Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Zdravotnický portál Kraje Vysočina > Zdravotnictví v Kraji Vysočina > Odbor zdravotnictví


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 

Moderní technologie v zemědělství

Na konci září se uskutečnil seminář s názvem Moderní technologie v zemědělství, který představil první výstupy pilotního projektu Kraje Vysočina, Školního statku Humpolec, České zemědělské akademie a společnosti Agdata.cz. „Zemědělství je neodmyslitelně spjato s Krajem Vysočina, proto si chceme vychovávat novou generaci v oboru zemědělství, která ovšem bude daleko více využívat informační technologie a tzv. precizní zemědělství. Projektem s názvem Agdata v zemědělství ukazujeme propojení studijních předmětů na České zemědělské akademii s praktickou prací a ukázkami činností na poli se stroji, s postřiky nebo pohonnými hmotami na Školním statku Humpolec,“ uvedl v úvodu semináře náměstek hejtmana pro oblast životního prostředí a zemědělství Lukáš Vlček.
 

 
 

Zástupce Agdata.cz vysvětlil využití systému Agdata na malých farmách. Výhodou je, že zemědělec se může do systému připojit nejen z domova přes počítač, ale také přímo na poli prostřednictvím mobilu nebo tabletu. Dochází přitom ke sloučení operací, např. při evidenci postřiků se zároveň rozepisuje zelená nafta a je hlídána plocha postřiků (ochranná pásma pro hnojení i pro prostředky pro ochranu rostlin) pomocí dat z eagri. Pracovníci si mohou naplánovat polní i luční práce. V roce 2020 byl zahájen pilotní projekt na Školním statku Humpolec a provedena implementace systému, vybavení GPS, ID agregačních čipů, senzorových tyčí a meteostanic. V roce 2021 probíhaly vlastní zemědělské práce na poli a výstupy se provázaly se systémem Agdata. Nyní probíhá programování do tabletů a telefonů. „Naším heslem je, že vždy víte, kde vaše stroje jsou,“ uvádí Lukáš Musil, obchodní a produktový ředitel společnosti Agdata.cz


Závěr semináře patřil zástupcům a ředitelům obou zapojených školních zařízení, na kterých pilotní projekt probíhá. Všichni se shodli, že vnímají projekt Agdata v zemědělství jako splnění poslání jejich škol, a to, že je prováděna výuka, výchova a zároveň výroba. Nicméně je nutné pilotní projekt na Školním statku v Humpolci rozšířit, a to na úseku plánování plodin/osiv/hnojiv a POR, na správě nemovitostí, monitoringu porostů a vytváření evidencí. Pozitivní výstup z projektu a smart technologie jsou podnětem pro tvorbu nového učebního plánu na České zemědělské akademii a zájem o zapojení do projektu zároveň projevila i Vyšší odborná škola a Střední odborná škola zemědělsko-technická Bystřice nad Pernštejnem.


„Systém Agdata je jiný pohled na zemědělství, jehož cílem není potřeba kontrolovat pracovníky na poli, ale ekonomické využívání zemědělské techniky a plánování činností podle počasí, protože pomocí meteostanic, tyčových senzorů a GPS získáváme data o klimatických podmínkách,“ dodal na závěr náměstek Lukáš Vlček.



  • Eva Horná, odbor životního prostředí a zemědělství
    Krajský úřad Kraje Vysočina
  • tisk@kr-vysocina.cz 

 
 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 30.9.2021 / 30.9.2021

Počet návštěv: 2882
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 



Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek