Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Doprava > Doprava
Kraj Vysočina je realizátorem a lídrem mezinárodního projektu nazvaného Inquiry-based Learning and Teaching Across Europe (ILTAE) a společně s ním je do projektu zapojeno dalších sedm partnerů. Na vysočinské straně je to krajská příspěvková organizace Vysočina Education, z Francie jde o LYCEE HUGUES LIBERGIER, Lycée Polyvalent Stéphane Hessel a Rectorat de l'académie de Reims a partnerský region Grand Est je zapojený jako asociovaný partner. Z Finska je partnerem TAMPEREEN KAUPUNKI, zastřešující instituce nad středními školami, a z Rakouska Amt der Niederösterreichischen Landesregierung. Zástupci všech těchto institucí se v minulém týdnu v rámci projektu ILTAE zúčastnili další stáže, která tentokrát zamířila do finského Tampere.
Dlouhé kolony, kolabující doprava či úplné zastavení provozu, tak zná řada řidičů v posledních měsících dálnici D1. Na jejím nejvýše položeném úseku u Větrného Jeníkova především v zimním období panují specifické klimatické podmínky, které v kombinaci s nezkušeností některých řidičů i nynější modernizací jsou téměř zárukou dopravních komplikací. „Jakákoliv nestandardní situace v plynulosti provozu dálnice se okamžitě projevuje na silnicích našeho kraje, které samozřejmě kapacitně nejsou schopny množství vozidel opouštějící dálnici pojmout. I z hlediska krizového řízení Kraje Vysočina proto dlouhodobě usilujeme na úrovni státu a ministerstev o hledání funkčního nastavení komunikace mezi složkami Integrovaného záchranného systému, Ředitelstvím silnic a dálnic ČR, Ministerstvem dopravy ČR a Krajem Vysočina,“ říká hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.
Dvacítku Záslužných medailí Kraje Vysočina udělil hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek během slavnostního večera zástupcům Integrovaného záchranného systému Kraje Vysočina. V kulisách Horáckého divadla Jihlava byly 22. května 2019 oceněny profesionální výkony a osobní podíl na budování integrovaného záchranného systému policistů, hasičů a záchranářů. Čtyři medaile vyššího stupně byly předány za nezištné a hrdinské činy, kterým byli ocenění přítomni ve svém volném čase, vysokým krajským oceněním hejtman poděkoval v konkrétním případě i za vynikající práci. „Ocenění je poděkováním za mimořádné pracovní nasazení, za hrdinství, za celoživotní úsilí a rozvoj složek krajského integrovanému systému,“ definoval důvody předání hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.
Ve středu 19. června se uskuteční již šestý seminář určený pro odbornou veřejnost, kde bude prezentován aktuální stav projektů, jejichž cílem je zavedení přeshraničních služeb eHealth v České republice. Akci organizuje Kraj Vysočina, který je hlavním koordinátorem projektů NIX.ZD a NIX.ZD II.
Kraj Vysočina navázal na úspěšný pětiletý projekt monitoringu kvality ovzduší a 1. ledna 2018 zahájil pokračování projektu s názvem „Informační systém kvality ovzduší v Kraji Vysočina pro roky 2018 – 2023“ (ISKOV II), který realizuje opět ve spolupráci s Konsorciem – Zdravotní ústav se sídlem v Ostravě a ENVItech Bohemia s.r.o. V průběhu projektu ISKOV II je postupně sledována kvalita ovzduší ve 20 vybraných lokalitách Kraje Vysočina (4 lokality každý rok). Měření probíhá v každé lokalitě nepřetržitě celý kalendářní rok a jsou sledovány tyto škodliviny: PM10, PM2,5, NO, NO2, NOx, O3 a PAU (odběry a analýzy pro PAU jsou prováděny v polovině lokalit).
V pátek 17. května v podvečer byla v dolnorakouském muzeu Nostalgiewelt Eggenburg zahájena výstava Historické kočárky a kolébky 1880-1980, která je tvořena exponáty ze sbírek Muzea Vysočiny Pelhřimov, příspěvkové organizace Kraje Vysočina. Samotná výstava představuje dvacet tři dětských kočárků, jedenáct kočárků pro panenky, pět dětských kolébek a tři kolébky pro panenky. Všechny exponáty, doplněné doprovodným textem a rozsáhlým česko-německým obrazovým katalogem, dokládají zručnost našich předků a jsou vhodným doplněním stávajících expozic dolnorakouské partnerské organizace Nostalgiewelt Eggenburg, která v jedné ze svých expozic představuje zajímavá osobní vozidla na pomezí automobilu a motocyklu.
Unie ROSKA podporující pacienty s roztroušenou sklerózou uspořádala v minulém týdnu v sídle Kraje Vysočina v Jihlavě už 17. ročník národní konference Místo pro kvalitní život s roztroušenou sklerózou. Odborníci z oblasti neurologie, psychologie i sociální oblasti představili novinky v léčbě této nemoci, nejnovější poznatky nebo výsledky klinických studií a rovněž poukázali na možnosti pro pacienty z oblasti sociálního poradenství. Konferenci zahájil náměstek hejtmana Kraje Vysočina Pavel Franěk a zúčastnila se jí přibližně stovka účastníků.
