Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Kultura a památky > Kultura > Tradiční lidová kultura


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 

Mají se kam vrátit?

Mají se kam vrátit?
Přestože má letošní jaro pozvolný nástup a je výrazně chladnější, návrat tažných ptáků na svá hnízdiště je v plném proudu. Některé druhy už zahřívají své snůšky, jiní ptáci se teprve zabydlují a poslední budou přilétat v nejbližších dnech. Mezi nejznámější tažné druhy patří čáp a vlaštovka, kteří zimují v Africe a k nám přilétají na svá oblíbená hnízdiště, aby vyvedli své mladé.
 

 
 

K méně nápadným druhům, které využívají lidská sídla, patří jiřičky a rorýsi. Jde o takzvané synantropní druhy, které žijí v blízkosti člověka po tisíciletí, a dlouhou dobu se jednalo o vztah harmonický. Trhliny začal získávat až v poslední době, kdy je velký tlak na opravu a zateplování budov, které ohrožuje ptáky nejen při samotném hnízdění, ale i jejich budoucí zahnízdění, a dále se negativně projevuje intenzivní velkoplošné hospodaření narušující rozmanitost krajiny a úbytek hmyzu.


Těsné soužití ptáků u lidských sídel může narušovat komfort bydlení, například znečišťování trusem, ranní štěbetání, nechtěné vniknutí do obytných prostor apod. Tyto situace ve většině případů lze řešit vhodně navrženým opatřením. Často se jedná o jednoduché a ekonomicky nenáročné úpravy, jako je umístění podložky proti znečištění, instalace náhradních budek, vhodně zvolený nátěr fasády. Ve složitějších případech je dobrá rada odborníka, proto je možné se s důvěrou obrátit na zástupce České ornitologické společnosti nebo Agenturu ochrany přírody a krajiny.  Neměly by se tedy svévolně odstraňovat ani neobsazená hnízda na podzim po vyhnízdění, ať už jsou umístěna na stromě, v křoví, na balkoně paneláku nebo uvnitř ve stáji nebo v garáži.

„V roce 2014 byl čáp bílý a čáp černý vyhlášen ptákem roku a od tohoto roku Česká společnost ornitologická sleduje průběh hnízdění čápů za pomoci mnoha dobrovolníků. Mapu s výskytem čápa bílého lze nalézt na webové stránce birds.cz a k monitoringu se mohou připojit i další dobrovolníci. Kraj Vysočina se v rámci environmentálního vzdělávání věnuje ochraně volně žijících ptáků dlouhodobě,“ řekl náměstek hejtmana pro oblast životního prostředí a zemědělství Lukáš Vlček, který závěrem doplňuje: „Navzdory všem nástrahám a úkladům, které musí ptáci na své cestě překonat, nakonec přiletí a přinesou poselství jara.“

čáp

 


  • Barbora Švíková, odbor životního prostředí a zemědělství
    Krajský úřad Kraje Vysočina
  • tisk@kr-vysocina.cz 

 
 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 12.5.2021 / 12.5.2021

Počet návštěv: 1781
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 



Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek