Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Servis pro samosprávu > Zastupitelstvo kraje > Podklady pro jednání
Vyberte:
Účastníci dnešního semináře, které na úvod programu pozdravili hejtman Jiří Běhounek i náměstek hejtmana pro oblast sociálních věcí Pavel Franěk, se v úvodu setkání dověděli o významu oživování slovní zásoby, výbavnosti i verbální fluence (plynulosti) ve vyšším věku. V průběhu dopoledne si vyzkoušeli celé spektrum cvičení se slovy a slovními celky ve třech úrovních obtížnosti. V první úrovni si ověřili výbavnost slov, malovaná přísloví, homonyma a hledali v anagramech jména ptáků. Ve druhé úrovni si vyzkoušeli zapamatování větných celků, Kimovu hru ve verších i zapamatování slov pomocí metaforického řetězce. Ve třetím stupni obtížnosti si osvojili vybavování pojmů i jmen pomocí strategie prvno písmene. V další části si ověřili znalost odborných výrazů a cizích slov, která v češtině zdomácněla. V závěru si na několika slovních úlohách ověřili verbální inteligenci a dověděli se o významu čtení v aktivizaci kognitivních (poznávacích) funkcí.
„V seniorském věku je důležité oživovat slovní zásobu. Člověk přestane chodit do zaměstnání, běh života způsobí, že zůstane sám a často se mi účastníci kurzů svěřují, že s tím, jak se jim ochuzuje slovní zásoba, začínají mít strach komunikovat na ulici, v obchodě a bojí se, že si nevybaví ta správná slova,“ vysvětluje Jana Vejsadová a pokračuje: „Nicméně paměť a další poznávací funkce bychom s ohledem na množství informací a jejich dostupnost měli trénovat už od dětství. Děti by se měly učit, jak s informacemi pracovat, jak je dávat do souvislostí a správně na ně reagovat. Přitom se zatím často dává důraz na to, kde informace vyhledat.“
Trenérka paměti Jana Vejsadová doporučuje vyvarovat se stresu, dopřát si zklidnění a pohyb na čerstvém vzduchu. „Je dobré paměť využívat, zkusit si zapamatovat nejdůležitější telefonní čísla, jména lidí, se kterými se daný den potkáte, výborná je i hra na hudební nástroj, hraní šachů, karetních her nebo kreativní psaní,“ uvádí Jana Vejsadová s tím, že důležitá je i pozornost. Často totiž svádíme na paměť něco, co je spíše naší nepozorností.
V Kraji Vysočina trenérů, kteří pracují i se zájemci z řad veřejnosti, přibývá. Působí na Vysoké škole polytechnické v Jihlavě, v Alzheimercentru v krajském městě nebo i při knihovnách. A nezaměřují se pouze na seniory, pracují s dětmi, přes studenty, maminky na mateřské dovolené až po starší věkové kategorie.
Více informací je možné najít na www.trenovanipameti.cz nebo i na stránkách Facebooku.
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se