Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Finance > Pravidla Rady Kraje Vysočina
Vyberte:
Pelhřimov se na první místo vyhoupl především díky vysokému podílu podnikatelů, nízké úrovni dlouhodobé nezaměstnanosti, nízkým nákladům na dluhovou službu a také úspěšnému čerpání dotací z Evropské unie. Navíc podnikatelé ocení nízko nastavené poplatky včetně koeficientu daně z nemovitosti. „První průmyslovou zónu, která byla rychle obsazena, začalo město budovat již před 25 lety. Druhá průmyslová zóna je nyní zaplňena již z 80ti procent. Město dává podnikatelům dobré podmínky a každoročně investujeme do průmyslové zóny kolem 80 milionů korun na další rozvoj a zlepšení podnikatelského prostředí,“ uvedl starosta Pelhřimova František Kučera.
Humpolec, dlouhodobě nejlepší místo pro podnikání, který se stal vítězem výzkumu v roce 2008, 2013 a 2015, získal popáté v historii výzkumu Město pro byznys pomyslné stříbro. Město tradičně patří k lokalitám s vysokým podílem podnikatelů, firem a velkých zaměstnavatelů. Stejně tak může nabídnout dostatečný počet kvalifikovaných zaměstnanců, protože nabízí vysoký podíl učňů a studentů v odborném vzdělávání. „Z devítiletého průzkumu jsme celostátně třikrát vyhráli a pětkrát byli druzí, takže náš celkový koeficient bude jinými těžko dosažitelný. Základem je komunikace s podnikateli, vytváření dobré infrastruktury a dobrého zázemí,“ komentoval druhé místo matador soutěže, starosta Humpolce Jiří Kučera.
Třetí krajská Jihlava získala body především v části hodnocené jako přístup radnice, konkrétně v kritériích, která se týkají hospodaření a finanční stability města. Je úspěšná především v čerpání dotací EU a také má vysoký podíl výdajů radnice na investice. Mezi silné stránky v oblasti podnikatelského prostředí patří zejména nejvyšší podíl právnických osob v kraji, druhý největší přírůstek obyvatel a třetí nejvyšší podíl studentů a učňů odborných škol. „Vedení města v minulosti výsledky výzkumu bralo velmi vážně, analyzovalo je, svolávalo jednání s podnikateli, ptalo se jich, co by mohlo udělat lépe v oblasti investic, komunikace, služeb a řada nápadů se také uskutečnila. Aktuálně se jedná například o zavedení nových, speciálních linek MHD do průmyslové zóny. Věříme, že podnikatelé v regionu aktivity města zaznamenali a ohodnotili,“ uvedl na slavnostním vyhlášení výsledků tiskový mluvčí Jihlavy Radek Tulis.
Celkové pořadí – Město pro byznys 2016
Pelhřimov
Humpolec
Jihlava
Benešov
Vizovice
Třinec
Jindřichův Hradec
Nová Paka
Písek
Šternberk
Pardubice
Hranice
Frenštát pod Radhoštěm
Hodonín
Nové Město nad Metují
Srovnávací výzkum Město pro byznys, jehož vyhlašovatelem je týdeník Ekonom, hodnotil letos již podeváté podnikatelský potenciál měst a obcí v České republice. Analytici hodnotí 34 kritérií, jako například podíl podnikatelů, vývoj počtu ekonomických subjektů, cenu stavebních pozemků, průměrný měsíční plat, úspěšnost získávání dotací, objem dotací na veřejnou dopravu, hospodaření radnice a testují i elektronickou komunikaci.
Celorepublikoví vítězové letošního výzkumu Město pro byznys
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se