Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Odpady Vysočiny > My třídíme nejlépe, soutěž obcí
Vilém Mrštík (1863 Jimramov – 1912 Diváky u Hustopečí) - prozaik, dramatik, překladatel ruské prózy
Alois Mrštík (1861 Jimramov – 1925 Brno) - dramatik
Na domě č. p. 156 v Jimramově je osazena pamětní deska (18824 / 7-4111), která upozorňuje, že se v tomto domě narodili bratři Vilém a Alois Mrštíkové.
Pocházeli z rodiny chudého ševce. Rodina se v roce 1869 přestěhovala z Jimramova do Ostrovačic u Brna a potom v roce 1875 do Brna.
Alois Mrštík vystudoval reálku a učitelský ústav v Brně a od roku 1881 učil na školách v různých jihomoravských obcích. Od roku 1889 působil jako správce školy v Divákách u Hustopeče, kde žil až do smrti, poskytl domov svému bratrovi i otci a kde vytvořil všechna svá díla. S manželkou Marií bydleli přímo ve škole. Literárně Alois Mrštík přispíval do časopisu Vesna, Národních novin, Moravské orlice, Zlaté Prahy, Lumíra, Světozoru, Národních listů, Máje a dalších novin a časopisů. Vrcholem jeho díla je román Rok na vsi a drama Maryša, které napsal společně s bratrem Vilémem.
Vilém po studijném nezdaru v Brně maturoval v roce 1885 v Praze. Chtěl pokračovat ve studiích na malířské akademii, ale neměl dostatek finančních prostředků. Nastoupil tedy v Praze na práva, ale ta nedokončil a věnoval se plně literatuře a žurnalistice. Z mladého studenta práv se postupně stával uznávaný znalec a překladatel Tolstého, Dostojevského, Gorkého. Na přelomu devadesátých let 19. století. se přestěhoval k bratrovi Aloisovi do Divák u Hustopeče, kde Alois působil jako správce školy. Návštěva carského Ruska Viléma přivedla k názoru, že nejsvébytnější slovanskou zemí je Morava. Spolu s bratrem redigoval časopis Moravskoslezská revue. Vilém Mrštík byl dlouhodobě nemocný a právě nemoc a tvůrčí krize vyústily v jeho sebevraždu.
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se