Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Portál územního plánování a stavebního řádu KrÚ Kraje Vysočina > Oddělení stavebního řádu > Metodiky


 

Lesníci v Kraji Vysočina pokračují v boji s kůrovci

kůrovec
Pro lesníky nejen v Kraji Vysočina je klíčové včas vyhledávat kůrovcové stromy. Vývoj kůrovce, který napadá stromy, je totiž velmi dynamický, a proto je pro úspěšný boj důležité místa s předchozím výskytem kůrovců opakovaně navštěvovat a vyhledávat stromy nově napadané. „Poté, co například lýkožrout smrkový opustí strom, přestává být dřevina z pohledu kůrovcového napadení nebezpečná a z pohledu ochrany lesa před kůrovci se naopak stává nekonfliktní,“ vysvětluje radní Kraje Vysočina Zdeněk Chlád s tím, že zpracování kůrovcem opuštěných strojů (tzv. sterilních souší) je spíše už jen „estetická“ záležitost.
 

 
 

Bohužel se často stává, že stromy jsou vyhledány až v době, kdy z nich opadává kůra, nebo mají rezavé jehličí, což už bývá v době, kdy kůrovci strom opustili. Výskyt kůrovců je možné odhalit viditelnými projevy napadení, jako je smolení v místě závrtu a drtinky za šupinkami kůry. „Nálet kůrovců nebývá už od paty stromů, ale spíše ve střední části kmene. Pro vyhledávání těchto symptomů někteří vlastníci používají dalekohled. Drtinky za šupinkami jsou pak spíše k nalezení ve spodní části kmene v místě, kde se kmen stromu rozšiřuje,“ doplňuje Jiří Bartoš z odboru životního prostředí a zemědělství Krajského úřadu Kraje Vysočina.

 

Podle stupně vývoje, ve kterém byl napadený strom objeven, je třeba zvolit vhodný způsob zpracování. Samotné pokácení kůrovcem napadeného stromu nic neřeší, strom je třeba buď chemicky ošetřit, odkornit, nebo odvézt z lesa ke zpracování, aby byl brouk mechanicky zničen. Ani vyvezení stromů na okraj lesa není řešením, protože kůrovec, byť špatný letec, je schopen po opuštění stromu najít další vhodné místo – strom, vhodnou dřevní hmotu - k rozmnožování.

 

Dynamický vývoj kůrovce ovlivňuje především počasí. Suchá léta a zimy s nedostatkem sněhu způsobují přemnožení škůdce, který bez větších komplikací přezimuje. Mezi oblasti se zaznamenanými ohnisky patří hlavně nejnižší polohy Vysočiny: Moravskobudějovicko, Náměšťsko a Třebíčsko.

 

  • Jiří Bartoš, odbor životního prostředí a zemědělství
    Krajský úřad Kraje Vysočina
    tel.: 564 602 264, e-mail: bartos.j@kr-vysocina.cz


 
 
Zodpovídá: Mgr. Monika Brothánková
Vytvořeno / změněno: 6.10.2016 / 6.10.2016

Počet návštěv: 4834
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 



Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek