Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Kultura a památky > Památky > Památkový fond


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 

Muzeum Vysočiny Jihlava slaví 125 let svého vzniku

Muzeum Vysočiny Jihlava slaví 125 let svého vzniku
Minulý týden byla v jihlavském muzeu otevřena retrospektivní výstava přibližující minulost a současnost této sbírkotvorné instituce. „Výstava přináší zajímavé informace nejen k historii muzea, ale i jeho dnešní činnosti a představuje též bohatost sbírkového fondu. Vůbec poprvé je vystaven i nejnovější přírůstek zoologických sbírek, a to vlk obecný, který byl usmrcen letos v březnu při dopravní nehodě na D1,“ uvedla Jana Fischerová, náměstkyně hejtmana pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů s tím, že výstava je k vidění do 12. listopadu.
 

 
 

Za vznikem muzea v roce 1892 stála německá intelektuální elita a prakticky ryze německou organizací bylo až do první poloviny 20. století. Toto období připomíná mj. plakát výstavy u příležitosti 300. výročí narození slavného malíře z r. 1906 Rembrandt – Ausstellung. Po roce 1945 se muzeum začalo profilovat již jako česká instituce, která od roku 1953 sídlí ve dvou propojených historických budovách. V průběhu let se postupně profesionalizovalo, vznikala specializovaná oddělení s odbornými pracovníky.  Vývojem prošly též expozice a rozšířil se počet různorodých aktivit.

 

V současnosti se Muzeum Vysočiny Jihlava aktivně podílí na bohatém kulturním životě nejenom krajského města, ale též jihlavského regionu. V jeho nabídce jsou rozmanité výstavy, komentované prohlídky, přednášky, vycházky, happeningy, příměstské tábory a další. Mimoto řeší též vědecko-výzkumné projekty a od října je hlavním jihlavským organizátorem Science Café. „V úterý 24. října se muzejní přednáškový sál promění v útulnou kavárničku, ve které bude prostor k poslouchání, dumání a diskuzi s renomovaným českým zoologem Milošem Anděrou z Národního muzea v Praze na téma Co je nového u našich savců. Zvláštní pozornost bude věnována i mladému samci vlka obecného, který je právě k vidění v rámci retrospektivní výstavy,“ doplnila Klára Bezděčková, vedoucí přírodovědného oddělení jihlavského muzea s tím, že po skončení výstavy bude tento preparát majestátní šelmy přemístěn do stálých expozic.

 

Zároveň v muzeu až do 19. listopadu můžete navštívit další probíhající výstavu, a to Slabikáře z celého světa ze soukromé sbírky Zdeňky Markovičové, která v současné době čítá přes 250 kusů. Oproti předchozím instalacím, které byly převážně v knihovnách po celé republice, pojalo Muzeum Vysočiny Jihlava výstavu šířeji a doplnilo ji o zajímavé scenerie v podobě improvizovaného školního kabinetu, staré školní třídy, školní třídy z osmdesátých let a koutku s domácí přípravou. Atmosféru dokresluje starý školní řád, dále Komenského mravoučné desatero nebo písanky z let 1849 až 1861. Doprovodné textové panely poskytují doplňující informace o školství od tereziánské reformy. A věděli jste, že první slabikáře byly vytištěny o více než 200 let dříve, než Marie Terezie v roce 1774 uzákonila povinnou školní docházku? Přijďte se poučit a zavzpomínat na svoje školní léta. A schválně, jestli ještě poznáte slabikář, ze kterého jste louskali svá první slova.



  • Jana Komínová, odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu
    Krajský úřad Kraje Vysočina
  • tisk@kr-vysocina.cz
 
 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 18.10.2017 / 18.10.2017

Počet návštěv: 4503
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 



Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek