Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Tiskoviny kraje > Kulturní a přírodní dědictví Kraje Vysočina
Tříletý projekt ILTAE neboli Badatelsky orientovaná výuka v Evropě byl v závěru minulého roku úspěšně dokončen. Jeho praktickým výstupem je e-book – elektronická kniha s krátkým shrnutím celého projektu a všech mobilit, fotodokumentací projektu, ale zejména s metodickými listy pro pedagogy v anglickém jazyce, které mohou sloužit jako podpora a inovace ve výuce předmětů přírodních věd, včetně propojení jazykové výuky a vyučovaného předmětu, kdy je například část hodiny vedena v angličtině nebo učitel zadává žákům úkoly v cizím jazyce.
Očkovací centrum Nemocnice Třebíč se od pondělí 24. ledna stěhuje do přízemí budovy U. Novinkou je možnost přímo před očkováním výběr ze dvou druhů vakcín. Dočasné přestěhování očkovacího centra proběhne z důvodů pokračující rekonstrukce budovy N. „V průběhu rekonstrukce by nebylo možné zajistit bezpečný vstup do budovy pro osoby, které přicházejí k očkování proti onemocnění COVID-19. Očkovací centrum se nově bude nacházet v přízemí budovy U, které je bezbariérové,“ vysvětluje změnu očkovacího místa ředitelka nemocnice Eva Tomášová.
Svatováclavské hody v Rouchovanech jsou dalším regionálním jevem, který koncem loňského roku rozšířil Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury Kraje Vysočina. Hody patří k tradičním slavnostem vesnické pospolitosti v průběhu zvykoslovného roku, při nichž se uplatňuje mnoho prvků tradiční lidové kultury. V obci Rouchovany je pořádání hodů navázáno na období okolo svátku sv. Václava, kterému předchází dlouhý čas příprav probíhajících ve spolupráci místní sokolské jednoty a obce. O zapsání tohoto statku rozhodlo v prosinci roku 2021 Regionální pracoviště tradiční lidové kultury v Kraji Vysočina při Muzeu Vysočiny Třebíč, které je pověřeno péčí o tradiční lidovou kulturu na území Kraje Vysočina.
Příspěvková organizace Kraje Vysočina, Domov Háj, změnila s novým rokem 2022 své sídlo. Organizace poskytuje pobytové sociální služby sedmi desítkám dospělých lidí s mentálním postižením. Změna sídla je finálním krokem komplexního procesu transformace celého domova. V průběhu tohoto procesu došlo k opuštění původní kolektivní budovy v Háji u Ledče nad Sázavou a vzniku sítě menších komunitních služeb v pěti lokalitách Havlíčkobrodska, uvedl Jan Tourek, radní Kraje Vysočina za sociální oblast.
V souvislosti s informacemi o zahájení příjmu žádostí o poskytnutí kotlíkových dotací krajskými úřady začátkem roku 2022, které na svých webových stránkách zveřejnil Státní fond životního prostředí, oznamuje Kraj Vysočina, že v současné době není vyhlášena výzva pro předkládání žádostí do „Kotlíkových dotací v Kraji Vysočina pro domácnosti s nižšími příjmy v rámci Programového období 2021–2027“.
Užili jste si dovolenou nebo výlet doma, na Vysočině? Hlasujte pro ni v anketě Kraj mého srdce, a to až do 28. února 2022.
Na svém posledním jednání v prosinci schválili krajští radní převod finančních prostředků z přeplněných daňových příjmů v roce 2021 do Fondu strategických rezerv Kraje Vysočina ve výši 794 milionů korun. V loňském rozpočtu byly daňové příjmy vyčísleny a schváleny v částce 4,809 miliardy korun, v listopadu už dosahovalo plnění rozpočtu na straně daňových příjmů 107 % a po první prosincové tranši byl schválený rozpočet splněn na 117 %. K 1. lednu 2022 bylo ve Fondu strategických rezerv 1 851 527 489,16 korun.
Osvětová akce Čistá Vysočina v rámci kampaně Den Země (22. 4.), spojená s jarním úklidem přírody, proběhne také v letošním roce a bude se jednat již o třináctý ročník. Tradiční sběr odpadků probíhá především v okolí silnic a na veřejných prostranstvích v obcích a městech na Vysočině.
Ještě před koncem starého roku vyhlásila Rada Kraje Vysočina výběrové řízení na místo ředitelky nebo ředitele Muzea Vysočiny Havlíčkův Brod. Stávající ředitel Michal Kamp na vlastní žádost koncem ledna odchází, zůstává však v regionu a bude se nadále věnovat svému oboru. Krajské muzeum vedl od srpna 2018. Muzeum Vysočiny Havlíčkův Brod hospodaří s cca sedmi miliony korun.
Ze zákona povinná péče o zvláště chráněná území a přírodně cenné lokality nemusí být pro vlastníky pozemků, na kterých se nacházejí, vždy běžná, přijatelná a výhodná, a to i přesto, že je finančně podporována Krajem Vysočina nebo různými státními dotačními programy. Ochrana představuje omezení a limity. „Mnoho z přírodně cenných lokalit může být poškozováno například intenzivním hospodařením nebo naopak absencí jakékoliv činnosti. Tím ztrácí svůj životní prostor zde se vyskytující ohrožené rostliny či živočichové. I přesto, že součinnost vlastníků pozemků při péči o ně může krajský úřad vymáhat, nejedená se vždy o účelný postup,“ upozorňuje Pavel Hájek, radní Kraje Vysočina pro oblast životního prostředí a zemědělství. Řešením, které nyní může vedení Kraje Vysočina v krajním případě využít, je výkup pozemků ve prospěch ochrany přírody.
„Povinné testování zaměstnanců na COVID-19 formou antigenních samotestů probíhá v případě všech pracovišť Krajského úřadu Kraje Vysočina dle platných nařízení každé pondělí. V tuto chvíli je povinné jen pro skupinu neočkovaných nebo s již propadlým očkováním, a to bez splnění podmínky prodělaného onemocnění. Už delší dobu umožňujeme testování i těm zaměstnancům, pro které to není povinné, pokud projeví zájem,“ informoval ředitel Krajského úřadu Kraje Vysočina Zdeněk Kadlec s tím, že předpokládá rozšíření testování na režim všech zaměstnanců s frekvencí dvakrát v týdnu, jak je stanoveno Ministerstvem zdravotnictví, resp. vládou ČR, už v pondělí 10. ledna.
V příhraničních oblastech Rakouska a České republiky sehrávají významnou roli přeshraniční programy, které zde mají dlouholetou tradici. Jedním z nich je určitě Fond malých projektů Rakousko – Česká republika (FMP), který podpořil stovky přeshraničních akcí – kulturní a historické slavnosti, konference, exkurze, školní výměny, sportovní utkání, setkávání zájmových spolků a podobně. Do tohoto fondu patří celé území Kraje Vysočina, Jihočeského a Jihomoravského kraje a velká část zemí Horní a Dolní Rakousko.
Až do 31. ledna přijímá Kraj Vysočina přihlášky do 6. ročníku soutěže Cena hejtmana Kraje Vysočina za společenskou odpovědnost. Firmy a podnikatelé, ale i subjekty z veřejného a neziskového sektoru mohou usilovat o ocenění za svoje aktivity a výsledky v oblasti společenské odpovědnosti za období 2020–2021. „Snahou Kraje Vysočina je upozornit širokou veřejnost na téma společenské odpovědnosti a ocenit ty organizace, kterým se úspěšně daří začleňovat do svých provozních činností i zájmy sociální, etické, přispívající k ochraně životního prostředí nebo zájmy svých zákazníků,“ přibližuje soutěž ředitel krajského úřadu Zdeněk Kadlec.
Ve věku 63 let zemřel 2. ledna 2022 starosta Ledče nad Sázavou a zastupitel Kraje Vysočina za STAN SNK ED pan Zdeněk Tůma. Město i kraj jeho odchodem ztratilo skutečného patriota, svědomitého a tvůrčího starostu, osobnost sportovního dění.
V polovině července loňského roku byla usnesením Vlády ČR schválena Strategie spolupráce veřejné správy s nestátními neziskovými organizacemi na léta 2021 až 2030. Tato spolupráce je deklarována ve třech strategických cílech, které kopírují činnost podvýborů Rady vlády pro nestátní neziskové organizace.
S ukázkovými novorozeneckými mírami se minutu po půlnoci 1. ledna 2022 narodila v porodnici Nemocnice Jihlava malá Julie. Je prvním občánkem Kraje Vysočina roku 2022. Maminka Olesia i malá Julie jsou v pořádku a nejpozději za dva dny udělají radost tatínkovi i zbytku rodiny v Polné. Maminku a Julii dnes krátce navštívil hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek.
Zobrazit aktuální dokumenty | archiv dokumentů | dokumenty včetně archivu
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se