Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Rozpočet kraje > Mapa investic a oprav


 

Ministr školství Marcel Chládek prosazuje změny ve financování regionálního školství

Ministr školství Marcel Chládek prosazuje změny ve financování regionálního školství
Změnu způsobu financování základního a středního školství navrhuje ministr školství, mládeže a tělovýchovy Marcel Chládek. Řekl to včera u příležitosti návštěvy vybraných škol v Kraji Vysočina. „Umím si představit, že na základním stupni obdrží jednotlivé školy příspěvek zároveň na třídu i na žáka, u odborného středního školství by se příspěvek vyplácel na obor,“ sdělil ministr Chládek a zároveň řekl, že stát musí získat zpět kontrolu nad vzdělávacím systémem a určit, které obory jsou klíčové a které bude podporovat. Hlavním určujícím kritériem by přitom měla být uplatnitelnost absolventů na trhu práce. „Pokud by byl v jednotlivých regionech zájem o další obory, hradily by si tuto nadstavbu samy kraje,“ dodal Marcel Chládek.
 

 
 

Ministr školství Marcel Chládek si v Kraji Vysočina prohlédl několik škol s různým oborovým zaměřením. Dopoledne zavítal do Humpolce, kde navštívil tamní Českou zemědělskou akademii. S vedením školy debatoval zejména o mezigenerační obměně zaměstnanců v zemědělství, protože dnes pracuje v oboru přes 50 % lidí starších 50 let. Ministr Chládek hovořil také o možnosti, že by systém rekvalifikací, který dnes spadá pod ministerstvo práce a sociálních věcí přešlo pod ministerstvo školství. „Rekvalifikace by místo soukromých agentur prováděly jednotlivé střední školy. Vzdělávací zařízení disponují nejen odborným zázemím, ale zároveň by to pro školy byla další možnost příjmů,“ doplnil Marcel Chládek.  

 

Část celodenního programu byla věnována prohlídce Základní školy speciální a Praktické školy Jihlava. Zde bylo postupně vybudováno špičkové pracoviště pro vzdělávání dětí s různým stupněm mentálního postižení, s postižením více vadami i poruchou autistického spektra. „Nejsem příznivcem začleňování těchto žáků do běžných tříd. Zde mají veškerou potřebnou péči a pomoc pedagogů i asistentů a mohou se rozvíjet individuálně podle svých možností,“ řekl ministr při návštěvě speciální školy. 

 

Kromě speciálního školství byl velký prostor věnován technickému vzdělávání, které Kraj Vysočina dlouhodobě podporuje. Ať už například formou prospěchových stipendií, velkými investicemi do přístrojového vybavení odborných technických škol v posledních letech nebo nejnověji kampaní Merkury do škol, která má podpořit zručnost a manuální dovednosti žáků už na základním stupni. „Na začátku května jsme uspořádali pilotní kolo soutěže Stavíme z Merkuru, do kterého se nám přihlásilo 14 týmů ze 12 škol. Od nového školního roku jsme také pro základní školy připravili metodiku, která může být určitým návodem, jak se stavebnicemi v rámci vyučování pracovat,“ uvedla krajská radní pro oblast školství, mládeže a sportu.

 

Návštěvu kraje zakončil ministr Marcel Chládek ve Vysočina Areně, kde se diskutovalo téma vzniku jednoho ze šesti olympijských center. Kraj Vysočina i novoměstská samospráva myšlenku vybudovat ve Vysočina Areně centrum olympijské přípravy podporují, zároveň však deklarovaly, že financování i provoz je nad možnosti obou samospráv. „Strategické rozhodnutí musí udělat stát, ten zároveň musí stanovit, které sporty bude podporovat,“ uvedl hejtman Jiří Běhounek. Podle ministra Chládka má nyní Český olympijský výbor za úkol vypracovat analýzu finanční náročnosti jednotlivých center, ať už z pohledu počátečních investic, tak i z hlediska následných provozních nákladů. „Pokud by tato centra skutečně vznikla, je důležité zajistit jejich udržitelnost i maximální využitelnost, samozřejmě se zapojením široké veřejnosti,“ uzavřel ministr Chládek.

 

 

 
 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 27.5.2014 / 27.5.2014

Počet návštěv: 12759
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek