Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Rozpočet kraje > Mapa investic a oprav


 

Muzeum Vysočiny Havlíčkův Brod

 

 
 

 Jaký byl rok 2020 z pohledu Muzea Vysočiny Havlíčkův Brod rokem?


Uplynulý rok byl pro brodské muzeum velkou zkouškou. Zavřené dveře do Havlíčkova domu nám ukázaly, jak moc pro nás návštěvníci znamenají a jak moc toužíme o styk s veřejností. Sice se podařilo o prázdninách uspořádat příměstské tábory a tavbu v historické replice sklářské pece, ale nemožnost pořádat další tradiční akce v podobě oblíbených přednášek a doprovodných muzejních programů byla nepříjemná. Na podzim jsme ještě za pět minut dvanáct stihli uskutečnit Dny otevřených ateliérů. Přesto ani v prázdném muzeu jsme nezaháleli - čas jsme dosyta využili na práci se sbírkami. Rozšíření popisů v evidenčních kartách, inventury, zlepšení uložení předmětů atd. nás provázelo všechny dny v rámci nouzových stavů v České republice. O sbírkové předměty jsme se starali i mimo budovu muzea – například v Městském divadle a kině Ostrov v Havlíčkově Brodě jsme vyvěsili historickou oponu a čekáme, až se představí veřejnosti.


hb

hbKterá výstava/akce vzbudila mezi návštěvníky největší ohlas?


Všechny otevřené: na začátku roku fotografie Martina Halamy a o prázdninách zaujala výstava části nově nabyté etnografické sbírky Dušana Naňáka. Překvapily mne Dny otevřených ateliérů. Ačkoliv se odehrály počátkem října, tedy chvíli před plným vypuknutím druhé vlny, podařilo se na akci získat mnoho umělců i návštěvníků. Výhodou DOA je decentralizace akce - lidé nejsou na jednom místě, ale doslova rozprostřeni po celé Vysočině a tak neměli obavy přijít. Také mám radost, že jsme ve spolupráci se sousední Galerií výtvarného umění „neuposlechli“ výzvy v rámci Festivalu muzejních nocí a akci nepřesunuli z června až na říjen, ale uskutečnili ji už 11. září.  Díky tomu se muzejní noc vůbec pořádala, byť návštěvníků přišlo přirozeně mnohem méně.

 

Co zajímavého připravujete pro rok 2021?


Čeká nás významné jubileum 200 let od narození Karla Havlíčka a na poli výstavním mu věnujeme samostatný prostor. Přesto se do kolonky zajímavá událost určitě vejde především výstava umění v české počítačové hře Creaks, kterou vytvořilo studio Anamita design. Návštěvnici o prázdninách uvidí, že současné počítačové hry svou podobou vysoce překračují nějaký omezený okruh lidí a dokáží již kvalitativně konkurovat ostatním moderním trendům. Stačí se přijít od půlky května do půlky srpna podívat a posoudit.

 

Na co - kterou výstavu/projekt se těšíte nejvíce Vy osobně? Vaše očekávání, přání ...


U mne je v roce 2021 výběr jednoduchý. Již dva roky se snažím v rámci okresu Havlíčkův Brod koordinovat důstojné oslavy výročí 200 let od narození Karla Havlíčka. Tento významný muž 19. století dal své jméno nejen rodné vísce a nedalekému Havlíčkovu Brodu, ale též celému regionu. Je to nejen naše povinnost, protože muzeum uchovává tisíce sbírkových předmětů s tématem Karla Havlíčka, ale také ohromná zodpovědnost současným generacím připomínat, v čem je slavný novinář důležitý v každé době. Tedy i v této.

 

Na otázky odpovídal: Mgr. Michal Kamp, ředitel Muzea Vysočiny Havlíčkův Brod, příspěvkové organizace; www.muzeumhb.cz

 
 
Zodpovídá: Veronika Landsmanová
Vytvořeno / změněno: 18.1.2021 / 18.1.2021

Počet návštěv: 1064
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek