Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Kultura a památky > Mapa webu


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 

Muzeum Vysočiny Havlíčkův Brod

 

 
 

 Jaký byl rok 2014 z pohledu Muzea Vysočiny Havlíčkův Brod  rokem?

 

V polovině minulého roku jsme ukončili velký, téměř čtyřletý projekt Porta culturae, v rámci přeshraniční spolupráce s Dolním Rakouskem, Jihočeským a Jihomoravským krajem, který naše muzeum na Vysočině administrovalo. Navíc jsme přidali nový, půlroční projekt Živá kulturní spolupráce Vysočina - Dolní Rakousko, v jehož rámci se uskutečnila výstava Hrady Vysočiny a Dolního Rakouska, konference Sklářství na Vysočině a v Dolním Rakousku, 4. ročník Dnů otevřených ateliérů a propagační část výstavy Poklady Vysočiny.

Výstavou a přednáškami jsme připomněli 140 let muzejnictví v Havlíčkově Brodě, připomněli jsme výročí 100 let Velké války z pohledu Havlíčkobrodska, podíleli jsme se na výstavním projektu Baroko na Havlíčkobrodsku. Zabydlujeme nový depozitář v rekonstruovaných prostorách v centru města a vybavili jsme konzervátorskou dílnu, kde bude možné sbírkové předměty ošetřovat. Pokračujeme ve víceletém projektu - Sklářství na Vysočině, který bychom chtěli završit v roce 2018 reprezentativní výstavou a publikací. Všechny tyto činnosti, včetně zmíněných evropských projektů jsme dokázali realizovat v našem malém kolektivu a za to patří velký dík všem kolegům v muzeu.

 

Velká válka

 

Která výstava/akce vzbudila mezi návštěvníky největší ohlas?

 

Velký ohlas veřejnosti mají tradičně Dny otevřených ateliérů, vysočinských výtvarníků a uměleckých řemeslníků, které navštíví za víkend 8 tisíc lidí. Letos se zúčastnilo na 200 výtvarníků z celého kraje, kteří ukazovali návštěvníkům, kde a jak umělecká vytvářejí. Řekl bych, že DOA jsou jednou z nejvýraznějších kulturních akcí na Vysočině posledních let. Co se týká výstav, určitě byl úspěšný výstavní projekt Baroko na Havlíčkobrodsku a velký ohlas měla i naše konference Sklářství na Vysočině a v Dolním Rakousku.

 

Muzejní noc - baroko

 

Co zajímavého připravujete v roce 2015?

 

Na počátku roku představíme veřejnosti zajímavou výstavu, Pošta na Havlíčkobrodsku a známky Františka Morávka, na které budeme prezentovat nevšední sbírku známek pana Morávka, a poprvé dějiny pošty na Havlíčkobrodsku. Výstavou a publikací 600 let stížného listu připomeneme výročí upálení mistra Jana Husa a protest české šlechty, jejíž značná část byla z našeho regionu. Tato výstava byla iniciována panem Langpaulem z Okrouhlice a bude doprovozena vydáním stejnojmenné knihy. Výstavou připomeneme i výročí konce druhé světové války z pohledu našeho města a regionu. Na konci roku budeme hostit putovní celokrajskou výstavu Poklady Vysočiny.

Budeme pokračovat v projektu Sklářství na Vysočině - mapování skláren ať už současných nebo zaniklých, sklářských výrobků, budeme navštěvovat pamětníky-skláře. Na jaře se pustíme, jako druzí v České republice, do stavby funkční repliky středověké sklářské pece, kde se pokusíme tavit sklo původním postupem, tedy z křemene.

Také začneme pracovat na přípravě muzejní expozice Havlíčkobrodska, ale na konkrétní výstupy si návštěvníci ještě počkají.

 

Na které akce se mohou návštěvníci zejména těšit a na kterou výstavu/projekt se těšíte Vy osobně?

 

Myslím, že každá z nabízených výstav a bohatý doprovodný program přednášek si najde své diváky. Velkou raritou bude jistě stavba repliky středověké sklářské pece a pokusíme se letos provést i tavbu skla. Máme zajištěnou podporu z Kraje Vysočina i od Města Havlíčkův Brod. Sami na čas oblékneme montérky, ale máme také přislíbenou pomoc od dobrovolníků, tak věřím, že se nám vše podaří.

 

Na otázky odpovídal: MgA. Jiří Jedlička, ředitel Muzea Vysočiny Havlíčkův Brod

http://www.muzeumhb.cz/

 
 
Zodpovídá: Bc. Veronika Švarcová
Vytvořeno / změněno: 9.1.2015 / 9.1.2015

Počet návštěv: 7203
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek