Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Kultura a památky > Kulturní a přírodní dědictví Kraje Vysočina
Jaký byl rok 2015 z pohledu Muzea Vysočiny Pelhřimov rokem?
Letošní rok byl o poznání klidnější než předchozí, kdy jsme stěhovali skoro všechny své sbírkové předměty do nových prostor. Letos muzeum udělalo hodně práce v souvislosti se správou sbírky, kterou se koncem roku podařilo obohatit o unikátní kolekci historických kočárků. Pochlubit se také můžeme čerstvě zrestaurovanými předměty, jde o čtyři staré tisky a dvě cenné barokní plastiky. Několik stovek předmětů ze sbírek krajských muzeí a galerií bylo nově trvale zpřístupněno pomocí internetové databáze Muzea a galerie na Vysočině on-line, kterou naše muzeum spravuje.
Po celý rok probíhaly úpravy interiérů a zahrad na hradě Kámen, který chceme postupně „omladit“ a zatraktivnit pro další skupiny návštěvníků. V průběhu celého roku více než v minulých letech probíhaly v obou našich sídlech, tedy v Pelhřimově i na Kámeni, různorodé kulturní akce, přednášky a vzdělávací programy. Letos jsme také mohli věnovat více prostoru odborné a publikační činnosti, před Vánocemi vyjde kniha o pelhřimovských osobnostech J. Friedovi a F. B. Vaňkovi, počátkem příštího roku pak práce o Pacově a jeho poslední vrchnosti rytířích Weissů z Tessbachu.
Snahy o zkvalitnění práce organizace a zvýšení její prestiže byly v závěru roku „korunovány“ udělením certifikátu Českého systému kvality služeb, muzeum se tak stalo první organizací zřizovanou Krajem Vysočina, která této certifikace dosáhla. Mohu říci, že jsem s letošním rokem spokojen.
Která výstava/akce vzbudila mezi návštěvníky největší ohlas?
Největší ohlas měla dle očekávání výstava Poklady Vysočiny, která byla dlouhodobě připravovaná a propagovaná ve spolupráci všech krajských muzeí a galerií. Přestože k nám doputovala v poměrně neatraktivním termínu září – listopad, vzbudila velký zájem. V expozici v Pelhřimově se nově rozběhla „dětská linka“ spojená s animovanými prohlídkami pro nejmladší návštěvníky a velice rychle si našla svůj okruh příznivců. Pozorovali jsme také rostoucí zájem o přednášky pro veřejnost. Na Kámeni tradičně „bodovali“ šermíři, kostýmované hrané prohlídky a samozřejmě motorky.
Co zajímavého připravujete v roce 2016?
Z nově připravovaných projektů viditelných pro návštěvníka to budou především výstavy. Na jaře ovšem začneme vážněji – příběhem číhošťského faráře Josefa Toufara. Následovat bude výstava věnovaná fenoménu kýče a pokračovat budeme umělecky připomenutím architekta Janáka a jeho prací pro Pelhřimov. Zajímavá, i když organizačně náročná bude práce na Kámeni, který slaví 700. výročí od první písemné zmínky. Do oslav samozřejmě zapojíme mimo jiné výstavu středověkých hudebních nástrojů nebo sjezd historických řemenových motocyklů, které jsou samy o sobě unikátem.
Na kterou výstavu/projekt se těšíte nejvíce Vy osobně?
Osobně se nejvíc těším na řemenové motorky a jsem zvědavý, s jakým ohlasem se u návštěvníků setká naše pojetí „Krásy kýče“, neboť kýč je fenomén, o němž všichni mluví, ale málo kdo si uvědomuje, že mnohé z věcí, které se mu osobně líbí, vlastně kýčem jsou.
Na otázky odpovídal:
Mgr. Ondřej Hájek, ředitel Muzea Vysočiny Pelhřimov, příspěvkové organizace
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se