) zapůjčená Alšovou Jihočeskou galerií, kopie kříže, zdobeného českými granáty a vltavínem s rytinou Ježíše Krista, který dostal papež Jan Pavel II. při své návštěvě ČR v roce 1990 a který do expozice Libereckého kraje zapůjčilo Muzeum Českého ráje v Turnově. Z Hospitálu Kuks bude zapůjčena Kukská veduta a originál sochy Trpaslíka od Matyáše Bernarda Brauna pro expozici Královéhradeckého kraje, dále bude k vidění obraz Václava Rabase Zima v Karlových Varech v expozici Karlovarského kraje nebo bronzová socha koně holandského sochaře Adriana de Vries, zapůjčená ze zámku ve Slatiňanech do expozice Pardubického kraje. Pardubický kraj představí rovněž model hradu na Kunětické hoře před jeho rekonstrukcí, který nechal vyrobit architekt Dušan Jurkovič a model pardubického Pernštýnského náměstí. Návštěvníci se mohou rovněž těšit například na třímetrový model zámku ve Vranově nad Dyjí, v expozici Zlínského kraje bude umístěn model Památníku Tomáše Bati, navržený Františkem Lydií Gahurou, jehož architektonické řešení je uznáváno i ve světě a ševcovský šicí stroj Minerva Elastique, který pro výstavu zapůjčilo Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně a mnoho a mnoho jiných modelů. Celkem bude jen pro tuto výstavu zapůjčeno přes 120 různých exponátů. Hlavním kurátorem výstavy Památky mého kraje je Miroslav Řepa.
Kromě výstavy Památky mého kraje mohou návštěvníci v Jiřském klášteře navštívit více než 10 výstav organizovaných v rámci festivalu. Jedná se například o unikátní prezentaci WHC UNESCO k 70. výročí jeho založení, bude zde rovněž exkluzivně představena a pokřtěna publikace vydávaná k tomuto výročí, dále výstava, zabývající se historickou architekturou vybraných měst České republiky (Prahy, Brna, Pardubic, Hradce Králové, Chrudimi, Olomouce, Kroměříže a dalších). Ve spolupráci s řadou ambasád budou v Jiřském klášteře prezentovány také architektonické památky z dalších 31 států světa. Pražskou premiéru budou mít výstavy věnované francouzským románským kostelům a anglickým katedrálám.
V rámci festivalu budou probíhat různé jiné výstavy a přednášky po celé Praze. Uskuteční se také 3. ročník mezinárodního výtvarně-architektonického projektu Hravý architekt, který je určen pro žáky třetích a čtvrtých tříd základních škol a koná se tradičně pod záštitou paní Ivany Zemanové. Nejhezčí výtvarné práce dětí budou pak vystaveny v samostatné expozici v Rožmberském paláci na Pražském hradě. V letošním roce se do projektu zapojily také děti z celkem 18 jiných zemí, například Izraele, Brazílie nebo Itálie, tak budou mít návštěvníci příležitost prohlédnout si architektonické památky z různých koutů světa viděné očima dětí. Všechny děti stráví jeden výletní den na Pražském hradě, kde pro ně bude připraven program a výtvarné dílny v Plečnikově vyhlídce v Jižních zahradách Pražského hradu.
Především odborné veřejnosti a zástupcům krajů a měst je pak určena mezinárodní odborná konference na téma Strategie financování obnovy nemovitých kulturních památek, která je organizována ve spolupráci s Ministerstvem pro místní rozvoj, která se bude konat dne 30. 9. 2015 v Rezidenci primátorky hl. města Prahy. Konference se zúčastní pozvaní zástupci světové organizace UNESCO, zástupci Evropské unie a odborníci a právní poradci, věnující se problematice financování obnovy a ochrany památek a architektonického dědictví. Jejich úkolem bude prodiskutovat otázky spojené s možnostmi financování obnovy a rekonstrukcí památek.
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se