Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Kultura a památky > Kulturní a přírodní dědictví Kraje Vysočina
První pracovní jednání zástupců čtyř partnerských regionů v Jihlavě odstartovalo projektové aktivity mezinárodního projektu „Badatelsky orientovaná výuka v Evropě“ - „Inquiry-based Learning and Teaching Across Europe“. Cílem dvouletého projektu je především sdílení příkladů dobré praxe a výměna zkušenosti mezi různými typy subjektů v oblasti badatelsky orientované výuky. Každý z partnerů přinese své zkušenosti, jak danou problematiku řeší a nabídne ostatním inspirovat se, objevovat nové metody a nápady, získat know-how tak, aby došlo ke zlepšení úrovně klíčových kompetencí a dovedností se zvláštním ohledem na jejich význam pro trh práce prostřednictvím strategického partnerství. V rámci projektu dojde zejména ke vzdělávacím aktivitám pro pedagogické pracovníky, pracovníky vedení škol a pracovníky z oblasti vzdělávání, výstupem pak bude mimo jiné i e-book, který shrne výstupy projektu s popisem přístupu jednotlivých partnerů.
Jedenáct oceněných osobností převzalo 8. listopadu 2018 v Horáckém divadle Jihlava z rukou hejtmana Kraje Vysočina Jiřího Běhounka nejvyšší ocenění Kraje Vysočina. „Od roku 2008 do dnešního dne zastupitelé Kraje Vysočina ocenili 101 našich spoluobčanů za mimořádné pracovní, umělecké, sportovní i společenské úspěchy bez rozdílu věku. Každé z 101 jmen psalo zajímavý, originální a inspirativní příběh. Ve všech případech jde o lidi skromné, jejich příběh často zná jen jejich blízké okolí, což však není pravidlem,“ uvedl hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.
Asociace kuchařů a cukrářů ČR letos vyhlásila 1. ročník soutěže pro kuchařky a kuchaře působící ve společném stravování. Přihlášení gastropracovníci, například z mateřských škol, základních škol, nemocnic nebo domovů seniorů se nejdříve zapojili se svými recepty do korespondenčního kola a dvacítka nejlepších bude už tento víkend 10. a 11. listopadu vařit naostro před odbornou porotou v Makro akademii v Praze Stodůlkách. Kuchaři a kuchařky poměří své síly i um v některé ze čtyř kategorií, a to Nejchutnější svačinky v mateřských školách, Nejchutnější hlavní pokrm v základních školách, Nejlepší racionální pokrm a Nejlepší hlavní pokrm pro seniory 70+.
Zastupitelstvo Kraje Vysočina rozhodlo na svém jednání 6. 11. 2018 o prodeji nemovitostí bývalého sanatoria Buchtův kopec v katastru obce Daňkovice a Sněžného na Moravě. Rozhodovalo mezi pěti nabídkami, z nichž dvě byly finančně i právně zajištěné. Přednost dostala nabídka společnosti Bantiko s.r.o. s nabídnutou kupní cenou 30,5 miliónu korun s garancí kupní ceny ve čtyřech splátkách rozložených do konce roku 2019.
Nemocnice Nové Město na Moravě už 29. listopadu podpoří práci Lékařů bez hranic v projektu Missing Maps. Zorganizuje první Mapathon na Vysočině. „Týmy humanitárních organizací často působí v oblastech, pro které neexistují dostatečně podrobné mapy. Bez map přitom není možné plánovat očkovací kampaně, vyhodnocovat zdravotnická data, ani provádět epidemiologické analýzy. Proto vznikl celosvětový dobrovolnický projekt Missing Maps, ve kterém humanitární organizace společně s dobrovolníky po celém světě vytvářejí podle satelitních snímků mapy krizemi ohrožených oblastí. Dobrovolníci, ať už se nacházejí kdekoliv, mohou od svého počítače významně přispět k práci, která zachraňuje lidské životy,“ říká člen týmu Lékařů bez hranic a primář novoměstského anesteziologicko-resuscitačního oddělení Dušan Mach.
Zemědělské družstvo Hrotovice tento týden informovalo o otevření nové haly na výkrm býků s celoroštovou podlahou. Moderní provoz s kapacitou 252 kusů si na pozvání předsedy družstva Bohumíra Hutaře prohlédl i náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast majetku a ekonomiky Martin Kukla. Družstvo hospodaří na 2800 hektarech orné půdy a zaměstnává zhruba stovku lidí především z Hrotovicka a blízkého okolí. Vysočina je stále vnímána jako zemědělský region, v poslední době maximálně využívající nejmodernější chovatelské i pěstitelské postupy a respektující šetrný přístup k přírodě.
Fotografie Milana Šustra zachycující nácvik i samotné taneční mezigenerační představení festivalu Korespondance jsou nyní k vidění v sídle Kraje Vysočina v Jihlavě. V prostorách odboru sociálních věcí bude minimálně do konce letošního roku vystaveno 35 vybraných snímků z kompletu 450 pořízených dokumentárních fotografií. Na fotografiích figuruje dvacítka tanečnic – seniorek, které během letních měsíců pod vedením mexických tanečním mistrů nastudovaly úvodní představení festivalu, jehož zakladatelkou je Marie Kinsky.
Mezikrajské setkání ke sdílení dobré praxe a zkušeností při naplňování plánů odpadových hospodářství krajů se uskutečnilo v posledních říjnových dnech. Radní a úředníci s agendou odpadového hospodářství z devíti krajů ve Vílanci u Jihlavy diskutovali o dalších možnostech podpory naplňování cílů plánů odpadových hospodářství krajů především z oblastí předcházení vzniku odpadů, snižování množství biologicky rozložitelných odpadů a směsných komunálních odpadů ukládaných na skládky a druhý den navštívili Centrum odpadů Petrůvky a zpracovnu papíru Huhtamaki v Přibyslavich.
Deset vybraných žáků oboru kuchař-číšník jihlavské střední odborné školy služeb si včera vyzkoušelo přípravu osvědčených receptů z Vysočiny za použití bio produktů od místních farmářů. Na správné postupy, dochucení i servírování dohlížel zkušený kuchař Michal „Hugo“ Hromas, který vysvětloval budoucím kuchařům, že není umění vzít módní a drahé suroviny, něco z nich uvařit a dát je na talíř, ale mnohem větší výzva je vzít obyčejné suroviny a udělat z nich něco pěkného, co dává smysl. Přítomní tak mohli na závěr ochutnat žitný chléb s kozím sýrem a medem, kucmouch s černou omáčkou s povidly a slaninou, černé jelítko a cmunda s pečenou hruškou a cibulí, steak z vepřové panenky se švestkovou omáčkou a tradiční krajové mrkvance.
V minulém týdnu se na Gymnáziu Havlíčkův Brod uskutečnilo už podeváté krajské kolo Logické olympiády pořádané Mensou ČR. Ve třech kategoriích se utkalo 150 regionálně nejúspěšnějších řešitelů, kteří v nominačním kole obstáli v tvrdé konkurenci 2690 soutěžících z celého Kraje Vysočina. V kategorii A zvítězil Vít Černý ze ZŠ a MŠ Okrouhlice mezi 582 soutěžícími z prvního stupně základních škol. První místo mezi 1111 žáky druhého stupně základních škol v kategorii B si vybojoval Martin Kosprd z Gymnázia Havlíčkův Brod. A v neposlední řadě Matěj Doležálek z Gymnázia dr. A.Hrdličky, v Humpolci na své cestě k vítězství v kategorii C překonal 365 soutěžících ze středních škol Kraje Vysočina.
Jak se žilo v Jihlavě před sto lety? O čem si povídali lidé v kavárnách a hospodách? Jaká byla dobová móda, kam se chodilo sportovat, kam za zábavou či do kina, co vás mohlo potkat na ulici... to vše a ještě mnohem víc připomněli studenti SUPŠ Jihlava - Helenín v divadelním představení na pozadí politických událostí počínaje založením samostatné republiky až po události těsně před druhou světovou válkou.
Rada Asociace krajů ČR na svém jednání 7. září 2018 deklarovala jednotné stanovisko všech krajů týkající se požadavku na zavedení centrálního přijímacího řízení na střední školy s nastavením jasného bodového ohodnocení jako podmínky pro přijetí uchazeče na všechny typy středních škol (tzv. cut-off score). Předsedkyně Rady AK ČR Jana Mračková Vildumetzová zároveň oslovila ministra školství Roberta Plagu, aby v co nejkratší době připravil potřebná legislativní opatření vedoucí k narovnání a důslednému uplatňování stejných podmínek při přijímacím řízení na střední školy pro školy zřizované kraji i pro ty soukromé.
Díky spolupráci Kraje Vysočina, Francouzského institutu v Praze a škol ve francouzském partnerském regionu Grand Est mohou v tomto školním roce absolvovat čtyři studenti z Vysočiny stejný školní rozvrh jako jejich francouzští spolužáci. Tři z nich studují na lyceích v oblasti Champagne-Ardenne a jedna studentka v Lotrinsku. Přes týden tráví svůj čas ve škole nebo na internátu, o víkendech bydlí studenti v hostitelských rodinách. Středoškoláci z Vysočiny opět vycestovali do Francie v rámci programu Rok v Champagne – Ardenne.
Malí sportovci ze Základní a mateřské školy v Košeticích letos obhájili loňské vítězství ve sportovním klání o hejtmanův pohár. Do aktivity připravené Asociací amatérských sportů ČR se přihlásily čtyři regionální základní školy. Stříbro patří ZŠ a MŠ Lukavec a třetí místo putuje do Jihočeského kraje k žákům ze ZŠ a MŠ Horní Stropnice. Pohár usměvavým sportovkyním předala radní Kraje Vysočina pro oblast školství, mládeže a sportu Jana Fialová.
Nárok na oběd zdarma ve školce nebo na základní škole zadarmo by mohlo mít v aktuálním školním roce podle dostupných statistik více než 1000 dětí na Vysočině. V minulých letech dotace MPSV, které mezi partnerské školy rozděluje Kraj Vysočina, pomohly zhruba 45 % dětí s nárokem na potravinovou pomoc. „Zájem o obědy zdarma stoupá. Před třemi lety se k partnerství, tedy do projektu, zapojilo 40 regionálních škol, dnes jich evidujeme 63,“ říká náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast sociálních věcí Pavel Franěk.
Nejmodernější vybavení pro studium technologií využívajících různé obnovitelné zdroje energie funguje od začátku školního roku na Střední průmyslové škole Žďár nad Sázavou. Technologie respektující absolutní špičku v oblasti obnovitelných zdrojů využívané při projektování rodinných domů byly záměrně sdruženy pod jednu střechu, tak aby se je žáci školy naučily ovládat, kombinovat a následně v praxi simulovat a měnit jejich ideální stavy. „V tomto kompletním složení zdrojů obnovitelných energií je naše škola ve Žďáru nad Sázavou absolutní špičkou mezi specializovanými pracovišti v České republice. Stejná pracoviště budujeme ještě na Střední škole stavební v Třebíči a v Jihlavě. Jen ve Žďáru centrum přišlo na více než 6,5 miliónu korun, velkou část nákladů ale pokryje dotace z IROP,“ informovala radní Kraje Vysočina pro oblast školství, mládeže a sportu Jana Fialová.
Především v lokacích Kraje Vysočina natáčela režisérka Beata Parkanová svůj film Chvilky, ve kterém hlavní roli mladé dívky Anežky svěřila Jenovéfě Bokové. „Stejně jako Vysočina byla k natáčení vybrána už při psaní scénáře, bylo jasno i o hlavní roli, o nikom jiném, než o Jenovéfě jsem neuvažovala,“ prozradila Beata Parkanová. Film Chvilky měl svou předpremiéru v Jihlavě 1. listopadu 2018, mezi první diváky ale patřilo publikum letošního Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Příští rok se film objeví i ve slovenské filmové distribuci.
Včerejší den se na 22. základně vrtulníkového letectva Biskajská u Náměště nad Oslavou nesl ve slavnostním duchu. Nástup u příležitosti stého výročí vzniku samostatného československého státu se stal i okamžikem slavnostního předání funkce velitele základy. Dosavadního velitele plukovníka gšt. Petra Čepelku střídá od 1. listopadu plukovník gšt. Miroslav Svoboda, který působil ve funkci zástupce velitele základny
Žáci havlíčkobrodské hotelové školy si v minulém týdnu vyzkoušeli v rámci výuky přípravu tradičních španělských pokrmů. Pod dohledem a s vítanou pomocí šéfkuchaře Enriqua Garcíi Tejady uvařilo 23 žáků gastronomických oborů andaluskou rajčatovou polévku, pražmu na soli s konfitovaným bramborem a jako sladkou tečku dort ze tří druhů čokolády. Kurz španělské kuchyně byl pokračováním Dne španělské kuchyně, který se ve škole konal v únoru letošního roku za účasti španělského velvyslance.
Zobrazit aktuální dokumenty | archiv dokumentů | dokumenty včetně archivu
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se