Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Finance > Finanční zdroje z EU > Program spolupráce INTERREG V-A Rakousko – Česká republika
Do nové vlády vkládáme naděje, že spolupráce bude s ohledem na potřeby našeho kraje určitě lepší, než s vládou předchozí. To se potvrdilo, když před měsícem navštívil Vysočinu i samotný předseda vlády České republiky Bohuslav Sobotka. Ve více lokalitách vyjádřil podporu projektům, jež jsou pro náš kraj a jeho další rozvoj podstatné.
Především otázky související se zaměstnaností našich spoluobčanů byly v popředí zájmu pana premiéra. Vyjádřil spokojenost například s naší aktivitou v orientaci krajského školství k potřebám trhu práce. O tom se přesvědčil přímo při návštěvě Střední průmyslové školy Třebíč, kde se seznámil s dobrou praxí středního školství na Vysočině a jeho přizpůsobením se reálné poptávce firem – například v podobě zavedení nového oboru Energetika a oborového zaměření specialistů na zpracování plastů. V našem regionu fungují společnosti, které tyto specialisty zaměstnávají. Nové studijní zaměření pomohly specifikovat společnosti Mann Hummel a Fraenkische. Oba tyto závody premiér České republiky rovněž navštívil a ocenil náš inovativní přístup ke vzdělávání odborníků pro konkrétní regionální zaměstnavatele. Navštívil rovněž Vysočina Arenu v Novém Městě na Moravě, o němž se uvažuje, že by mohlo být národním olympijským centrem pro biatlon. Se zachováním zaměstnanosti v regionu souvisela i návštěva uranového dolu Rožná. V těchto souvislostech není zatím nic rozhodnuto, pouze byla otevřena diskuse. Jsou nutné odborné analýzy i podmínky praktického zajištění financování a provozu a projednání těchto projektů s příslušnými ministerstvy i místní samosprávou. Během jara očekáváme i pracovní návštěvy dalších ministrů.
Bez ohledu na politickou situaci musíme myslet taky na soulad našich činností s přírodou. Během závěru letošní zvláštní zimy jsme se začali obávat sucha. Dnes to nevidím jako bezprostřední dramatické ohrožení, ale měli bychom být připraveni na možné nejrůznější podoby přírodních dějů. Předpoklad a poznatky klimatologů hovoří o tom, že Česká republika bude patřit do pásma, kde se může množství srážek v průběhu roku snížit a pak naopak mohou přijít přívalové deště a lokální záplavy. Kraj Vysočina je díky přehradám Vír a Želivka zásobárnou vody pro Prahu i Brno, proto se musí kromě jiného intenzívně věnovat opatření k zadržení vody v přírodě. Bohužel jsem zjistil, že tato oblast je zatím opomíjena. Připravili jsme se na povodně, na množství vody z tajícího sněhu, nádrže byly předpuštěny a najednou nám příroda řekla během jednoho roku – takhle ne! Myslím si, že je potřeba, aby odborníci začali s tímto problémem pracovat a řekli, jak s vodou šetřit, jak ji udržet, jak s ní nakládat rozumně v průmyslových provozech i ve všech dalších oblastech včetně domácností.
Dalším složitým problémem jsou silnice. Máme obrovské množství požadavků, ale nemáme tolik zdrojů. A bohužel je jednoznačné, že všechny silnice na všech trasách v České republice zcela perfektní nejsou a ani na Vysočině nebudou. Jednoduše proto, že počet silnic a jejich vytíženost zdaleka převyšují finanční prostředky, které jsme schopni dát dohromady. Když se podíváme, jak bolavě se opravuje dálnice D1 a jak složité je prosadit výstavbu nových dálničních úseků, cítíme nutnou potřebu přehodnotit investice do dopravní obslužnosti. Dalším možným scénářem je vyřazení některých silnic, a to i v Kraji Vysočina, ze silniční sítě. Osobně bych byl velmi nerad, abychom k této variantě dospěli, ale bohužel, stav je takový. Došli jsme k nějaké hranici, kdy jsme civilizačně na vysoké úrovni, všechno si přejeme mít NEJ, ale prostředky přestávají být k dispozici.
Problémy jsou a budou se vším možným a musíme se snažit je řešit. Ovšem jen v rámci daných možností. Ty nijakým nářkem nebo stížnostmi nepřekročíme. Přesto si myslím, že si nežijeme špatně. Přeji vám, abyste to vnímali a měli potěšení z obyčejných lidských radostí.
Jiří Běhounek
hejtman Kraje Vysočina
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se