V závěru minulého týdne odcestovala delegace Kraje Vysočina vedená hejtmanem Jiřím Běhounkem do partnerského regionu Minské oblasti Běloruska. Delegaci doplnili Jana Fialová, radní pro oblast školství, mládeže a sportu, včetně tří ředitelů středních škol zřizovaných Krajem Vysočina (Střední průmyslová škola Třebíč, Střední odborná škola Nové Město na Moravě, Obchodní akademie a Hotelová škola Havlíčkův Brod), dále zástupci dobrovolných hasičů – Jan Slámečka, starosta Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska, a Jiří Němec, ředitel Hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina, a také zástupci firmy MEDIN – Miroslav Havlíček a Ivana Čejková. Hlavním cílem zahraniční cesty bylo zhodnocení dosavadní spolupráce obou regionů, naplánování konkrétních projektů na léta 2019 – 2020 a výměna zkušeností v oblasti školství, vzdělávání a integrovaného záchranného systému.
Zastupitelstvo Kraje Vysočina schválilo na svém posledním květnovém zasedání finální seznam jmen, která v letošním roce obdrží Nejvyšší ocenění Kraje Vysočina. „Krajský výbor pro udělování medailí letos dostal od 14 zastupitelů celkem 29 nominací pro 22 osobností. Z nich vybral a následně doporučil zastupitelstvu ke schválení 12 jmen,“ řekl hejtman Jiří Běhounek. Slavnostní večer udílení Nejvyšších ocenění Kraje Vysočina je naplánován na 7. listopadu 2019 v jihlavském Horáckém divadle.
Letošní výsledky pravidelného ročního sčítání zvěře potvrdily, že zvěři se v přírodě na Vysočině daří. Stavy sledovaných druhů mírně rostou, stagnují nebo se pohybují v přijatelných odchylkách od dlouhodobého průměru. Výraznější posílení populace je zřejmé především u počtů zaznamenaných u zajíce polního. Nárůst je o 8 % oproti roku 2018 na současných 25 326 kusů. Ze statistiky vyplývá, že počty černé zvěře stagnují na celkových 2854 kusech. „V tomto trendu se pravděpodobně pozitivně odráží i organizovaný výkup spodních čelistí odlovených bachyní a selat černé zvěře. V letošním roce proplatí Kraj Vysočina myslivcům vzorky od zvěře ulovené do konce září, k výplatě je, stejně jako v minulých letech, připraveno 750 tisíc korun,“ informoval radní Kraje Vysočina pro oblast životního prostředí a zemědělství Martin Hyský.
Fond malých projektů může úspěšně pokračovat do konce roku 2022. Na Monitorovacím výboru programu Interreg V-A Rakousko – Česká republika byl jednomyslně prodloužen a jeho rozpočet navýšen. Do tohoto programu jsou zahrnuta území českých krajů – Kraj Vysočina, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj a rakouských zemí – Dolní a Horní Rakousko. V rámci Fondu malých projektů mohou být podporovány malé neinvestiční projekty s lokálním charakterem přeshraniční spolupráce.
Předseda sociální komise Rady Kraje Vysočina a ředitel Domova Jeřabina Pelhřimov vystoupil v úterý 14. května 2019 na Fóra rodinné politiky, které se zabývalo tentokrát budoucností české rodiny. Fórum každoročně organizuje ministerstvo práce a sociálních věcí. Tentokrát proběhlo v Brně.
Sklářská setkávání je název výstavy, která připomíná sklářské sympozium uspořádané ve sklárně AGS Svoboda Karlov v Kraji Vysočina v roce 2012 a cyklus sklářských workshopů pořádaných v Jihočeském kraji v letech 2013-2015 realizovaných jako součást aktivit přeshraničního projektu Porta culturae. Jejich účastníky byli prioritně umělečtí skláři z Vysočiny, Dolního Rakouska a Jihočeského kraje.
Také v letošním roce mohou podnikatelé do 50 zaměstnanců se sídlem v Kraji Vysočina požádat o dotaci v rámci FONDU VYSOČINY. Sběr žádostí do programu ROZVOJ PODNIKATELŮ 2019 bude probíhat od 17. června do 17. července. Program je zaměřen na průmyslovou výrobu a stavebnictví a lze získat až 150 000 Kč na pořízení výrobního zařízení. Minimálně 60 % celkových nákladů však musí žadatel uhradit sám. Za dobu existence programu bylo již podpořeno více než 1 100 projektů souhrnnou částkou 135 milionů korun. "V tomto programu dlouhodobě upřednostňujeme zejména inovativní projekty, které příjemcům dotace pomohou lépe obstát v rámci konkurence na trhu," upřesnil Pavel Pacal, náměstek hejtmana pro oblast regionálního rozvoje.
Kraj Vysočina a partneři opět po roce pořádají odbornou konferenci Technické fórum Kraje Vysočina. Je určena zástupcům nejen středních odborných škol, ale i škol základních věnujících se přípravě dětí pro studium i na odborných školách, dále zástupcům a manažerům firem, cechů, zájmových skupin a municipalit. Odborná konference se bude konat ve čtvrtek 6. června 2019, od 9:15 v konferenčních prostorách Hotelu Zámek Valeč na Třebíčsku. Hosty Technického fóra Kraje Vysočina 2019 jsou hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek, ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga, viceprezidenti Hospodářské komory ČR Roman Pommer a Michal Štefl nebo Miroslava Kopicová z Národního vzdělávacího fondu.
Další objekty Nemocnice Jihlava prošly rekonstrukcí, která měla za cíl snížení jejich energetické náročnosti. V lednu tohoto roku byly dokončeny práce na zateplení pavilonu A, kde se nachází informační a kontaktní centrum, ambulance ORL, zdravotní pomůcky a nemocniční lékárna. Renovací prošly také oba spojovací krčky a příjem „B“. Za provozu byly vyměněny okna a dveře, zateplil se plášť budov se střechou. V současné chvíli se dokončují poslední drobné úpravy, aby do konce května bylo vše hotové.
Dotace do sportu, peníze na rozvoj pohybových aktivit, výstavba sportovních areálů nebo individuální podpora výjimečným sportovním talentům – za posledních deset let šlo z rozpočtu Kraje Vysočina tímto směrem nejméně 380 miliónů korun. Jen prostřednictvím grantů Fondu Vysočiny rozdělil Kraj Vysočina více než 36,5 miliónů korun, a to na údržbu sportovišť, na pravidelné celoroční sportovní aktivity dětí a mládeže, na pravidelné provozování sportu jako modelu životního stylu. Tuto formu krajské podpory využívají například jezdecké kluby, tělovýchovné jednoty, školní sportovní kluby, kluby tenisu, aerobiku nebo krasobruslení, atletiky nebo florbalu.
Poprvé v historii Kraje Vysočina se 16. května 2019 setkali majitelé a správci padesátky hradů a zámků se sídlem na Vysočině. Centrem vysočinských „zámeckých pánů“ byl Velkomeziříčský zámek rodiny Podstatzkých-Lichtenstein. Několikahodinový program byl, podle informací náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina pro oblast kultury Jany Fischerové, příležitostí k seznámení a výměně informací o aktivitách, které vedou k oživení památek, ať už je jejich majitelem kdokoli – stát, kraj, obec nebo město nebo soukromá osoba. Pořadatelství dalšího ročníku setkání zámeckých pánů bude opět směřováno na některou z historických usedlostí. Letos založená nová tradice setkávání zámeckých pánů na Vysočině tak bude příští rok pokračovat.
Kraj Vysočina hostil další návštěvu z diplomatických kruhů, a to konkrétně velvyslance Rakouské republiky Alexandra Grubmayra, který v tomto týdnu zavítal do historického města Telč. Velvyslanec Grubmayr Vysočinu navštívil oficiálně vůbec poprvé od svého jmenování do funkce v únoru 2016. Po přijetí na radnici a diskusi se starostou města Romanem Fabešem a členy Rady Kraje Vysočina Janou Fischerovou a Janem Hylišem se společně přesunuli do Univerzitního centra Telč, které spravuje brněnská Masarykova univerzita. Zde se velvyslanec seznámil s přeshraničními projekty Kraje Vysočina v oblasti dopravy a mobility i společnými aktivitami univerzitního centra a Dunajské univerzity v Kremži zastoupené profesorem Christianem Hanusem.
Nejen u nás si letos připomínáme výročí 30 let od pádu železné opony. Minulý týden se i na druhé straně tehdejší hranice, v partnerském regionu Vysočiny, v dolnorakouském Grafeneggu, uskutečnil Den Evropy. Vzpomínková akce u příležitosti otevření hranice mezi ČR a Rakouskem zahrnovala interaktivní diskusi pamětníků z příhraničních regionů se studenty, doplněnou promítáním zajímavých okamžiků z roku 1989. Slavnostního setkání se zúčastnila dolnorakouská hejtmanka Johanna Mikl-Leitner i rakouský spolkový prezident Alexander Van der Bellen. „Otevření hranic bylo nejen pro příhraniční regiony důležitým milníkem, dokázali jsme ho využít k rozvoji území a postupně dospělo až do podoby současné společné Evropy,“ říká hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek, který se společně se svou náměstkyní Janou Fischerovou slavnostního večera v Grafeneggu zúčastnil.
Zobrazit aktuální dokumenty | archiv dokumentů | dokumenty včetně archivu
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Zpět do intranetu, Přihlásit se