Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Kultura a památky > Kulturní a přírodní dědictví Kraje Vysočina
Na první pohled by se mohlo zdát, že jednoduché základy programování a robotiky pod dohledem Jana Hámy ze Střední průmyslové školy Třebíč budou jednoduchou záležitostí. Vyznat se v tomto oboru a být na pár hodin automobilovým konstruktérem ale není hračka. I když cílem workshopu Lego Race vlastně bylo sestavit funkční hračku – auto, které bude následně schopno projet speciální automobilovou dráhu v co nejkratším čase. Za pomoci čidel a senzorů a s využitím programů pro požadované funkce vznikaly pod rukama chlapců i dívek opravdu různě funkční futuristická vozítka. Možná za pár století bude jejich tvar i využití stejně inspirativní jako Čapkům robot.
Pod vedením Jiřího Bláhy z Centra Excelence Telč se děti vrátily do dob, kdy stavitelé a jimi vedení řemeslníci neměli k dispozici počítače, kalkulačky učebnice a měřící pomůcky. Při veselých stavitelských pokusech si skupiny „stavitelů“ osvojovaly základní pravidla a principy konstrukce dávno osvědčených stavebních prvků a snažili se přelstít některé přírodní zákony. Na závěr děti přemostily školní lavice originálními konstrukcemi za použití špaget a tavného lepidla.
Centrem zájmu účastníků Mladé univerzity se stalo i historické centrum Třebíče charakteristické spletitými a úzkými uličkami, průchody a tajemnými zákoutími. Pomocí různě složitých indicií musely děti hledat a odkrýt tajemství a najít zapomenutý poklad.
Muzikant, výtvarník a performer Matěj Kolář je pravidelným vedoucím hudebních workshopů Mladé univerzity. Letos vsadil na lovení zvuků v terénu a jejich následné mixování v počítači. Jedena z nejvyhledávanějších kampusových činností letos nepostrádala ani tradiční koncert experimentální improvizované hudby. Tentokrát však podle svérázné partitury, které vznikala za pomoci přírodních materiálů, jejichž tvary byly barvou přenášeny na notovou osnovu.
V centru ekologické výchovy Chaloupky si další skupina dětí vyšla do okolní přírody poznávat cenná území s pestrými biotopy pastvin, mokřadních luk a lesa.
Inspirace Josefem Hoffmannem na děti dýchla v jeho rodném domě v Brtnici. Součástí jeho expozice je ukázka jedinečné ornamentální výmalby v duchu vídeňské moderny. Cílem bylo vyzkoušet si vytvořit vlastní návrh ornamentu.
Prázdninový kemp pro zvídavé děti Mladá univerzita v pátek slavnostně zakončí Akademická slavnost v Raabsu an der Thaya, které se mohou zúčastnit i rodiče a příbuzní studentů, pro které je připravený pestrý program spojený s udělováním certifikátů potvrzujících absolvování Mladé univerzity Waldviertel 2012.
Mladá univerzita Waldviertel je součástí projektu Kulturní krajiny a identity podél česko-rakouských hranic – 60 let EU. Tento projekt je podpořen Evropskou unií, Evropským fondem pro regionální rozvoj z programu Evropské územní spolupráce Rakousko – Česká republika 2007 – 2013.
Díky této podpoře je konání Mladé univerzity zajištěno i v roce 2013. Příští rok se Mladá univerzita uskuteční v termínu 5.- 9. srpna 2013.
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se