Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Informační technologie > Analýzy a koncepce


 

Analýzy a koncepce

Záložky hlavní nabídky

Vyberte:

Muzeum Air Marshala RAF Karla Janouška, KCB v Polici

 

 
 

Adresa objektu

Zámek Police

Police 1

675 34 Police u Jemnice

tel. 568 445 056; 568 445 033

e-mail: urad@obec-police.cz; zamek.police@seznam.cz

web: http://www.obec-police.cz/zamek-police/ds-11412 a http://www.rafaci.cz 

 

Otevírací doba

od 1. 7. do 31. 8. od 9 do 17 hodin kromě pondělků          

Prohlídky v každou celou hodinu, poslední prohlídky v 16 hodin.

                                   

Prohlídka zámku 45 minut, prohlídka muzea RAF 45 minut, muzeum Waldemara Matušky 20 minut, prohlídka motocyklů JAWA a ČZ 20 min, vstup na věž 20 minut, prohlídky zámku a muzea RAF začínají každou hodinu od 9 hodin a poslední prohlídka začíná v 16 hodin.   

                                         

          

Vstupné

- celá prohlídka - zámek, muzeum, motocykly, věž   220 Kč, snížené vstupné - děti, důchodci a ZTP - 110 Kč

- zámek 70 Kč

- muzeum RAF (simulátor spitfire) 70 Kč

- expozice historických motocyklů  50 Kč

- muzeum W. Matušky 50 Kč

- výstava 400 panenek 60 Kč

- věž   30 Kč

- děti, důchodci a invalidé sleva na všechny trasy 50 %

Prohlídka zámku 45 minut, prohlídka muzea RAF 20 minut, muzeum Waldemara Matušky 20 minut, prohlídka motocyklů 20 min, vstup na věž 20 minut, prohlídky zámku začíná každou hodinu od 9 hodin a poslední prohlídka začíná v 16 hodin. 

Návštěvník si může vybrat z těchto okruhů:


  • Zámek – interiéry

  • Muzeum RAF

  • Muzeum historických motocyklů - v roce 2020 se otevřela expozice historických motorek značky JAWA a ČZ - více jak 30 exponátů 

  • V r. 2020 se otevřelo v prostorách zámku jediné muzeum Waldemara Matušky v České republice i na světě! Exponáty zapůjčil sběratel a přítel W. Matušky pan Miroslav Frost.

  • Zámecká věž


 

Při návštěvě muzea se dozvíte o letcích druhé světové války ze západní a východní fronty. Vedle československých letců, kteří bojovali po boku britských pilotů, jsou vystaveny záznamy bojů z východní fronty, které velel armádní generál Ludvík Svoboda.

Vystaveny jsou předměty, mapy, osobní věci, součástky letadel. Tedy vše potřebné k tomu, aby návštěvník potkal informace o té nelehké době a o tom, jak naši letci žili a jak bojovali.

Jedná se o stálou a jedinou expozici tohoto druhu v ČR.


Historie a cíle muzea

Od r. 2012 do r. 2016 se toto muzeum nacházelo na zámku v Jemnici. Nově je od 1. 7. 2017 otevřeno na zámku Police.

Stálá expozice muzea RAF na zámku v Polici vznikla ve spoluprací 3 subjektů - Obec Police, Nadační fond maršála Karla Janouška, Praha a ČEŠTÍ  RAFÁCI – CZECH RAF CREW, s podporou mnoha dalších organizací.


Cílem spolku a jeho partnerů, podporovatelů a sponzorů je zprostředkovávat dnešní mladé generaci pozitivní vzory a morální odkaz československých letců a dalších vojáků, kteří za druhé světové války bojovali proti fašismu. Vzhledem k tomu, že přímých účastníků zahraničního odboje a zejména příslušníků Royal Air Force ubývá, chceme navázat na jejich záslužnou činnost a zprostředkovávat poznatky a materiály veřejnosti.

Zacíleno je na jedno z nejslavnějších období české vojenské historie. Tedy zejména na období mezi zářím 1939 a květnem 1945. Tehdy se naši letci a další vojáci postavili v Polsku a poté ve Francii, ve Velké Británii a v Rusku, ale i na dalších místech světa se zbraní v ruce nacizmu a fašizmu. Uskutečnili tak to, co jim bylo na podzim 1938 a jaře 1939 znemožněno. Dali tak celému světu najevo, že se český národ nesmířil s otroctvím, do kterého byl vržen. Dali zřetelně najevo, že náš národ je ochoten ve společném boji proti fašistickému tyranství přinášet stejné oběti jako jiné národy. Prezident Beneš označil naše letce a vojáky za naše nejlepší diplomaty té doby. Stejně jako za I. světové války, kdy naše legie byly jedním z nejpádnějších argumentů T.G. Masaryka ve snaze o vytvoření samostatného národnostního státu, tak i náš odboj ve II. světové válce pomáhal exilové vládě účastnit se protifašistické koaliční snahy o dosažení konečného vítězství. Právě také zásluhou našich letců, kteří jako jediní bojovali po celou válku, se podařilo zrušit platnost mnichovského diktátu a Československu a jeho vládě byla přiznána právní kontinuita včetně uznání předválečných hranic. Velký dík nás všech, kteří žijeme v demokracii a svobodě proto musí i nadále patřit těm stovkám a tisícům lidí, kteří i za nás tehdy bojovali a často také položili své životy.

Tím ale, jak se od války vzdalujeme, ubývá přímých účastníků bojů a pamětníků oné doby a morální odkaz a poučení z ní plynoucí se postupně vytrácí a ustupuje do pozadí. Zejména pro mládež, ale nejen pro ni, je dnes nutné předkládat informace formou, které zaujme. Zanedbatelná není ani několikrát v dějinách ověřená skutečnost, že národ, který se ze své historie nepoučí, riskuje, že se historie bude opakovat. Věříme, že objektivním informováním o oné době můžeme oslovit i dnešní mladou generaci. Chceme podnítit zájem o tuto dobu a o morální aspekty, které přinášela. Věříme, že morální odkaz i představování (dnes často chybějících) pozitivních vzorů nezůstane bez odezvy. Vycházíme z premisy, že i v dnešní době je nutné tyto věci znovu připomínat a pomáhat pravdivě informovat, protože stále existují snahy historii vykládat tendenčně, někdy historii dokonce vědomě překrucovat (popírání holokaustu, popírání existence koncentračních táborů apod.).


Historie zámku

Nejstarší zmínka o zdejším sídle pochází dle dokladu z roku 1358. Na přestavbě tvrze do dnešní podoby zámku se podíleli v 16. stol. Tavíkovští z Tavíkovic a v 17. a 18. stol. rod Berchtoldů z Uherčic. Do dějin zámku se vepsal také šlechtický rod Segurů (19. stol.) a Wraždů z Kunvaldu. Zámek Police byl v r. 1945 zkonfiskován. Od r. 1996 je ve vlastnictví obce Police. Od 1. 7. 2005 je v průběhu letních prázdnin zámek zpřístupněn každoročně veřejnosti. K vidění jsou zde kvalitní štukové výzdoby stropů, části původního vybavení zámku a mimo jiné i zcela zachovaná a neporušená zámecká kaple z 18. století. Součástí zámku je i vyhlídková pětipatrová hranolová věž. Zámek prochází postupnou obnovou.

RAFraf





















raf




















raf

















raf

raf
































 
 
Zodpovídá: Jana Komínová, DiS.
Vytvořeno / změněno: 22.10.2014 / 28.3.2022

Počet návštěv: 12097
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 



Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek