Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Kultura a památky > Památky
Spolupráce v letošním roce, ale také vyhodnocení kooperace Kraje Vysočina s okresními organizacemi Českého svazu včelařů na Vysočině v roce 2016 byly hlavním tématem lednového setkání včelařů s vedením Kraje Vysočina.
Certifikát Národní geopark předal v pondělí 23. ledna ministr životního prostředí Richard Brabec v Telči předsedovi svazku Mikroregion Telčsko Romanu Fabešovi. Geopark Vysočina složený z oblastí kolem vrchu Javořice - Telče, Třeště a Počátek sdružuje významné geologické jevy. Do budoucna by měl návštěvníkům nabídnout například novou rozhlednu na Javořici, interaktivní středisko nebo stezku v korunách stromů v blízkosti Roštejna.
Voda respektive pitná voda z různých úhlů pohledů byla tématem dnešního odborného semináře připraveného Povodím Vltavy ve spolupráci s Krajem Vysočina. Diskuze odborníků i majitelů nebo uživatelů půdy v ochranném pásmu vodního díla Švihov na řece Želivce byla věnována především konkrétním dopadům přísných opatření. Náklady na většinu opatření jsou přenášeny na obyvatele a firmy v blízkosti zdroje. Zcela logicky jsou vznášeny požadavky na kompenzace nebo rozumná omezení zákazů.
Pacovsko bylo prvním cílem radního Kraje Vysočina pro oblast životního prostředí a zemědělství Martina Hyského, který postupně plánuje navštívit zemědělce v dalších oblastech Kraje Vysočina. Koncem minulého týdne zavítal do společností Agrodam Hořepník, Agrospol Útěchovice i Selekta Pacov. Hlavním tématem bylo omezování zemědělské výroby v ochranných pásmech vodních nádrží.
Ještě týden, do 31. ledna, se můžou organizace veřejného sektoru i společnosti ze soukromého sektoru hlásit do soutěže o Cenu hejtmana Kraje Vysočina za společenskou odpovědnost. Uspět mohou podniky nebo organizace, které přijaly zásady společenské odpovědnosti za své, dobrovolně si stanovují vysoké etické standardy, pečují o své zaměstnance, udržují s nimi dobré vztahy, snaží se minimalizovat negativní dopady na životní prostředí a přispívají na podporu regionu, v němž podnikají.
Průběžné části 8. ročníku úspěšné vědomostní soutěže S Vysočinou do Evropy určené žákům středných škol v našem kraji se zúčastnilo 213 soutěžících z dvaceti středních škol. „Jejich úkolem bylo nejpozději do 19. ledna odpovědět na otázky zaměřené na geografii, historii, umění nebo významné osobnosti a události související s naším regionem. Finále rozhodne o trojlístku vítězů, který Kraj Vysočina odmění čtrnáctidenním kurzem anglického jazyka ve Velké Británii,“ připomněla radní Kraje Vysočina pro oblast školství, mládeže a sportu Jana Fialová.
Rodinné a Senior pasy jsou projektem, který Kraj Vysočina úspěšně realizuje v rámci své prorodinné a seniorské politiky už několik let. Rodinné pasy odstartovaly na Vysočině v roce 2006, k nim se od podzimu roku 2012 přidaly Senior pasy. „Je potěšující, že počet držitelů každoročně stoupá a díky lákavé nabídce pasy využívá čím dále více rodin s dětmi a seniorů. V loňském roce nám přibylo 1 121 nových držitelů Rodinných pasů, čímž jsme se dostali na celkový počet 17 400 zapojených rodin,“ sdělil náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast sociálních věcí a nestátních neziskových organizací Pavel Franěk.
Mezi vítěze 9. ročníku celostátní ankety Bezpečná nemocnice se zařadila i jedna z krajských nemocnic. Druhé místo získala Nemocnice Třebíč za projekt Zvyšování bezpečnosti provozu operačních sálů, za vítěze zvolila hodnoticí komise Ústřední vojenskou nemocnici – Vojenskou fakultní nemocnici Praha a třetí místo v soutěži, která pro rok 2016 nesla téma Zvyšování kvality a bezpečí na základě poznatků z praxe, patří Nemocnici Blansko. Do letošního ročníku se přihlásilo 18 nemocnic s 20 projekty.
Kraj Vysočina se i letos účastní tradiční přehlídky cestovního ruchu v České republice, veletrhu REGIONTOUR v Brně. Až do neděle 22. ledna se mohou návštěvníci výstaviště seznámit s turistickou nabídkou nejen Kraj Vysočina, ale i českých a zahraničních regionů. Vysočina je letos součástí velkého konceptu agentury CzechTourism.
V posledních dnech Kraj Vysočina eviduje nárůst mylně interpretovaných, chybných a také matoucích informací, které o kotlíkových dotacích poskytují veřejnosti neproškolení a neinformovaní „odborníci“. Přesné informace jsou v tuto chvíli zveřejněny na www.kr-vysocina.cz/kotlíky. „V případě nejasností doporučujeme veřejnosti, aby k zodpovězení svých dotazů využila informační linku Kraje Vysočina na telefonním čísle 564 602 888,“ uvedl náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast regionálního rozvoje Pavel Pacal.
Zasněžená příroda Vysočiny, mrazem ojíněné stromy, třpytivé rampouchy, zamrzlé rybníky a v posledních dnech i krásně modrá obloha se sluníčkem lákají všechny amatérské i profesionální fotografy. Ti mohou využít pohádkové zimy a zapojit se do fotografické soutěže Příroda a krajina Vysočiny, kterou vyhlásilo Muzeum Vysočiny Jihlava ve spolupráci s Krajem Vysočina. Fotografie je možné zasílat až do 30. června letošního roku.
Certifikát s datem 13. ledna 2017 potvrzuje, že Kraj Vysočina zavedl a udržuje systém managementu bezpečnosti informací, splňující požadavky ČSN ISO /IEC 27001:2014. Za získáním certifikátu se skrývá profesionální práce týmu zaměstnanců Krajského úřadu Kraje Vysočina, který se na certifikační audit za finanční podpory Operačního programu Zaměstnanost připravoval téměř jeden rok.
Několik obcí na hranicích Kraje Vysočina s Jihočeským krajem spadá do ochranné zóny stanovené v souvislosti s výskytem případů ptačí chřipky. Nachází se v tzv. desetikilometrovém pásmu od ohniska, kde jsou přijímána pouze preventivní opatření. „O vývoji situace v sousedních krajích jsme pravidelně informováni zástupci Státní veterinární správy, kteří také provádí příslušná místní šetření a vyhodnocují nákazovou situaci,“ uvedl Martin Hyský, radní Kraje Vysočina pro oblast životního prostředí a zemědělství.
V okolí řek Sázavy, Balinky, Oslavy nebo Jihlavy není ničím výjimečným najít dřeviny okousané bobrem evropským. V některých oblastech Vysočiny je výskyt tohoto vodního hlodavce ojedinělý, další místa osídluje trvale. „Během podzimu a zejména v zimních měsících tvoří dřeviny 90 % bobří potravy. Pokud poškozené stromy odstraníme, bobr si najde jiné dřeviny, způsobí další škody a situaci to nepomůže,“ vysvětlil radní Kraje Vysočina pro oblast životního prostředí a zemědělství Martin Hyský.
V letošním roce slaví Krajská knihovna Vysočiny v Havlíčkově Brodě 15 let od svého vzniku. „Za tu dobu se podařilo několikanásobně rozšířit nabídku půjčovaných dokumentů, a to počtem i sortimentem, všechna oddělení knihovny prošla postupně rekonstrukcí a zlepšily se i online služby,“ shrnuje dynamický vývoj náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů Jana Fischerová. Patnácté výročí knihovna oslaví, do Havlíčkova Brodu přijede Jan Přeučil, zpívající právník Ivo Jahelka nebo cestovatelé Jiří Kalát a Kateřina Karásková.
Stavba obchvatu Velkého Beranova na krajské silnici II/602 bude v následujících měsících přenesena do projektové dokumentace pro stavební řízení. „Jedna z největších investičních akcí kraje, která by v letech 2018 – 2020 měla být spolufinancována z evropských dotací má zásadně ulevit extrémnímu tranzitu směr Jihlava – D1 a Jihlava – Velké Meziříčí. Denně tímto směrem projede více než 10 tisíc vozidel,“ informoval dnes na tiskové konferenci náměstek hejtmana Kraje Vysočina Vladimír Novotný.
Kraj Vysočina stále patří k nejčistším regionům v České republice. Potvrdily to výsledky měření kvality ovzduší prováděné od října 2015 do konce září 2016 v rámci krajského projektu Informační systém kvality ovzduší v Kraji Vysočina (dále jen ISKOV). Kraj Vysočina je jedním z mála regionů v České republice, kde se takto rozsáhlý projekt měření ovzduší provádí. Celkové projektové náklady ve výši 5,8 milionu korun pokrývá krajský rozpočet.
V samém závěru roku 2016 se pátou položkou Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury Kraje Vysočina stal Historický morový průvod v Brtnici. „O zapsání rozhodlo v polovině prosince Regionální pracoviště tradiční lidové kultury při Muzeu Vysočiny Třebíč, které je od roku 2005 pověřenou organizací péče o tradiční lidovou kulturu na území Kraje Vysočina,“ uvedla náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů Jana Fischerová s tím, že Rada Kraje Vysočina dnes navíc schválila nominaci Historického morového průvodu v Brtnici do národního Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky.
Sto tisíc korun z rozpočtu Kraje Vysočina využije Nadační fond olympioniků regionu Vysočina. Dnes o přidělení pravidelné finanční podpory rozhodla Rada Kraje Vysočina. Peníze fond využije na humanitární, sociální a zdravotní podporu olympioniků, kteří se historicky zúčastnili Olympijských her jako aktivní reprezentanti do roku 1992.
Myslivcům v Kraji Vysočina přibyla v tomto období práce. Často je můžeme vidět zakládat do krmelců seno, jetelinu nebo například letninu. Ladovská zima, kterou právě zažíváme, je totiž pro zvěř velice náročným obdobím. „Tuhé mrazy, díky kterým do hloubky promrzla země a sněhová pokrývka, která ji zakryla, výrazně ztěžují život zvěři. Ta je v tomto období do značné míry závislá na přikrmování, které se v době nouze stává důležitou činností myslivců,“ komentoval aktuální situaci radní Kraje Vysočina pro oblast lesního a vodního hospodářství, zemědělství a životního prostředí Martin Hyský.
Zobrazit aktuální dokumenty | archiv dokumentů | dokumenty včetně archivu
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se