Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Vladimír Novotný - 2. náměstek hejtmana


 

MF DNES: „Šetřit v sociální oblasti? Ne“

peníze, ilustrační foto
Mladá fronta DNES, regionální příloha Vysočina, 23. 11. 2009, str. 2
„Šetřit v sociální oblasti? Ne“
Hejtmanův náměstek Vladimír Novotný mluví v rozhovoru o krajském rozpočtu a úsporném balíčku
 

 
 

Náměstek hejtmana Vladimír Novotný (ČSSD) je pro Vysočinu takovým „ministrem“ financí. A stejně jako skutečný ministr financí Eduard Janota musí i Novotný připravit úsporný balíček. Krajský rozpočet totiž čeká příští rok půlmiliardový propad příjmů.
„Obecně platí, že každá kapitola musela uspořit alespoň deset procent,“ říká Novotný a dodává: „Nikde není ohrožen rozvoj, a především investiční pobídky. Upozorňuji, že námi navržený rozpočet počítá s rezervou 145 milionů korun. To dává možnost kompenzovat další daňové propady a možné problémy.“

* Jaké úspory budou na technice ve zdravotnictví a kolik tam chcete uspořit?

Nejvyšší úspora je dosažena v rámci obnovy přístrojového vybavení a technických prostředků, kde plánujeme na jeden rok částku asi 37 milionů. V minulosti to bývalo sto milionů korun. Je to nezbytné. Tento rozdíl kompenzujeme aktivitou v oblasti čerpání peněz z Evropské unie do nových pavilonů. To je několik set milionů, včetně přístrojového a technického vybavení za desítky milionů. Nepředpokládáme tedy větší problémy. O dva miliony méně dostane podpora plnění cílů ze zdravotního plánu. Ušetříme i na snížení nákladů provozu Lékařské služby první pomoci v Náměšti nad Oslavou a Velkém Meziříčí. Jedná se o částku asi 1,45 milionu korun, kterou použijeme na Zdravotní záchrannou službu. Příspěvky jednotlivým nemocnicím k zajištění sociálních sester a lékařské knihovny bude na úrovni sta procent letošního roku.

* Na čem hodláte šetřit ve školství?

Převážnou část výdajů této kapitoly tvoří přímé výdaje na školství -asi tři miliardy a 740 milionů. Částka se bude odvíjet od rozpočtu ministerstva školství. Kraj ji prakticky nemůže ovlivnit. Zbytek nepřináší mnoho možností k úsporám a držíme prakticky úroveň roku 2009. Malé úspory v duchu zachování základní funkčnosti se mohou týkat například ponížení příspěvku vše sportovnímu kolegiu, kde se snižuje z šesti na čtyři miliony. Nebo položka pro základní umělecké školy, která se sníží o půl milionu na nákup nových nástrojů.

* Co mohou čekat lidé v sociálních zařízeních?

Zde opravdu není na místě mluvit o úsporách. V této oblasti nechceme a nebudeme šetřit. Pokud jde o ústavy sociální péče plánujeme dvouprocentní nárůst dotací. Kvůli redukci počtu lůžek dojde k mírnému poklesu příspěvku pouze u dvou našich zařízení. Domovy důchodců budou ve většině případů na sto procentech letošního roku. Podobně bude opět poskytnuta dotace deset tisíc na jedno lůžko v domovech důchodců, kde zřizovatelem je obec nebo jiná právnická osoba. Celkový index je 98 procent letošního roku. Uspěli jsme s projektem za evropské peníze na sociální poradenství, domovy pro matky s dětmi, týdenní stacionáře, nízkoprahová centra a azylové domy. V tomto případě se jedná o 297 milionů korun. Upozorňuji, že námi navržený rozpočet počítá s rezervou 145 milionů. To dává možnost kompenzovat další daňové propady a možné problémy v rozpočtu.

* Jaké další škrty navrhujete?

Platí obecná teze, že každá kapitola musela něco uspořit. Například doprava je na 87 procentech, ale úspory jsou kompenzovány ještě většími investicemi za podpory EU. Kultura je na úrovni 88 procent.

„Námi navržený rozpočet počítá s rezervou 145 milionů.“


 
 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 26.11.2009 / 26.11.2009

Počet návštěv: 34815
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek