Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Kultura a památky > Památky
Nový rok je vždy obdobím nových úkolů – letos často i v novém složení obecních a městských zastupitelstev. Není čas ohlížet se příliš za tím uplynulým, především se musíme dívat dopředu. Takovým vytýčením a zvýrazněním stávajících i perspektivních úkolů bylo „veřejné fórum“, které se na půdě našeho úřadu už potřetí uskutečnilo v loňském listopadu. Občané, zástupci organizací, zájmových sdružení, podnikatelů a veřejné správy se sešli na půdě krajského úřadu k diskusi o problémech kraje. Více než 130 účastníků fóra definovalo u tematických stolů 22 problémů v 11 oblastech, ze kterých bylo vybráno 10 s největším počtem hlasů. S takto získanými informacemi dále pracují odbory krajského úřadu a snaží se najít řešení. Zároveň je tato zpětná vazba veřejnosti jedním z podkladů při aktualizaci Programu rozvoje Kraje Vysočina.
Z problematických oblastí bych rád zdůraznil podporu intenzívního, udržitelného a moderního zemědělství v Kraji Vysočina nebo stálé průběžné řešení neuspokojivého stavu silniční infrastruktury. Jsme krajem s početnými malými obcemi, proto se budeme snažit ovlivňovat zachování a dostupnost služeb na venkově. Ve spolupráci s obcemi se daří přes velké tlaky prosazovat zachování venkovských pošt a škol. Obtížnější je a bude otázka dostupnosti zdravotnické a sociální péče v menších sídlech. Už několik let také podnikáme dílčí kroky v podpoře technických i řemeslných oborů, což je nutné v zájmu udržení výrobní základny v regionu. Stále aktuální bude vzdělávání dospělých, rekvalifikace pracovních sil. Těch závažných úkolů je mnohem více a chceme o nich i nadále pravidelně diskutovat se všemi zainteresovanými a vycházet při vytyčování priorit v naší práci z jejich názorů a potřeb.
Jedním z podstatných momentů důležitých pro další vylepšení podmínek pro náš život ve všech oblastech je čerpání evropských dotací v začínajícím programovém období 2014 – 2020. Místním samosprávám a dalším zástupcům z regionů chce dát vláda dostatek možností, jak do celého procesu vstupovat, žádat o evropské peníze, ale i promlouvat do připravování výzev. Vláda a jednotlivá ministerstva chtějí o rozdělování peněz, které do českých krajů přitečou z Bruselu, podstatně lépe komunikovat právě s regiony. Doufám, že nezůstane u slibů. Náš kraj bude moci v následujících sedmi letech získat na evropských dotacích až deset miliard korun. Stěžejním nástrojem, který bude moci kraj využít, je tzv. „Regionální stálá konference“. O jejím ustanovení rozhodlo na základě předchozí domluvy s Ministerstvem pro místní rozvoj krajské zastupitelstvo už v loňském září. V nově vytvořené platformě jsou nejen krajští politici, ale i zástupci malých obcí, měst, kraje, místních akčních skupin či podnikatelského a akademického sektoru. Osmnáctičlenný tým bude mít roli plánovací, koordinační i monitorovací a bude schvalovat tzv. „Regionální intervenční rámec“, který má za cíl zmapovat absorpční kapacitu v regionu a pokusit se provázat projekty financované z připravovaných operačních programů.
Věřím, že aktivním přístupem všech zúčastněných se nám podaří tu širokou škálu pozitivních záměrů realizovat. Přeji k tomu všem zainteresovaným dostatek dobré vůle, invence a sil.
Jiří Běhounek
hejtman Kraje Vysočina
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se