Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Tiskoviny kraje > Jazykové verze publikací
Je na místě se ptát, zda je tento zjednodušený pohled některých krajů na rozdělení sdílených daní správný a vypovídající? Na Vysočině jsme přesvědčeni, že nikoliv! Na první pohled se tento argument sice může zdát pro širokou veřejnost správný a logický, bohužel se jedná o velice, ale velice zjednodušený pohled. Kraje prostřednictvím finančních prostředků, respektive svých rozpočtů, zabezpečují veřejné služby. Kdyby nebyly tyto služby finančně podporovány z veřejných financí, nebyly by poskytovány na trhu vůbec nebo by byly poskytovány v nižší kvalitě či rozsahu. Nicméně je třeba si uvědomit, že kraje nejsou jediní, kteří uspokojují veřejné potřeby obyvatel. Obrovský objem veřejných služeb poskytuje stát, někde i soukromé subjekty. Každý z nás bydlíme v nějaké obci, jsme obyvateli nějakého kraje a všichni jsme obyvatelé České republiky. A každému z nás je jedno, kdo mu tyto služby poskytuje. Pro každého je podstatné, zda je může čerpat v dostatečném rozsahu a potřebné kvalitě.
Pokud tedy chceme porovnat, jestli kraje dostávají na služby, které poskytují ve svém území spravedlivý objem peněz, není možné si vybrat pouze jednu část poskytovatelů veřejných služeb, ale měli bychom tento systém zkoumat jako celek! Je nutné přesně pojmenovat, kdo a v jakém rozsahu na daném území veřejné služby poskytuje. Pro lepší názornost můžeme uvést příklady: Kraj Vysočina nemá na svém území žádnou státní (fakultní) nemocnici, tudíž drtivou většinu objemu služeb ve zdravotnictví zajišťuje z rozpočtu kraje. Naopak v některých krajích, kde jsou velké fakultní nemocnice, si péči o pacienty, a tedy i finanční náklady, kraj dělí právě s těmito zdravotnickými zařízeními. Dalším příkladem může být zajišťování veřejné dopravy. Například právě ve zmiňovaném Jihomoravském kraji se velkou měrou podílí na zajištění dopravní obslužnosti obyvatel kraje statutární město Brno, a to prostřednictvím své městské a příměstské hromadné dopravy. A tyto služby zajišťuje ze svého rozpočtu právě město. Podobné příklady bychom mohli najít i v dalších oblastech života.
Je nám jasné, že vedení každého kraje by rádo pro své občany zajistilo více peněz. Každý z nás by přivítal, kdyby bylo více finančních zdrojů na opravy silnic, na nové obchvaty, na modernizaci zdravotnických zařízení, na podporu školství, kultury nebo do oblasti sociálních služeb.
Pokud však chceme diskutovat o tom, zda je současný systém spravedlivý, neměl by si z celého systému žádný kraj „vytáhnout“ pouze jeden ukazatel, který se mu právě hodí a podpoří jeho argumentaci. Naopak bychom jej měli poctivě společně zanalyzovat. Pokud bude výsledkem nutnost stávající systém upravit, cesta se určitě najde. Nemělo by se tak však stát na úkor občanů jiného kraje. Stát nám na Vysočině asi vlastní novou fakultní nemocnici nepostaví, nebo snad ano?!
Miroslav Houška
náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast ekonomiky, dopravy a silničního
hospodářství
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se