Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Kultura a památky > Kulturní a přírodní dědictví Kraje Vysočina
Zastupitelstvo Kraje Vysočina dnes rozhodlo o udělení cen v anketě Zlatá Jeřabina – Cena Kraje Vysočina za kulturní počin roku 2020. Letošní Zlatou jeřabinu v kategorii Kulturní aktivita získal Oživený zámek v Náměšti nad Oslavou s 378 hlasy. V kategorii Péče o kulturní dědictví zvítězila Obnova kostela sv. Markéty – záchrana kopule v Jaroměřicích nad Rokytnou s celkovým počtem 712 hlasů. O pořadí dvacítky vybraných nominací rozhodovala v průběhu března veřejnost, která poslala celkem 7 057 hlasů, a to prostřednictvím elektronických i fyzických hlasovacích formulářů. Obě vítězné nominace získají od Kraje Vysočina finanční dar ve výši 30 tisíc korun. Předání ocenění proběhne na základě individuální domluvy s jednotlivými vítězi.
Letošním nejvyšším oceněním Kraje Vysočina ve formě kamenných, skleněných a dřevěných medailí bude na základě rozhodnutí Zastupitelstva Kraje Vysočina oceněno devět mimořádných osobností, které výraznou měrou přispěly k šíření dobrého jména regionu. Slavnostní předání medailí je plánováno na listopad letošního roku. „Oceněným laureátům velice gratuluji, těším se na osobní a inspirativní setkání při slavnostním ceremoniálu,“ uvedl hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek, v rámci projednání bodu byl jedním z prvních, kdo gratuloval k ocenění emeritnímu hejtmanovi Kraje Vysočina Jiřímu Běhounkovi.
Na začátku letošního roku vyhlásilo Zastupitelstvo Kraje Vysočina už 12. ročník ankety Skutek roku, která se snaží ocenit dobrovolné skutky a projekty, které v roce 2020 nejvíce přispěly k rozvoji regionu. V anketě se sešlo celkem 60 nominací a v průběhu března rozhodla veřejnost o čtyřech vítězných jménech fyzických osob, odborná porota pak přidala dalších sedm oceněných právnických projektů. Výsledky ankety Skutek roku 2020 dnes na svém zasedání potvrdili krajští zastupitelé. „Cena Skutek roku je výrazem poděkování všem, kteří vykonali v našem kraji něco mimořádného nad rámec svých povinností a bez ohledu na svůj osobní prospěch. Právě občanská angažovanost, dobrovolnictví a ochota věnovat svůj čas ve prospěch druhých byly v loňském roce často skloňovanými hodnotami, které touto anketou pomůžeme zviditelnit a ocenit,“ uvedla náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina Hana Hajnová s tím, že ceny budou vítězům předány individuálně.
„V tuto chvíli už známe vítěze aktuálního ročníku soutěže obcí v efektivitě sběru tříděného odpadu a elektra za rok 2020. Soutěž pořádá každoročně Kraj Vysočina ve spolupráci s kolektivními systémy EKO-KOM, ASEKOL a ELEKTROWIN. Vítězům blahopřejeme a děkujeme všem obcím i jejich občanům za třídění využitelných složek komunálních odpadů,“ uvedl Lukáš Vlček, náměstek hejtmana pro životní prostředí a zemědělství.
Vládní rada pro zdravotní rizika dnes dopoledne rozhodla, že už v prvních minutách úterý 11. května 2021 se budou moci registrovat k očkování proti COVID-19 občané starší 45 let. Centrální registrační systém je přístupný na webové adrese www.registrace.mzce.cz.
Jeden z mnoha způsobů, jak využít prostorová data z map je vytváření tzv. map s příběhem. O tom, že nejde o nic zásadně těžkého, se přesvědčila zhruba devadesátka středoškoláků, kteří se samostatně nebo v rámci výuky zapojili do originální soutěže vyhlášeně Krajem Vysočina s názvem Příběhy ukryté v mapách. Nejzajímavější příběh přenesený do mapy nabídla porotě studentka Gymnázia Vincence Makovského v Novém Městě na Moravě Kateřina Nepustilová, která si jako téma zvolila spad desítky největších dosud nalezených meteoritů, popsala nebezpečí z dopadu vyplývající a došla k závěru, že kolizím je možné předcházet pouze, pokud je možné, je předvídat. Kateřina vyhrála tablet, odbornou knihu a také speciální návštěvu na krajském GIS oddělení, které zajišťuje přípravu map pro Krajský úřad Kraje Vysočina.
Evropský region Dunaj-Vltava (ERDV) uspořádal pod vedením Jihočeského kraje v roce 2020 již druhý ročník soutěže „Vesnice ERDV 2020“. V rámci soutěže se představují nejlepší obce na území regionu. Kraj Vysočina v roce 2020 reprezentovala obec Třeštice. Při oficiálním vyhlášení výsledků jí byla udělena cena „Malá obec s dlouhou tradicí, službami pro mladé lidi a dobrou spoluprací s podnikateli“. Obec Třeštice, podobně jako rakouská Großschönau, se může pyšnit rostoucím počtem obyvatel, z nichž vysoký podíl tvoří mladí.
8. května uplyne 76 let od podepsání protokolu úplné bezpodmínečné kapitulace Německa, což znamenalo faktické ukončení 2. světové války v Evropě. Na jedné straně vzpomínáme na definitivní ukončení šesti dlouhých let okupace, na straně druhé si bolestivě připomínáme jeden z nejkrvavějších konfliktů v dějinách lidstva, který si vyžádal 60 milionů lidských obětí. Právě díky důslednému připomínání hrdinských akcí, ke kterým došlo i mimo Prahu, nezmizí vzpomínky na hrdiny, kteří položili své životy na frontách 2. světové války, z paměti. Stále mezi námi žijí hrdí příbuzní a potomci válečných hrdinů, možná se těžce vyrovnávají se skutečnosti, že mladá generace považuje druhou světovou válku za již příliš vzdálenou minulost a její fatální poselství ji už oslovuje mnohem méně.
Vůbec poprvé v tomto roce se v úterý 11. května veřejnosti otevřou sbírkotvorné organizace zřizované Krajem Vysočina, které musely být uzavřeny v souladu s vládními nařízeními přijatými v důsledku nepříznivého vývoje koronavirové epidemie. A to již od 18. prosince loňského roku. „Otevření čtyř muzeí, tří galerií a dvou hradů je však podmíněné omezeními v podobě zákazu skupinových prohlídek, počtu návštěvníků, který nesmí být vyšší než je 1 osoba na 15 m2 vnitřní plochy přístupné veřejnosti, dvoumetrových rozestupů a nošení respirátorů,“ sdělil Roman Fabeš, radní pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů s tím, že úplné aktuální informace včetně otevírací doby jsou dostupné na webových stránkách jednotlivých organizací.
Do 5. ročníku soutěže pro třídy na prvním stupni základních škol Stavíme ze stavebnice ROTO, kterou rada kraje vyhlásila na začátku března, se přihlásilo 36 soutěžních týmů z celé Vysočiny. Za pomoci stavebnice Roto a kamaráda Igráčka měly děti za úkol vymyslet způsob, jak by lidé mohli pomoct přírodě, téma letošního ročníku totiž bylo „IGRÁČEK – ochránce přírody“. V letošním roce účast i formu zpracování poznamenala mimořádná opatření v souvislosti s pandemií COVID-19. Některé děti stavěly své výtvory jednotlivě doma na distanční výuce, jiné naopak stihly zhotovit své výtvory ve škole jako třídní tým.
V letošním roce bude na Vysočině realizováno 19 projektů, navržených mladými lidmi ve věku patnáct až dvacet šest let v rámci programu Mládež kraji. Komise, které se sešly v sídle Kraje Vysočina v Jihlavě, a dále v Třebíči, Havlíčkově Brodě a Žďáře nad Sázavou rozdělily necelého půlmilionu korun. Řadě mladých lidí není lhostejné, jak vypadá jejich město a co se děje v jejich okolí. Díky programu Mládež kraji, který na Vysočině realizuje Rada dětí a mládeže kraje Vysočina se každoročně daří aktivizovat desítky mladých lidí.
Soutěž O nejkrásnější knihu bude i v letošním roce jednou z doprovodných akcí Podzimního knižního veletrhu, který se bude konat 15. a 16. října 2021 v Havlíčkově Brodě. Rozdělena je do čtyř kategorií.
V Kraji Vysočina vrcholí přípravy na čerpání prostředků z nového nástroje REACT-EU, kterým Evropská unie podporuje členské státy při řešení dopadů pandemie onemocnění COVID-19. Na projekty v oblasti zdravotnictví dostanou žadatelé dotaci ve výši 100 % uznatelných nákladů, integrovaný záchranný systém podpoří z 85 % Evropská unie a dalšími 5 % přispěje státní rozpočet. Krajem zřizované nemocnice, zdravotnická záchranná služba i krajská Projektová kancelář mají za sebou několik týdnů intenzivní práce na přípravě téměř desítky projektů za 1,5 miliardy korun.
Kraj Vysočina vypisuje výběrové řízení na neplacenou pozici stážisty v kanceláři zastoupení Kraje Vysočina v Bruselu. Výběrové řízení se skládá ze dvou částí – písemné a ústní. Písemnou část tvoří test ze znalostí reálií Kraje Vysočina a Evropské unie. Ústní část proběhne v českém a anglickém jazyce a prověří všeobecné znalosti o aktuálním dění v EU a v Kraji Vysočina a motivaci zájemce. Stážisté mohou obvykle čerpat grant z programu Erasmus+, který je určen na úhradu základních nákladů spojených s pobytem v zahraničí, jako jsou doprava, ubytování a stravování.
Centrální registrační systém očkování proti COVID-19 je otevřen pro zájemce o vakcínu ve věku 50+. Registraci je možné provést na www.registrace.mzcr.cz. Každý občan si může vybrat, kde mu bude vakcína aplikována. Nejrychleji jsou na Vysočině volné termíny nabízeny ve velkých očkovacích centrech.
Aktuálně známá rozvolňovací opatření neumožňují uskutečnit plánovaný červnový galavečer a tak jej pořadatelé přesunuli na 6. září. Současně s ním prodloužili uzávěrku přihlášek na 30. června 2021.
V posledním dubnovém týdnu pořádalo Gymnázium Třebíč ve spolupráci s DDM Třebíč krajské kolo soutěže středoškolských odborných prací. Letošní 43. ročník SOČ proběhl kvůli situaci s COVID-19 distančně s využitím digitálních technologií a zúčastnilo se ho celkem 52 soutěžních prací. Do celostátního kola nakonec postupuje 16 soutěžních prací a devět dalších je navrženo do licitace, kdy o jejich případném postupu rozhodne Ústřední komise SOČ.
Dnes bylo Radou Kraje Vysočina schváleno k podpoře dalších 241 žádostí o dotaci na výměnu starých kotlů za celkových 25,6 miliónů korun. „Jedná se o dotace na žádosti podané do 13. listopadu 2020. Na tyto žádosti nestačila původní alokace, a proto byly zařazeny do zásobníku akcí a kraj na jejich financování žádal již před koncem roku 2020 o dodatečné prostředky Ministerstvo životního prostředí.Těší mě, že nyní byly ze strany ministerstva prostředky přiděleny a ve 3. kole kotlíkových dotací tak bylo možné podpořit všechny žádosti, které splnily stanovené podmínky,“ uvedla Hana Hajnová, náměstkyně hejtmana pro regionální rozvoj a územní plánování.
Miluje výzvy, žádná vzdálenost pro něj není překážkou, a když zrovna neběhá dlouhé tratě, vymýšlí nové mety, kterých chce dosáhnout. Řeč je o hendikepovaném sportovci Ondřeji Zmeškalovi z Nového Telečkova na Třebíčsku, který se rozhodl pokořit další vytrvalostní rekord. Jako vůbec první nevidomý sportovec chce letos na tandemovém kole ujet Tour de France 2021 v délce 3 383 km. Radní Kraje Vysočina se dnes rozhodli podpořit cyklistický závod Ondřeje Zmeškala částkou 100 000 korun.
Zobrazit aktuální dokumenty | archiv dokumentů | dokumenty včetně archivu
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se