Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Školský portál > Mládež a sport > Mezinárodní spolupráce


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 

Mezinárodní spolupráce

Záložky hlavní nabídky

Vyberte:

Letošními mistry řemesla Kraje Vysočina jsou dva skláři a sedlář

kultura
V historických prostorech Kamenného sálu třebíčského zámku převzali 17. dubna 2019 titul Mistr řemesla skláři František Novák z Dobronína a František Kouřil z Přibyslavi společně s mistrem sedlářem Luďkem Žákovským z Jackova u Moravských Budějovic. „Titul Mistr tradiční rukodělné výroby Kraje Vysočina od roku 2016 pravidelně uděluje Zastupitelstvo Kraje Vysočina a v tuto chvíli je na krajský seznam zapsáno celkem už jedenáct jmen,“ upřesnila Jana Fischerová, náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina pro oblast kultury. Během slavnostního ceremoniálu byl také prezentován jediný nemateriální statek zapsaný loni na Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury Kraje Vysočina – Karmelská pouť ve farnosti Heřmanov.
 

 
 

  • František Novák

obor, za který titul získává: sklářství

Titul Mistr tradiční rukodělné výroby Kraje Vysočina mu bude udělen v roce jeho životního jubilea. Padesátiletý uznávaný sklář si v roce 1995 otevřel svou vlastní sklářskou dílnu, začínal s výrobou dekorativních předmětů, následovala tvorba replik historického skla. Cestou vlastních zkušeností se dopracoval k produkci skleněných předmětů inspirovaných antikou až po současnost. Na základě archeologických nálezů rekonstruuje původní tvary skleněných výrobků. V minulých letech se aktivně podílel na experimentu tavby skla v replice středověké sklářské pece vytvořené Muzeem Vysočiny Havlíčkův Brod. Je považován za velkého znalce výroby skleněných předmětů, rozumí i teoretické části výroby a je vždy připraven se o své znalosti a zkušenosti podělit s veřejností. „Sklo se vyvíjí pět tisíc let, ale pořád se učíme,“ říká František Novák.

 

  • Luděk Žákovský

obor, za který titul získává: sedlářství

Ač rodák ze Znojma, žije v Jackově  a v Moravských Budějovicích provozuje svou sedlářskou dílnu. Pro různé firmy ve své dílně zpočátku produkoval kožařské zboží, později na zakázku začal renovovat  a vyrábět sedla, postupně se specializoval na výrobu sedlářských potřeb a koňských sedel na míru. Velkým domácím vzorem a člověkem, od kterého načerpal mnoho zkušeností a znalostí, byl sedlář Karel Křížek z Třebíče, mnohé ze sedlářského řemesla si osvojil samostudiem. Patří k vyhledávaným dodavatelům pro klienty v zahraničí ... Sedlářské umění Luďka Žákovského bylo prezentováno na výstavách, na westernových závodech, na rytířských turnajích nebo na řemeslnických trzích či převáděcích akcích. Luděk Žákovský je výjimečný svojí precizností, citem pro kožený materiál a pokorou, se kterou ke svým výrobkům přistupuje. Jeho celoživotním koníčkem je hudba, figuruje jako umělecký vedoucí country skupiny Tuláci nebo jako kytarista v hudební skupině Paprsky.

 

  • František Kouřil

obor, za který titul získává: sklářství

Žije v Železných Horkách a věnuje se sklářství. První zaměstnání po absolvování školy ve Světlé nad Sázavou získal ve vyhlášené sklárně ve Škrdlovicích. Zde si prošel posty od baňkaře, jádraře až po prvního pomahače v dílně u mistra Jaroslava Beránka.  Velmi záhy se díky svému umu stal mistrem vlastní dílny. Tvrdou prací a dlouhou zkušeností se vypracoval na vysokou úroveň vyrábění hutního skla bez formy nebo za použití poloforem. Dnes tvoří v ateliéru Valnerglass v Přibyslavi. Je autorem více než tří stovek autorských vzorů, které navazují na tradice škrdlovické sklárny. Každý výrobek je originál, v případě Františka Kouřila jeho dílo nezapře autorova ducha a tradici vzešlou ze škrdlovické sklárny. Ateliér Valnerglass v roce 2013 vyrobil poháry pro Mistrovství světa v biatlonu v Novém Městě na Moravě, vyváží své výrobky do zahraničí a prezentuje české sklo na prestižních výstavách.

 

„Nezabaleným dárkem“ pro nové Mistry z Vysočiny bylo hudební vystoupení Horácké Muziky pod vedením Milana Nováka. Akce se na pozvání Muzea Vysočiny Třebíč účastnila i ředitelka odboru regionální a národnostní kultury Ministerstva kultury ČR Zuzana Malcová.

 

KulturaKulturakultura

  • Lenka Novotná, odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu
    Krajský úřad Kraje Vysočina
    e-mail: tisk@kr-vysocina.cz

 
 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 18.4.2019 / 18.4.2019

Počet návštěv: 7559
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 



Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek