Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Kultura a památky > Kultura > Tradiční lidová kultura
Setkání radních kraje s Martinou Sáblíkovou a jejím trenérem Petrem Novákem mě znovu potěšilo připomenutím skutečnosti, jací skvělí lidé nám na Vysočině vyrůstají. Konečně jsem Martině mohl osobně předat do její sbírky skleněnou medaili kraje Vysočina. Tu jí krajské zastupitelstvo už loni udělilo za zásluhy o popularizaci našeho kraje. Od té doby přidala do své sbírky další medaile – i ty nejcennější zlaté olympijské. Přesvědčil jsem se, že ani neutuchající zájem médií a veřejnosti Martinu nezměnily. Přes dnes už celosvětovou slávu je Martina stále stejně prostě sympatická a přirozená. Troufnu si říci, že ty obrovské úspěchy mají kořeny právě ve skromných podmínkách, jimiž se musela probojovávat. Tak tomu nakonec bylo i u dalších hvězd z Vysočiny – světové rekordmanky Jarmily Kratochvílové, skvělého horolezce Radka Jaroše, mistra světa a čerstvého medailisty z olympiády Martina Koukala a dalších.
My starší jsme hrdí na úspěchy lidí z Vysočiny a většinou máme i silný vztah k tomuto kraji. Ale je tak tomu i u mladé generace, vnímají dnešní mladí své kořeny, znají svou rodnou končinu? Nebo je lákají jen cizokrajné dálky a o svůj region se příliš nezajímají? Abychom si ověřili, jak na tom jsou, a zároveň podnítili touhu poznávat svůj kraj, jeho historii, přírodu, kulturu a významné osobnosti, připravili jsme na našem úřadě dvě rozsáhlé soutěže s touto tématikou.
Soutěž „S Vysočinou do Evropy“ pro studenty středních škol probíhala už od listopadu 2009 a vyvrcholila velkým finále v sídle kraje Vysočina. Toho se zúčastnilo 32 nejúspěšnějších soutěžících z dlouhodobé části. Deset nejlepších v užším finále nevystačilo pouze s vědomostmi, soutěžící museli představit svoji kreativní prezentaci připravenou v angličtině na téma, jak vidí kraj Vysočina. Nejlepších výsledků dosáhli studenti Gymnázia Třebíč, tři nejlepší z nich odjedou díky sponzorům na 14denní jazykový pobyt do Velké Británie.
Své znalosti měli možnost prokázat prostřednictvím soutěže „Poznej Vysočinu“ i žáci jednatřiceti základních škol. Ve všech koutech Vysočiny absolvovali první nominační kolo soutěže ve svých domovských školách. Zástupci každé školy pak také bojovali o celkové vítězství ve finále v Jihlavě. Na špici se umístili žáci z Havlíčkova Brodu. Čtyřicítka nejlepších z této soutěže se za odměnu koncem dubna podívala na dva dny do Prahy. Navštívili divadelní představení, prohlédli si budovu senátu a poslanecké sněmovny i areál Pražského hradu.
Obě soutěže ukázaly zájem mladých lidí o svůj kraj i jejich nemalé vědomosti. Určitě byly i motivací pro mnoho dalších. Budeme v organizování těchto soutěží pokračovat. Doufám, že se stejně pestrými a zajímavými způsoby poznávání svého okolí se budou mladí lidé setkávat i při běžné výuce ve svých školách. Vztah ke kraji a touha sám něco udělat pro jeho další rozvoj se totiž logicky formují už v raném věku. Poznání barev a nuancí různých stránek jeho historie a současnosti jsou tedy logicky předpokladem pro naplnění tohoto vztahu konkrétními činy.
Toto pochopitelně neplatí jen pro mladé lidi. Každý z nás má svůj podíl na tom, jak se nám na Vysočině žije a jak to tu bude vypadat v budoucnosti.
Jiří Běhounek
hejtman kraje Vysočina
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se