Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Kultura a památky > FM EHP/Norska
V letošním roce se při akci Čistá Vysočina, která je realizována v rámci projektu Zdravý Kraj Vysočina a MA21, podařilo zbavit přírodu odpadků z okolí celkem 2 869 km silnic. Jednalo se jak o obecní a soukromé komunikace, tak o silnice I., II. a III. třídy, od kterých odpadky zdarma v rámci akce sváží Krajská správa a údržba silnic Vysočiny. Data jsou každoročně získávána z mapy, do níž jsou průběžně pomocí aplikace GIS zaznačovány úseky, které dobrovolníci uvedou při přihlášení.
Začátkem května proběhlo na radnici v Retzu slavnostní zahájení přeshraničního projektu na ochranu přírody „Connecting Nature – ConNat ATCZ“. Jeho význam zdůraznili ve společných rozhovorech zemský radní Martin Eichtinger, náměstek hejtmanky Jihočeského kraje Pavel Hroch a radní Kraje Vysočina Martin Hyský.
V závěru týdne se pozornost na Vysočině soustředila na návštěvu velvyslance Italské republiky v Praze J. E. Alda Amati. Při setkání s členy Rady Kraje Vysočina došlo na téma oživení partnerské spolupráce s regionem Friuli Venezia Giulia, na nabídku výměny gastronomických zkušeností žáků na středních školách nebo na uspořádání přehlídky italského filmu na Vysočině. Aldo Amati si stihl prohlédnout Telč vč. jejího univerzitního centra, Střední uměleckoprůmyslovou školu v Heleníně, setkat se s podnikateli, navštívit třešťský oděvní podnik Vývoj a designové centrum sklárny Janštejn.
Tři žáci oboru tesař a čtyři budoucí elektrikáři ze Střední školy stavební Jihlava vycestovali v polovině dubna na třináctidenní odbornou stáž v rámci programu Erasmus + do finského města Tampere. Partnerská škola ležící v příměstské části Kangasala má podobné zaměření jako jihlavská stavební škola, tedy zaměření na stavební a dřevařské obory. Většinu stáže strávili žáci společně s finskými kolegy na stavbě dvou rodinných domů, které se staví na zakázku pro konkrétního klienta. Měli možnost se seznámit s typickou stavbou finského rodinného domu formou suché výstavby ze dřevěných prvků s patřičnou vrstvou tepelné izolace.
Partnerství škol, přeshraniční spolupráce záchranných služeb, i hledání cest k podpoře výuky německého a českého jazyka v příhraničních oblastech byly jedny z témat návštěvy Kraje Vysočina paní Ivany Červenkové, velvyslankyně České republiky v Rakousku. Představení již fungujících projektů se za přítomnosti Jany Fialové, radní pro oblast školství, mládeže a sportu ujal Libor Fasora, ředitel Obchodní akademie, Střední zdravotnické školy, Střední odborné školy služeb a Jazykové školy s právem státní jazykové zkoušky Jihlava. Odborné exkurze v centrále rakouského červeného kříže, nemocnicích i zdravotní škole v Hornu, aktivní účast rakouských zástupců na soutěži první pomoci v Mladé Bříšti jsou jen krátkým výčtem zahraničních aktivit jedné z největších jihlavských škol.
O titul Stavba Vysočiny se budou v letošním roce ucházet hned čtyři investiční projekty financované Krajem Vysočina. Odborná i laická porota budou moci na přelomu května a června posoudit mimo jiné i parametry dvou regionálních hotových silničních staveb a dvou staveb veřejné vybavenosti. „Krajská rada schválila přihlášení novostavby chirurgie třebíčské nemocnice a opravy fasády střední školy v Ledči nad Sázavou. Pokud jde o silniční stavby, pak se mezi soutěžní realizace dostanou nový most přes řeku Jihlavu v Třebíči a modernizace silnice II/379 z Velké Bíteše směr na Křoví,“ informoval náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast ekonomiky a majetku Martin Kukla.
„Jedinou syslí kolonií čítající až 80 jedinců chrání v lokalitě v sousedství Mohelenské hadcové stepi na Vysočině speciální dopravní značky – Pozor sysel. Na stometrovém úseku účelové komunikace mezi Mohelnem a stejnojmennou vodní nádrží jsou letos poprvé instalovány v době od května do září dvě dopravní značky, kdy jsou sysli velice aktivní a při migraci za potravou je ohrožují projíždějící vozidla,“ popsal situaci radní Kraje Vysočina pro oblast životního prostředí a zemědělství Martin Hyský.
Dvojnásobný počet základních škol se letos přihlásil do krajské vědomostní soutěže pro žáky 6. – 7. tříd a víceletých gymnázií se zemědělskou tématikou. Nejlépe si s odborným testem poradil Tomáš Rais ze ZŠ Krásovy domky Pelhřimov, o druhém a třetím místě rozhodovalo šest vteřin, právě o ně byl rychlejší druhý Jan Brož ze ZŠ Horní Cerekev před svým spolužákem Tomášem Kolářem. „Přiměřeně obtížný test o 25 otázkách, který měl prověřit znalost přírodních věd a základy lesní, rostlinné i živočišné výroby, stihli nejrychlejší řešitelé zdolat za osm minut,“ prozradila radní Kraje Vysočina pro oblast školství, mládeže a sportu Jana Fialová.
Letošní jarní slunné dny a svěže zelená příroda lákají k procházkám po lese. Z nich si můžeme odnést první houbařské úlovky, které zaručí jedinečný kulinářský zážitek. „Víte, že v jarním lese můžete najít výtečné houby? Přijďte a nechte se inspirovat přednáškou jihlavského muzea. A pokud si následně nebudete jistí, zda nasbírané houby jsou ty správné, můžete je zanést odborníkům do mykologické poradny,“ uvedla Jana Fischerová, náměstkyně hejtmana pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů.
Zobrazit aktuální dokumenty | archiv dokumentů | dokumenty včetně archivu
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se