Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Kultura a památky > Kultura > Vybíráme


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 

Muzeum Vysočiny Jihlava má otevřeno sedm dní v týdnu

„I pro letošní prázdninové dva měsíce zavedlo Muzeum Vysočiny Jihlava pondělí jako otevírací den. Až do konce srpna bude mít tedy otevřeno každý den včetně víkendů,“ zve do muzea na jihlavském Masarykově náměstí Roman Fabeš, náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů s tím, že plánované uzavření přízemních výstavních prostor se zatím posouvá. O přesném termínu budete včas informováni. I přes venkovní lešení kvůli úpravě fasády probíhá prozatím provoz muzea jako obvykle.
 

 
 

Vedle stálých expozic jsou k vidění i zajímavé výstavy. Už jen do konce července je přízemí muzea vyhrazeno tzv. trojvýstavě při příležitosti významného životního jubilea muzejního zoologa Pavla Bezděčky. Je opravdu obdivuhodné, co vše stihl a dokázal během svých sedmdesáti let – ať již jako zoolog, malíř, fotograf, spisovatel, pábitel nebo cestovatel. A těšíme se, co dalšího k tomu přibyde v průběhu následujících let.

 

Až do konce roku se na muzejní půdě můžete seznámit s Archeologickými výzkumy, objevy a nálezy na Třebíčsku, které probíhaly v posledních letech. Díky nim byla poodhalena dávná minulost například benediktinského kláštera nebo náměstí v Třebíči. Také zjistíte, jaké suroviny a nástroje používali lidé doby kamenné na Třebíčsku, jaká zvířata zde žila v poslední době ledové nebo jak vypadal život nejstarších pastevců a zemědělců na neolitickém sídlišti u Krhova na Hrotovicku či středověká úpravna zlatonosné rudy u rybníka Zlatomlýn na Opatovsku.

 

Výstup vám v prostoru muzejních arkád zpříjemní výstava autorských fotografií Vojtěcha Zikmunda pod názvem Vcházení do krajin. Ta zde byla zahájena včerejší vernisáží a k vidění bude do 18. září. Na území Kraje Vysočina autor vystavoval již v Novém Městě na Moravě a ve Žďáře nad Sázavou. Jak sám o sobě říká, je vystudovaný a dlouhodobě praktikující knihkupec, překvalifikovaný na pracovníka v sociálních službách. Fotografování se věnuje ve svém volném čase. „Interakce práce s knihami se sociálně otevřeným srdcem mi otevřela náhled i na místo, ve kterém žiji, na Vysočinu. Skrze lidi poznávám krajinu, skrze krajinu poznávám lidi. Tahle semknutost krajiny kolem nás a krajiny v nás vytváří toho, kdo jsem. Někdy rozjařený, jindy zadumán, stejně jako ta Vysočina (Krabatina). A takové jsou obrazy, které mi lezou do objektivu a já si dovoluji je skrze fotografie nabízet vám ke zhlédnutí.“

 

V plném proudu je i přihlašování na Akademii třetího věku, která se vůbec poprvé v historii muzea rozeběhne od letošního září. Ještě zbývá pár volných míst. Přihlášky se přijímají do středy 24. srpna. Věkově není akademie nikterak omezena a zápisné činí 100 Kč, a proto nezatíží finanční rozpočet. Témata jsou pestrá a přitažlivá. Bližší informace včetně přihlášky a frekvence jednotlivých kurzů jsou k dispozici v brožuře, kterou je možné si vyzvednout přímo na pokladně muzea nebo stáhnout na webové stránce https://mvji.cz/a3v/

dokumentární fotodokumentární foto

  • Jana Komínová, odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu
    Krajský úřad Kraje Vysočina
  • e-mail: tisk@kr-vysocina.cz
 
 
Zodpovídá: Pavla Bőhmová, DiS.
Vytvořeno / změněno: 13.7.2022 / 13.7.2022

Počet návštěv: 815
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek