Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Rozpočet kraje > Mapa investic a oprav


 

Most přes řeku Jihlavu v Třebíči se otevře tuto sobotu

Most přes řeku Jihlavu v Třebíči se otevře tuto sobotu
Jednopolový předpjatý železobetonový most přes řeku Jihlavu v Třebíči se pro dopravu v režimu předčasného užívání otevře v sobotu 22. dubna 2017 po 17. hodině. Stavba, která začala loni na jaře a protáhla se do dubna letošního roku, stojí Kraj Vysočina 50 milionů korun. „Nový most byl naprojektován a postaven, aby vydržel při běžné údržbě dalších 100 let a poradil si až se stoletou velkou vodou,“ říká radní Kraje Vysočina pro oblast dopravy Jan Hyliš.
 

 
 

Nový cca čtyřicet metrů dlouhý jednopólový most je širší. Vznikl prostor pro rozšíření vozovky o jeden odbočovací pruh směrem ke Komenskému náměstí, který dopravu zkapacitní a urychlí. Římsy nového mostu budou sloužit jako chodníky a jsou z bílého betonu opatřené příčnou striáží, zábradlí je kované a nově bude most osazen zdobným veřejným osvětlením, oba prvky svědčí o zachování historického vzhledu. Na nový most se těsně před úplným dokončením vrátí socha svatého Jana Nepomuckého, která je nyní uložená v depozitáři. Dojde i k rekonstrukci schodiště na kraji mostu ve směru k bazilice svatého Prokopa, na které byl stejně jako na ostatní obklady použit čistě regionální materiál – hornina durbachit.


Při projektování a stavbě mostu mezi Komenského a Žerotínským náměstím v sousedství židovského města zapsaného na seznam UNESCO byla velká pozornost věnována odolnosti vůči velké vodě. Do mostu byla zakomponována protipovodňová stavební opatření kompatibilní s už realizovanou protipovodňovou ochranou města. Sama stavba nabízí ve finále mnoho zajímavých detailů, jedním z nich je zachování historického rázu navazujících chodníků nebo při velice pozorné prohlídce mostu i jedno překvapení pro třebíčské patrioty. Kromě letopočtu stavby je do mostního oblouku obtištěn erb města.


Demolici a stavbě nového mostu přes řeku Jihlavu v Třebíči předcházela generální oprava navazujícího dopravně velice zásadního Komenského náměstí.


  • Více informací Stanislav Juránek, odbor dopravy a silničního hospodářství
    Krajský úřad Kraje Vysočina
    e-mail: tisk@kr-vysocina.cz
 
 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 21.4.2017 / 21.4.2017

Počet návštěv: 8462
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek