Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Servis pro samosprávu > Zastupitelstvo kraje > Audio a video záznamy ze zasedání
Vyberte:
Od Sv. Ducha k Matce Boží
Přístupová cesta zvaná Na Dlažkách spojuje dva nejstarší kostely v Telči – kostel sv. Ducha a kostel Matky Boží. Příjemná procházka kolem Staroměstského rybníka ve stínu starých stromů a barokních soch nás dovede až na Staré Město.
Výstup na kostelní věž sv. Martina v Třebíči nám nabídne nejen pohled na historické centrum města, ale zároveň se takřka na dotek přiblížíme k největším věžním hodinám na evropském kontinentu, jejichž ciferník v průměru dosahuje 5,5 metru. Na vyhlídkovém ochozu tak za tikotu hodin můžeme vnímat krásu města rozkládajícího se před námi.
Pojďme spolu do Betléma
Atmosféru Vánoc můžete v Třešti zažít třeba i v tropickém létě: stačí zajít do muzea a navštívit expozici třešťských dřevěných betlémů, které v Třešti vznikaly od počátku 19. století.
Kdo pomáhal Bítešanům mocné hradby stavět?
Kamennými hradbami bylo obehnáno kdysi celé město a musely to být hradby pevné a majestátní, když pověst jejich původ přisuzuje obrům, kteří kamení na stavbu nosili v klíně. Obři upadli v zapomnění a městské hradby nám dnes připomínají jenom názvy bítešských ulic – Na Valech a Pod Hradbami. Něco však z této krásy přece jenom zůstalo: dokonalé opevnění kostela sv. Jana Křtitele, takzvané kostelní tvrze a hradební stopa v urbanistické struktuře města.
V září 1909 se konaly v okolí Velkého Meziříčí císařské manévry, kterých se účastnil i rakouský císař František Josef, následník trůnu František Ferdinand d’Este a německý císař Vilém. Císařští hosté tenkrát využili pohostinství hraběte Harracha, majitele velkomezeříčského panství. Od té doby se datovalo přátelství hraběte Harracha s následníkem trůnu, který jej jmenoval svým pobočníkem. V této hodnosti hrabě doprovázel následníka trůnu v roce 1914 do Sarajeva, kde ho vlastním tělem chránil před atentátníky. František Ferdinand nakonec zraněním podlehl a hraběti Harrachovi zůstal po významném příteli jen krví potřísněný kapesník. Ten dnes můžete vidět v muzeu na zámku.
Zobrazit aktuální dokumenty | archiv dokumentů | dokumenty včetně archivu
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se