Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Servis pro novináře > Tiskové zprávy > 2009
Projekt MUZEUM 4U má za sebou po téměř ročních úpravách a zpracovávání podkladů náročnou vývojovou fázi. V tuto chvíli je však důležité, že si návštěvníci Muzea Vysočiny Pelhřimov mohou stahovat přímo do svých telefonů informace a nikdo jim nebrání si je také odnést domů. Multimediální průvodce je prakticky kdykoli schopen spolehlivě zajistit výklad v rozsahu více než 1,5 hodiny v každém jazyce, což představuje celkem devět hodin hlasových souborů, dále devět desítek stran průběžného textu a videa. Zařízení umožní uživateli prohlídku absolvovat zcela svobodně, nabízí mu osobní volbu vybraných komentářů. "Už nyní se podařilo s předstihem rozšíření nabídky textů s tlumočením do znakové řeči, tím jsme užití technologie umožnili další cílové skupině," doplňuje Ondřej Hájek, ředitel muzea a připomíná, že přístroj pro službu multimediálního průvodce je možné si v muzeu i půjčit.
"Nadčasovost projektu je skrytá v použité technologii, kterou dnes běžně využívají vyspělé mobilní telefony. Cílem projektu MUZEUM 4U je vytvoření takové technologické úrovně, aby v budoucnu mohl jakýkoliv návštěvník použít jako audio-vizuálního průvodce po výstavách či expozicích svůj vlastní mobilní telefon. Vedle toho bude aplikace umožňovat čtení 3D bar kódů, což v praxi znamená, že vedle NFC technologie využité prostřednictvím zařízení, která si návštěvník bude moci v muzeu zapůjčit, aplikace současně umožní čtění obsahu telefony, které zatím NFC technologii nepodporují, ale návštěvníci muzea jimi disponují již nyní. Jsme tedy ne krok, ale míli před technologiemi, které jsou v České republice dnes běžně využívané a morálně zastarávají," uvedl k projektu Václav Jáchim s tím, že náklady ve výši téměř dvou milionů korun, které v sobě zahrnují zpracování všech textových i obrazových podkladů vč. jejich překladů, uhradil ze svého rozpočtu Kraj Vysočina.
„K podpoře projektu nás nevel pouze zájem o zvýšení turistické atraktivnosti, ale i fakt, že se nám do České republiky podařilo přinést technologii, která by se zde patrně objevila za dva až tři roky. Fanouškům nejmodernějších technologií tak otevíráme nabízíme testování nového systému a navíc jako přidanou hodnotu získávají obrovské penzum informací. Využíváním hi-technologií oslovujeme i další pro kulturu patrně nedostupnou cílovou skupinu fandů elektroniky,“ s úsměvem dnes řekl na tiskové konferenci hejtman Vysočiny Jiří Běhounek s tím, že výjimečnost nového průvodce je jednoduchosti a rychlosti doplňování informací. Zatímco vývoj měla na starost skupiny programátorů, obsah může být kdykoli operativně měněn a přizpůsobován potřebám muzea, a to přímo kurátory výstav. Není už třeba žádného placeného zásahu při každé změně, jako je tomu v případě některých dosud využívaných audio průvodců.
Pokud se technologie nového zvukového průvodce pelhřimovskému muzeu osvědčí, je Kraj Vysočina připraven nabídnout ji dalším krajským muzejním institucím.
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se