Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Rozpočet kraje > Mapa investic a oprav


 

Móda v Muzeu Vysočiny Pelhřimov

z výstavy Sama šila v Muzeu Vysočina Pelhřimov
Až do 19. února 2023 je v Muzeu Vysočiny Pelhřimov k vidění výstava Sama šila, která nese podtitul Móda 20. století. „Za módou do muzea? Proč ne? Však posláním muzea je mimo jiné sbírat a vystavovat hmotné dědictví, nabízet rozličné podněty pro vzdělávání, potěšení a sdílení vědomostí,“ sdělil Roman Fabeš, náměstek pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů s tím, že o zlaté neděli zde bude dokonce i muzejní prodejní butik.
 

 
 

Výstavní síň zámku pánů z Říčan na pelhřimovském náměstí se zaplnila oděvy, ukázkami ručních prací, módními doplňky, ale i šicími stroji a návody či výběry z tehdejších časopisů. Vystavena je dokonce i část vybavení dílny pánského krejčího pana Stanislava Trnky ze Sedlišť včetně původního vysavače a smetáčků na likvidaci odstřižků a nitek. Na výstavě se dozvíte i to, že ještě za první republiky se výrazně dbalo na etiketu odívání. Určité rozvolnění přinesla čtyřicátá léta, kdy i přes omezené podmínky válečného hospodaření si móda zachovala eleganci a ženskost. Katastrofální zásobování pokračovalo i v dalším desetiletí a situaci nevyřešilo ani otevření pražského Domu módy v roce 1956. S šedesátými léty je spojeno používání nových materiálů jako je např. syntetické vlákno. Jak se měnila móda a kultura odívání v dalších letech a dále o ručních pracích a domácím šití v průběhu času, módních salonech a osudu slavné Hany Podolské, o návrhářích a manekýnách nebo o módních značkách se dozvíte více přímo na výstavě. Dobu druhé poloviny minulého století, pro které byla typická domácí autorská tvorba, si mnozí z nás ještě i pamatují, a proto pro ně může být výstava milým připomenutím.  

 

Nejzadnější výstavní místnost je pak koncipována jako herna a prostor pro pořádání workshopů. Minulý čtvrtek se zde konala tvůrčí dílna Sama šila Na panenky. Na nadcházející zlatou neděli 18. prosince je připravený muzejní butik, na kterém bude hned několik prodejních stánků s lokálními výrobky. Třeba zde pořídíte nějaký originální dárek pod stromeček. Zároveň si budete moci zdarma prohlédnout muzejní módní výstavu. Muzeum Vysočiny Pelhřimov se touto formou zapojí do tradiční pelhřimovské akce s názvem Zlatá neděle na radnici, v jejímž rámci je připraven opravdu bohatý program včetně řady vystoupení, živého betlému, trhů, výstavy zahrádkářů i distribuce betlémského světla.

 

Po celou dobu trvání výstavy zároveň probíhá swap oblečků pro panenky. Že nevíte, co to je swap? Rádi vás zasvětíme, neboť je to výborný způsob, jak se zbavit přebytečných věcí a naopak sehnat zadarmo to, co zrovna potřebujete. Jedná se v podstatě o výměnu – přinesete a odnesete, a to podle zadání pořadatelů. V pelhřimovském muzeu jde o oblečení pro panenky. Neváhejte a přijďte obměnit jejich šatník, ať i panenky mají na Vánoce staronový model.  

 

Pelhřimovské muzeum dlouhodobě dokumentuje regionální odívání a má zájem o rozšiřování sbírky šatstva, obuvi a nezbytných doplňků jako jsou například kabelky, klobouky či šperky. Pokud máte doma nějaké již vyřazené starší módní kousky, které zbytečně zabírají místo u vás ve skříni nebo na půdě, nabídněte je do muzea. Zde zůstanou zachovány jako odkazy pro příští generace či se stanou přímou součástí této či v budoucnosti některé další výstavy. Ideálně, pokud k nim uvedete i jejich příběh – kdo a kam je nosil nebo kdo je vyrobil apod. Ve sbírce chybí zejména dětské a pánské oblečení, ale samozřejmě vítány jsou i dámské kousky nebo oblečky na panenky. Sběratelsky zajímavé jsou také návody nebo fotografie, které poslouží jako vhodný dokumentační materiál. Je škoda, aby toto skončilo v popelnici, neboť to může být prospěšné pro prezentaci, poznání a vzdělávání. Za všechny nabídky předem velmi děkujeme a společně s kolektivem zaměstnanců pelhřimovského muzea všem přejeme příjemné prožití vánočních svátků a v novém roce pevné zdraví, mnoho štěstí a spokojenosti.


muzeum vysočiny Pelhřimov

muzeum vysočiny Pelhřimov

muzeum vysočiny Pelhřimov

muzeum vysočiny Pelhřimov

muzeum vysočiny Pelhřimov

muzeum vysočiny Pelhřimov

  • Jana Komínová, odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu
    Krajský úřad Kraje Vysočina
  • tisk@kr-vysocina.cz 
 
 
Zodpovídá: Pavla Bőhmová, DiS.
Vytvořeno / změněno: 19.12.2022 / 19.12.2022

Počet návštěv: 466
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek