Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Informační technologie > Analýzy a koncepce


 

Analýzy a koncepce

Záložky hlavní nabídky

Vyberte:

Muzeum Vysočiny Třebíč

 

 
 

Jaký byl rok 2012 z pohledu Muzea Vysočiny Třebíč rokem?

Rok 2012 byl pro naše muzeum rokem naplno probíhající rekonstrukce hlavní zámecké budovy v Třebíči podle projektu „Zámek Třebíč – modernizace zámku a zpřístupnění nových expozic“. Po období, kdy většinou probíhaly bourací práce související s revitalizací budovy, např. odstranění nevhodných novodobých vestaveb, nastalo období budování a stavění. Od sklepa po komíny včetně probíhaly vyprojektované stavební práce – opravy a vyztužení konstrukce krovu, položení krytiny, zaizolování nejvyššího patra a obnovení původní cihelné dlažby, nové rozvody veškerých technických instalací, nové vnitřní omítky včetně výmalby, repase a výroba oken a dveří, výroba a osazení nových vnějších dřevěných žaluziových okenic, restaurování kamenných prvků, nástěnných maleb a štukové výzdoby, obnovení sgrafitových omítek na vnějším nádvoří a nové omítky na vnitřním nádvoří, bývalém klášterním Rajském dvoru, včetně nového osázení čtvercového záhonu uprostřed. Uvedený výčet prací není zřejmě úplný, ale určitě dokáže naznačit nebývalý rozsah prací. Uvnitř budovy zámku nyní probíhá pokládání cihelných a kamenných podlahových dlažeb a pracuje se na přípravě pro kladení dřevěných podlah a parket. V letním období se uskutečnily, podle plánu projektu, poslední prohlídky stavby pro veřejnost, byl o ně velký zájem. V souvislosti s přípravou nových expozic vytvořili muzejní kurátoři texty na doprovodné panely do nových expozic, podklady k náplním audiovizuálních infopointů, které budou sloužit pro návštěvníky se zájmem o hlubší seznámení se s prezentovanou tématikou v jednotlivých expozicích. Pracovalo se také na přípravě obrazových podkladů pro grafické dotvoření expozic a nově ještě na podkladech pro multimediálního průvodce muzeem na bázi chytrých telefonů v rámci projektu Muzeum4U. Stručně řečeno, kromě rutinních muzejních činností, bylo provedeno hodně prací, které se musí před vlastní instalací nových expozic vykonat a to jsem ještě nevyjmenoval všechny – pořizuje se filmový dokument z průběhu stavebních prací, připravují se podklady pro nové propagační materiály a další a další. 

Pohled na nádvoří

 

Která výstava/akce vzbudila mezi návštěvníky největší ohlas?

Velmi kladně byl hodnocen 17. veletrh muzeí České republiky, který jsme tentokrát uspořádali ve spolupráci s Technickým muzeem v Brně. Veletrh se konal v areálu bývalé baťovy továrny v Třebíči – Borovině. Hlavním částí byl seminář na téma „Muzea – technické a industriální památky“. Konal se ve dnech 23. a 24. května a jeho součástí byla vlastní prohlídka v současné době revitalizovaného areálu továrny a odborná exkurze do technické památky – cihelny v Čechtíně, historické cihelny v Bohdalově a technické památky v srdci Českomoravské vrchoviny – Šlakhamru nedalo Žďáru nad Sázavou. Úspěšnost veletrhu jistě podpoří i aktuální vydání tištěného Sborníku příspěvků.

17. veletrh Borovina

 

Cihelna

 Co zajímavého připravujete v roce 2013?

Většina letošních odpovědí se bude dotýkat probíhající rekonstrukce třebíčského zámku, která je v rámci projektu završena zpřístupněním čtyř nových expozic. Hlavní a určitě i nejzajímavější akcí příštího roku bude právě dokončení instalace nových expozic a jejich zpřístupnění široké veřejnosti. Jedná se o stálé expozice: muzejní – Lidé. Místa. Osudy., expozice o šesti příbězích člověka těsně spjatá s historií třebíčského regionu; zámecká – Valdštejnové na Třebíči, expozice zobrazující život šlechtických rodů, hlavně Valdštejnů na třebíčském panství; přírodovědná – Svět neživé přírody, expozice prezentující nerostné bohatství regionu včetně vzácné sbírky moravských vltavínů; a klášterní – Svět portálů a bran, o historii církevních řádů dříve působících v Třebíči a okolí. Jejich otevření/zpřístupnění je plánováno na podzimní měsíce příštího roku. 

Na které akce se mohou návštěvníci těšit a na kterou výstavu/projekt se těšíte Vy osobně?

Kromě již zmíněného projektu budeme mít pro veřejnost otevřeno v Muzeu řemesel v Moravských Budějovicích, kde uspořádáme 18. veletrh muzeí ČR tentokrát v rámci probíhajícího projektu Porta Culturae. Také zde uspořádáme několik krátkodobých výstav. V průběhu hlavní letní sezony budou zpřístupněny stálé expozice v Muzeu Jemnice, které jsme od letošního roku nově doplnili dlouhodobější prezentací výstavy „Byliny pro zdraví a krásu“. V Třebíči uspořádáme tradiční soutěž „Dějepravné soutěžení“ a dvě série muzejních přednášek v prostorách třebíčského Gymnázia. Já osobně se samozřejmě nejvíce těším na již zmíněné otevření nových expozic našeho muzea na třebíčském zámku a také na provázání jejich provozu s již otevřenou muzejní interaktivní expozicí „Cesty časem“, která je také umístěna do prostor v zámeckém areálu v Třebíči.

 

Byliny pro zdraví a krásu

 

Byliny pro zdraví a krásu

Na otázky odpovídal: Ing. Jaroslav Martínek, ředitel Muzea Vysočiny Třebíč

www.zamek-trebic.cz

 
 
Zodpovídá: Bc. Veronika Švarcová
Vytvořeno / změněno: 7.12.2012 / 7.12.2012

Počet návštěv: 21309
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 



Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek