Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Rozpočet kraje > Mapa investic a oprav


 

Muzeum Vysočiny Havlíčkův Brod

 

 
 

Jaký byl rok 2019 z pohledu Muzea Vysočiny Havlíčkův Brod rokem?


Podařilo se splnit několik muzejních předsevzetí, především otevřít muzeum veřejnosti více než doposud: dvorek muzea a okolí Štáflovy bašty je přes léto a podzim otevřené pro kolemjdoucí, lidé se zde mohou posadit a relaxovat. Připraveny jsou zde informační panely k dějinám hradebního opevnění, Havlíčkova domu a životopis Otakara Štáfla. Pohledem výstavní činnosti jsme slavili úspěchy s prezentací výstav ke století havlíčkobrodského skautingu a s připomenutím osobnosti fotografa Otto Frause. Velmi se též dařila spolupráce se školami. Kolegové vyráželi do regionu povídat žákům o dějinách a zvyklostech v jejich okolí a dostali se i do škol, kde doposud neprojevovali učitelé zájem. Dařilo se i po interní stránce: zavedl jsem wi-fi v budově Havlíčkova domu a jako nový ředitel nastavil některá nová pravidla, která se ujala s pochopením.

 

gs

 

Která výstava/akce vzbudila mezi návštěvníky největší ohlas?


S největší pravděpodobností výstava k šedesátinám Radomíra Dvořáka. Jde o regionálně známého umělce, který má navíc svérázný smysl pro humor. Legrace proto byla i během přípravy. Navíc pojal výstavu jako kontrast se svou výstavou předchozí (nyní kámen, v roce 2008 dřevo) a nazval ji víceznačně „Dvořákovy vylomeniny“. Na vernisáž přišlo tolik lidí, že se mnozí ani do budovy nedostali. Úspěch také slavila výstava k výročí skautingu v Havlíčkově Brodě, především tematicky zaměřená muzejní noc. Tradiční večer se neomezil jen na budovu muzea, ale skauti rozdělali indiánské tee-pee na Smetanově náměstí nebo vozili nadšené děti na lodích po rybníku. Návštěvou nás tehdy poctilo několik stovek lidí. Přesto bezkonkurenčně nejoblíbenější událostí jsou tradičně Houby: za tři dny mít na výstavě 700 návštěvníků zatím nedokázalo nic jiného překonat.


mch


ind


 


Co zajímavého připravujete pro rok 2020?


Z výstav půjde o různorodou směs. V lednu otevřeme výstavu volné fotografické tvorby (aktů) od Martina Halamy ze Sobíňova. Poté vystavíme ohromnou akvizici etnografických předmětů od Dušana Naňáka. Získali jsme jí v roce 2018 do muzea a v naprosté většině jde o předměty původem z Havlíčkobrodska. V rámci výstavy pak proběhne i Muzejní noc (5. 6.). Kdo má rád starý svět na vsích, neměl by zapomenout se na jaře do Havlíčkova domu podívat. V létě vystavíme tvorbu světelského sklářského sympozia a na podzim krom tradiční výstavy hub ještě unikátní průřez uměleckou tvorbou tří generací rodu Škrabánků, na které spolupracujeme s Galerií výtvarného umění v Havlíčkově Brodě. Nesmím zapomenout na dva termíny příměstského tábora a popáté (a naposledy) rozzáříme koncem srpna repliku sklářské pece.


Na co - kterou výstavu/projekt se těšíte nejvíce Vy osobně? Vaše očekávání, přání …


Nejvíce rezonovat budou dvě výstavy v rámci projektu I-cult s tématem skla, které zaštiťuje Muzeum Vysočiny Třebíč a naše muzeum realizuje. V jihlavské galerii lidé spatří současné umělecké sklo. Zde se budou prezentovat dnešní umělci a firmy spjatí se sklem. Vysočina stále ukazuje, že je sklářským regionem i dnes a má tvorbu s mezinárodním významem. Na ledečském hradě bude souběžně probíhat prezentace dějin sklářství v kraji s přesahem do Jižních Čech a Dolního Rakouska. Je tu společný středobod: oblast Novohradských hor byla místem, které je pro skláře všech tří oblastí společné. Návštěvníci skrze exponáty a výklad pochopí, proč je Vysočina pro sklářskou výrobu důležitá a jak se vyvíjela. Nikdo by si výstavy neměl nechat ujít, protože pochybuji, že se taková událost bude opakovat.Na otázky odpovídal: Mgr. Michal Kamp, ředitel Muzea Vysočiny Havlíčkův Brod, příspěvkové organizace, http://www.muzeumhb.cz/


 
 
Zodpovídá: Veronika Landsmanová
Vytvořeno / změněno: 3.1.2020 / 3.1.2020

Počet návštěv: 2112
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek