Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Rozpočet kraje > Mapa investic a oprav
Stavebnice za zhruba půl milionu korun mají být využity v rámci běžné praktické výuky pracovních dovedností na základních školách. Samotnému návratu Merkurů do vyučování bude předcházet příprava návodné metodiky používání stavebnic ve výuce, výběr vhodných ročníků a také seznámení pedagogů. Posílení a zvýšení technické gramotnosti bude také předmětem propagační soutěže týmů konstruktérů z Merkuru. „Cílem bude vymyslet, sestavit a předvést stroj postavený ze stavebnice Merkur podle společného zadání. Konkrétní kritéria a postupy budou dány lidmi z praxe, pedagogy a dalšími odborníky,“ doplňuje Jana Fialová. „Leadrem aktivity je společnost Bosch Diesel Jihlava, která se sama rozhodla revolučně podpořit technické vzdělávání v základních školách. Je to příklad strategického uvažování v oblasti přípravy budoucích kvalifikovaných odborníků pro průmysl,“ komentoval postoj jednoho z největších regionálních zaměstnavatelů Kamil Ubr z krajského odboru školství.
Skupina vybraných základních škol je potenciálním budoucím zdrojem studentů nastupujících do technických oborů Střední školy technické Jihlava a Střední průmyslové školy Jihlava. Není vyloučeno, že práce se stavebnicí Merkur přejde kontinuálně také do středních škol. „Ideální stav, kterému bychom se rádi do budoucna přiblížili, je, že studenti středních škol vedou kroužky s Merkurem na základních školách, připravují soutěže pro mladší ročníky a předávají vlastní zkušenosti,“ rozvádí využití stavebnic Jana Fialová.
Kraj Vysočina je patrně prvním z českých i moravských krajů, kde se populární dětská stavebnice stane běžnou součástí školních pomůcek na základních školách. Její rozšíření do dalších škol se bude odvíjet nejen od zájmu dalších firem o spolupráci se vzdělávacími institucemi, ale i od zájmu vedení škol a jejich zřizovatelů. Důležité bude zveřejnění výsledků pilotního prvního roku s novou pomůckou.
Poprvé si hrály děti se stavebnicí Merkur v roce 1925. Kovová hračka podporující vynalézavost se zrodila v Polici nad Metují díky Jaroslavu Vanclovi. Systém dírkatých součástek spojovaných šroubky a matičkami nahradil jeho původní stavebnici Inventor. Stavebnice byla používána i ve výzkumu - například chemik Otto Wichterle ji použil pro konstrukci prvního pokusného přístroje na výrobu kontaktních čoček.
Více informací:
Jitka Svatošová, tisková mluvčí
Krajský úřad Kraje Vysočina, Jihlava
Tel.: 724 650 123
e-mail: tisk@kr-vysocina.cz
Mojmír Kolář, tiskový mluvčí
BOSCH DIESEL s.r.o., Jihlava
Divize Dieselových systémů, Deployment
Tel.: 56 758 5601
Mobil: 606 664 083
e-mail: Mojmir.Kolar@cz.bosch.com
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se