Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Servis pro novináře > Tiskové zprávy > 2015 > Duben


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 
 

Krajský radní Zdeněk Chlád navštívil sdruženou měřicí stanici Košetice - Křešín u Pacova

Krajský radní Zdeněk Chlád navštívil sdruženou měřicí stanici Košetice - Křešín u Pacova
Krajský radní Zdeněk Chlád dnes spolu se zástupci odboru životního prostředí a zemědělství Krajského úřadu Kraje Vysočina navštívil Observatoř Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) Košetice a Atmosférickou stanici CzechGlobe Křešín u Pacova. „Kraj Vysočina dlouhodobě sleduje kvalitu ovzduší v celém regionu v závislosti na zplodinách z dopravy, průmyslu nebo lokálních topenišť. Projekt Informační systém kvality ovzduší slouží jednak k získání přehledu o stavu ovzduší na Vysočině, ale také k identifikaci znečišťovatelů. Na dnešní návštěvě jsme se zajímali o možnosti spolupráce kraje, ČHMÚ a CzechGlobe, a to nejen na navštívené stanici,“ uvedl krajský radní pro oblast lesního, vodního hospodářství a zemědělství a oblast životního prostředí Zdeněk Chlád.
 

 
 

Observatoř ČHMÚ, specializovaná na sledování kvality ovzduší v oblasti mimo přímý dosah emisních zdrojů, byla založena v roce 1988 a disponuje tedy více než 25-letou souvislost řadou měření. Zabezpečuje účast České republiky v dlouhodobých mezinárodních programech a projektech monitoringu kvality ovzduší (EMEP, GAW, ICP-IM, ACTRIS,EUSAAR).  Vedoucí observatoře Dr. Milan Váňa seznámil hosty s historií pracoviště i se současnými plány v rámci výzkumné infrastruktury ACTRIS Česká republika, která zahrnuje aktivity všech institucí, podílejících se na monitoringu a výzkumu v lokalitě Košetice.

V těsné blízkosti observatoře ČHMÚ, která funguje již 25 let, před třemi lety vybudoval CzechGlobe jednu z nejvyšších staveb v České republice. Stožár vysoký 250 metrů je svým zaměřením celoevropským unikátem, slouží k měření koncentrace a dálkového přenosu skleníkových plynů, vybraných znečišťujících látek a také k měření základních meteorologických charakteristik. Stanice je součástí mezinárodních projektů, zejména ICOS, ACTRIS a dalších. 


„Na stožáru se v různých výškách pomocí velice citlivých přístrojů měří koncentrace skleníkových plynů, zejména oxidu uhličitého, oxidu uhelnatého, oxidu dusného, methanu, ale i třeba ozónu a rtuti. Podobná stanice v Evropě je provozována např. v Nizozemí, ta je ale oproti té na Vysočině zaměřená spíše na meteorologická měření,“ říká vedoucí Oddělení atmosférických toků a dálkového transportu látek, Dr. Alice Dvorská z Centra výzkumu globální změny Akademie věd ČR.

 

  • Rostislav Habán, odbor životního prostředí a zemědělství
    Krajský úřad Kraje Vysočina
    tel.: 564 602 514, e-mail: haban.r@kr-vysocina.cz
  • Eva Jurková, Public relations
    Centrum výzkumu globální změny AV ČR, v. v. i.
    e-mail: jurkova.e@czechglobe.cz
 
 
Zodpovídá: Mgr. Ondřej Rázl
Vytvořeno / změněno: 24.4.2015 / 24.4.2015

Počet návštěv: 12009
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 



Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek