Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Doprava > Silniční projekty spolufinancované z prostředků EU > Dotační tituly
Jaký byl rok 2018 z pohledu Muzea Vysočiny Jihlava rokem?
Jako „paměťová instituce“ jsme samozřejmě nemohli pominout výročí historických události roků 1918,1938,1948 a 1968 – rok 2018 byl asi pro všechna muzea rokem „osmiček“. Z dlouhodobého hlediska ale byla pro muzeum určitě nejvýznamnější událostí pokračující rekonstrukce hradu Roštejn a otevření části tohoto objektu pro veřejnost. Velké úsilí jsme museli vynaložit i při stěhování naší pobočky v Telči; považuji za malý zázrak, že se podařilo pobočku nejen přestěhovat, ale zároveň v Telči realizovat několik výstav.
Která výstava/akce vzbudila mezi návštěvníky největší ohlas?
Opět musím uvést Roštejn a otevření části interiérů a hradní věže. Ohlasy návštěvníků jsou mimořádně dobré – nás může těšit, že investice finanční i všechny ostatní se takto zúročili a jistě ještě zúročí. Z krátkodobých výstav zmíním např. návštěvnicky velmi vděčnou výstavu historických psacích strojů „Jak jsme kdysi ťukali“ nebo výstavu „Přírodovědcem v muzeu“.
Co zajímavého připravujete v roce 2019?
Největším lákadlem pro naše návštěvníky bude určitě kompletní znovuotevření hradu Roštejn. Po několika letech improvizovaného provozu a omezeného pohybu návštěvníků v tomto krásném hradě uprostřed lesů, se začátkem léta dočkáme úplného zpřístupnění obou návštěvnických tras. Jedna z nich (otevřená v roce 2018) je „muzejního typu“ – tedy bez průvodce a je tematicky zaměřena na přírodu v okolí hradu, lesnictví a myslivost. Svým provedením je orientována na rodiny s dětmi; zpřístupněna je i hradní věž s expozicí a samozřejmě s výhledem na centrum Jihlavských vrchů. Nyní připravovaná trasa bude „klasická – zámecká“, tedy s průvodcem a tematicky zaměřená na vlastní hrad, jeho historii a využití jako loveckého hradu.
Jako překvapení připravujeme po letošním úspěchu námi vydané knihy „Bajky a pohádky z Vysočiny“ další ilustrovanou knížku – i to bude pro příznivce muzea snad zajímavá záležitost.
Na co - kterou výstavu/projekt se těšíte nejvíce Vy osobně? Vaše očekávání, přání.
Zpřístupnění Roštejna je i pro mne velkou událostí. Ale těším se velmi i na podzimní devátý ročník mezinárodní montanistické konference Stříbrná Jihlava, jehož je muzeum hlavním pořadatelem. Tato akce má už delší dobu u odborné veřejnosti velmi dobré renomé a je minimálně ve střední Evropě nejznámější svého druhu. A na konci roku jistě v muzeu uvidíme řadu skvělých fotografií na výstavě k soutěži Photographia natura – letošní téma je „Solitery – paměť krajiny“ - a to je tzv. moje „krevní skupina“.
Na otázky odpovídal: RNDr. Malý Karel Ph.D., ředitel Muzea Vysočiny Jihlava, příspěvkové organizace
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se