Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Finance > Projekty OPLZZ > Projekt Kvalita 10


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 
 

květen 2012

 

 
 

Dne 27. května letošního roku uplyne přesně sedmdesát let od atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha. Rád bych toto výročí připomenul hned z několika důvodů a pohledů.

 

Předně jde o významný čin i v kontextu evropské historie. S odstupem 70 let hodnotí i světoví historici tuto událost jako největší čin evropského domácího odboje za druhé světové války. Nezapomínejme, že oběť atentátu byla třetím mužem v hierarchii třetí říše. Reinhard Heydrich, kterého sám Adolf Hitler považoval za nenahraditelného, přijel koncem září 1941 do tehdejšího Protektorátu, aby zlomil odboj a odpor českého lidu. Za pouhé čtyři měsíce výjimečného stavu, který Heydrich okamžitě vyhlásil, padlo 486 rozsudků smrti a v koncentračních táborech skončilo přes 2100 Čechů. Vyvolaná zuřivost fašistů po atentátu ukázala světu jejich pravou tvář. Sedm parašutistů zahynulo 18. června v pravoslavném chrámu Cyrila a Metoděje v pražské Resslově ulici. Nacistický teror vyvrcholil v červnu 1942 vyhlazením Lidic a Ležáků. Za druhého stanného práva, které skončilo 3. července 1942, zahynulo přes tři tisíce lidí. Následně odvolaly Francie a Británie podpisy pod Mnichovskou dohodou, což mimochodem později přispělo k znovuobnovení poválečného Československa v předmnichovských hranicích.

 

Dojemné a obdivuhodné jsou pro mne i ve srovnání s plytkostí dnešní doby osudy parašutistů, československých vojáků, kteří bez váhání nasazovali své životy. Seskočili za tmy do okupované země, i když tušili, že z této akce nemusejí vyváznout živí. Ale pojmy jako vlast, čest, morálka jim nebyly cizí. Další tisíce bezejmenných občanů riskovaly v protektorátu své životy. A mnozí o ně přišli. Věděli, že nacisté jsou v odvetách nemilosrdní, a přece neodmítali pomoc odbojářům. Mezi nejvýznamnější osobnosti tohoto odboje patřil i vysočinský rodák Jan Kubiš. Byl to on, kdo vrhl po selhání Gabčíkova samopalu na protektorův automobil granát a fašistického pohlavára smrtelně zranil. Teror pak brzy dorazil do jeho rodných Dolních Vilémovic na Třebíčsku. Zatímco v Praze byli zatýkáni lidé pro schvalování atentátu a pro pomoc parašutistům, v Dolních Vilémovicích se fašisté mstili na nevinných lidech, z nichž většina ani nevěděla, že Jan Kubiš je zpět v Protektorátu. Začalo velmi smutné období, kdy gestapo čtrnáctkrát „navštívilo“ obec a postupně odváželo členy Kubišovy rodiny. Nejprve jeho nebližší příbuzné, později i příbuzné vzdálenější. Deset nejbližších příbuzných bylo odvezeno do koncentračního tábora Mauthausen a tam 24. října 1942 popraveno.

 

Jsem rád, že budeme mít v květnu příležitost k připomenutí těchto statečných hrdinů naší historie. Celý sled událostí od nastolení mnichovského diktátu přes vytvoření protektorátu Čech a Moravy, atentát na Heydricha i to, co mu předcházelo a následovalo, nám přiblíží putovní výstava "Někomu život, někomu smrt ", která bude od 2. do 31. května 2012 přístupná v sídle Kraje Vysočina. Výstava, již tvoří 24 stojících panelů, je věnována především českým vlastencům a odbojářům, kteří neváhali obětovat své životy za svobodu své vlasti. Kraj Vysočina přispěje k této výstavě třemi regionálními panely věnovaným hrdinům z Vysočiny, kteří se nemalou měrou podíleli na operacích domácího i zahraničního odboje a také na operaci Anthropoid.

 

Dnes nám takoví morální hrdinové chybějí. Nebo o nich někdy jen nevíme? Hrabeme se raději v bahnitém českém rybníčku plném zášti, nečestnosti a podvodů. Věřím, že i dnes je mezi námi dost čestných pracovitých a svým způsobem srdnatých lidí. A nejen pro mládež jsou potřebné vzory těch čistých statečných lidí. Nebylo by dobré více si všímat právě jich, než stále omílat reportáže o podvodnících a zlodějích všeho druhu a dělat z nich bulvární hvězdy? Když se rozhlédneme kolem sebe, mezi své známé, dojdeme k tomu, že těch dobrých je určitě více, než oněch viditelných kreatur. Jen bychom na ně měli rozsvítit častěji a intenzivněji reflektory svého vnímání.

 

MUDr. Jiří Běhounek

hejtman Kraje Vysočina

 
 
Zodpovídá: Renata Krupičková, DiS.
Vytvořeno / změněno: 1.8.2012 / 1.8.2012

Počet návštěv: 11633
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 



Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek