Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Rozpočet kraje > Mapa investic a oprav


 

Krajská knihovna Vysočiny

 

 
 

Jaký byl rok 2020 z pohledu Krajské knihovny Vysočiny rokem?

 

Přelomový, v mnoha ohledech. V létě byla dokončena stavba nové budovy Krajské knihovny Vysočiny, což pro nás byla největší událost roku, vždyť knihovna se dočkala vlastních prostor po více než 125 letech, doposud nikdy ve své historii neměla své vlastní zázemí, až nyní. Stavba byla slavnostně zahájena před dvěma lety a byla dokončena v červenci 2020. Bezprostředně na její dokončení navázalo její kompletní vybavení vnitřním interiérem a následně stěhování. Fond knihovny tvoří statisíce dokumentů, které byly uloženy jak v hlavní budově knihovny na Havlíčkově náměstí, tak ve skladech. Stěhování tak bylo náročné, přesto se však podařilo vše přemístit v poměrně krátké době a bez vážnějších potíží. Za to patří velký dík všem kolegyním a kolegům z knihovny, kteří se na přípravě a průběhu stěhování podíleli. Budova Krajské knihovny Vysočiny je v současnosti jedna z nejmodernějších v kraji. Je plně uzpůsobená nárokům a potřebám čtenářů 21. století. Dokončení stavby i její přestěhování proběhlo podle plánu. Na konec roku jsme ještě plánovali slavnostní otevření knihovny, to nám však znemožnila pandemie koronaviru, která bohužel ovlivňovala chod knihovny v podstatě po celý rok. Když jsme pak na konci prosince otevřeli alespoň výdejní okénko, potěšily nás reakce čtenářů, že jim knihovna chyběla a že i oni se velmi těší, až budeme mít plně otevřeno.


KKVKKV

Která výstava/akce vzbudila mezi návštěvníky největší ohlas?

 

Jak již bylo zmíněno výše, pandemie koronaviru nám v loňském znemožnila uskutečnit obrovskou řadu akcí pro naše čtenáře a návštěvníky, i přesto se nám mnohé podařilo. Snad největší ohlas měla talk show katolického kněze Zbigniewa J. Czendlika Postel hospoda kostel, která se kvůli koronaviru přesouvala z březnového termínu na září snad třikrát, diváci však měli s přesuny obrovskou trpělivost, kterou jim Z. Czendlik vynahradil neskutečnou pohodou a milým a vtipným dvouhodinovým vyprávěním o radostech a strastech kněžského povolání. Také to byla naše první zkušenost s pořádáním akce za nutnosti splnění přísných opatření, jakými jsou nošení roušky, použití dezinfekce či hlídání počtu účastníků akce. Nutno říct, že nikdo z návštěvníků naštěstí s dodržováním pravidel problémy neměl. Další akcí, o kterou jevili posluchači velký zájem, byla přednáška Babské rady profesorky Strunecké. Prof. RNDr. Anna Strunecká, DrSc., autorka bestselleru Doba jedová, se věnovala problémům současné doby, jak se v každodenním životě chránit před největšími a skrytými jedy, jak posilovat imunitní systém atd. Protože jde o témata, která zajímají mnoho lidí, o dotazy na konci přednášky nebyla nouze. Už dva roky uplynuly od vzniku Čtenářského klubu, který jednou měsíčně vítá milovníky knih, aby sdíleli své zážitky, pocity a názory z přečtených knih, povídali si o nich nad šálkem dobrého čaje či kávy. Čtenářský klub pevně zakotvil mezi pravidelnými akcemi a stala se z něj aktivita, se kterou už se v knihovně prostě počítá.  


KKV

 


Co zajímavého připravujete pro rok 2021?

 

Co nám koronavirus vzal v minulém roce, bychom rádi realizovali v tom letošním. Jde především o zpřístupnění knihovny našim čtenářům a uživatelům, pro ně byla postavena, jim má sloužit. Konečně mají čtenáři veškeré služby dostupné na jednom místě, proto se těšíme, až budou moci knihovnu začít plně využívat. Ani letos nebudou chybět oblíbené cestopisné besedy, autorská či scénická čtení projektu LiStOVáNí, stejně jako promítání zajímavých filmů v rámci Biografu v knihovně apod., Chystáme doprovodný program k 31. Podzimními knižnímu veletrhu, který se bude konat 15. a 16. října 2021. Akcí máme v plánu mnoho, nyní s bonusem krásného, komfortního a moderního prostředí, kterému nechybí kavárna, ve které si návštěvníci budou moci objednat dobrou kávu a zpříjemnit pobyt v knihovně nebo chvíle čekání na svou oblíbenou přednášku.

 

Na co - kterou výstavu/projekt se těšíte nejvíce Vy osobně? Vaše očekávání, přání ...

 

Mým současným největším přáním je otevřená knihovna. Jsme ve spojení se čtenáři prostřednictvím e-mailu, facebooku, nabízíme jim řadu on-line služeb, snažíme se být s nimi v kontaktu, ale osobní setkání nenahradí nic a knihovna bez čtenářů je neskutečně smutná. Na konci roku byla, ve spolupráci se Spolkem Za záchranu rodného domu Jana Zrzavého, v prostorách nové knihovny instalována výstava k výročí Jana Zrzavého, která také čeká na své první návštěvníky. Až nám to podmínky umožní a knihovna se otevře, bude pro nás ta největší odměna, pokud se v ní bude našim čtenářům líbit a budou se do ní rádi vracet. Kontakt se čtenáři je pro nás velice důležitý a už se na ně moc těšíme.

KKV

 

 

Na otázky odpovídala: Ing. Jitka Hladíková, ředitelka Krajské knihovny Vysočiny www.kkvysociny.cz


 
 
Zodpovídá: Veronika Landsmanová
Vytvořeno / změněno: 18.1.2021 / 18.1.2021

Počet návštěv: 2251
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek