Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Kultura a památky > Mapa webu


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 

Muzeum Vysočiny Havlíčkův Brod

 

 
 

Jaký byl rok 2016 z pohledu Muzea Vysočiny Havlíčkův Brod rokem?


Byl to pro nás v řadě ohledů nelehký, ale dobrý rok, se spoustou kvalitních výsledků, které veřejnost ohodnotila příznivě. Jsme poměrně malá organizace, ale všichni spolupracovníci podávají profesionální výkony, které jsou kladně hodnoceny v místě i mimo náš region a za to chci opět kolegům poděkovat.

Která výstava/akce vzbudila mezi návštěvníky největší ohlas?


V  muzeu se odehrává řada aktivit, které návštěvník nevidí nebo je zaznamená až s odstupem času – restaurování, inventarizace, digitalizace sbírek, získávání nových exponátů, badatelská práce.. Bez těchto činností nemůže žádná sbírkotvorná instituce pracovat. Pravda ale je, že teprve přednášky, výstavy, průvodcovská činnost, koncerty, odborné články a další akce pro veřejnost naší práci „prodávají“ a „zviditelňují“.


Muzeum v minulém roce poprvé realizovalo v červenci a srpnu pětidenní, příměstské tábory, které měly mezi rodiči i dětmi velmi pozitivní odezvu. Je to vítaná pomoc pro rodiče, aktivní forma zábavy pro děti a muzeum si tím vychovává budoucí generaci návštěvníků, takže s příměstskými tábory budeme pokračovat i v následujících letech. Úspěšná byla výstava o peruánské Amazonii, kterou jsme realizovali ve spolupráci se společností Students for the Living Amazon. Výstava je koncipována jako putovní a budeme ji nabízet i muzeím v jiných regionech. S podporou města Havlíčkův Brod jsme uspořádali sérii přednášek a promítání filmů k výročí Karla Havlíčka Borovského a výročí první písemné zmínky o městě. Organizačně jsme zajistili již 6. ročník Dnů otevřených ateliérů, kterých se zúčastnilo více než 200 umělců. Jejich ateliéry za víkend navštívilo 12 000 návštěvníků, takže lze říci, že ateliéry patří mezi nejvýznamnější kulturní události v kraji. Opravdu jsme se nenudili…

Příměstský táborFrantiškové Novákové

Živá amazonieCo zajímavého připravujete v roce 2017?


Určitě bude zajímavá výstava Někomu život, někomu smrt, která připomíná výročí 75 let atentátu na Reinharda Heydricha. K výstavě uspořádáme přednášky pro školy i veřejnost, kde přiblížíme statečnost parašutistů i lidí z domácího odboje, kteří zaplatili za naši svobodu nejvyšší cenu. Je třeba i připomenout důležitost tohoto činu pro postavení Československa mezi vítěznými poválečnými mocnostmi. Ve spolupráci s Agenturou ochrany přírody a krajiny a Záchrannou stanicí v Pavlově chystáme velkou výstavu Příroda Havlíčkobrodska věnovanou přírodnímu bohatství našeho okresu a kraje. Výstava s doprovodnými akcemi bude i hlavním tématem Muzejní noci.


Na kterou výstavu/projekt se těšíte nejvíce Vy osobně?


Jako druzí v rámci ČR jsme v minulém roce realizovali repliku středověké sklářské pece a pomocí dřeva v ní utavili sklo. Tavbu navštívilo za dva dny 1 600 osob a zaznamenali jsme i velký ohlas sklářské odborné veřejnosti. O projektu jsme již dvakrát přednášeli na mezinárodních sklářských konferencích v Jablonci nad Nisou a Bratislavě a máme připravené i odborné články. Celou akci jsme mohli realizovat díky podpoře zřizovatele-Kraje Vysočina, Města Havlíčkův Brod, Nadace Preciosa, Obce Kejžlice, Kamenolomu v Pohledi, kolegů z muzea a řadě dobrovolných spolupracovníků z řad sklářů, kterým patří velký dík. Už nyní mohu všechny zájemce pozvat na další tavbu a foukání skla, která se v místní části Vlkovsko uskuteční 8. a 9. září 2017, vždy od 10 do 16 hodin.

Plakát 2017Anthropoid


Na otázky odpovídal: MgA. Jiří Jedlička, ředitel Muzea Vysočiny Havlíčkův Brod, příspěvkové organizace


http://www.muzeumhb.cz


 


 


 


 
 
Zodpovídá: Bc. Veronika Švarcová
Vytvořeno / změněno: 6.1.2017 / 6.1.2017 | Zveřejnit od: 6.1.2017

Počet návštěv: 5242
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek