Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Dokumenty odborů > Odbor informatiky > Fond Vysočiny - Grantové programy pro oblast ICT > Úspěšné projekty Fondu Vysočiny
Vyberte:
Toto téma upozorňuje, že voda, klima a jeho změna jsou neoddělitelně spojeny. Stále častěji v posledních letech pociťujeme, že se změnil koloběh vody v krajině, přičemž to můžeme nejvíce vnímat ze zvýšené frekvence výskytů extrémních jevů - povodní a zejména pak sucha. Rozsáhlejší povodně se naštěstí Kraji Vysočina a vlastně i celé České republice již nějaký čas vyhýbají. Nicméně fenomén sucha je neméně nebezpečný. Přišel plíživě v roce 2015 a dosud náš kraj neopustil. Srážkový deficit tak za posledních pět let dosahuje hrozivých téměř 500 mm. To zhruba znamená chybějící srážky za více než dvě třetiny jednoho roku, jako kdyby někdo z každého čtverečního metru Kraje Vysočina vysál 500 litrů vody a už je tam nevrátil.
Od roku 2015 dosahují průměrné teploty oproti dlouhodobému normálu vyšších hodnot. Dochází tak i k podstatně vyššímu výparu, což hydrologické sucho ještě zhoršuje. Sucho se tak projevuje poklesem hladin podzemních vod, ale i poklesem průtoků v mnoha vodních tocích. Zdroje podzemní vody slouží především k zásobování obyvatel pitnou vodou a pokrývají spotřebu pitné vody v naší republice ve 48 %. Zbývajících 52 % obyvatel je zásobováno vodou ze zdrojů povrchové vody, zejména prostřednictvím vodárenských nádrží. V Kraji Vysočina je vzhledem k omezené vydatnosti zdrojů vod podzemních podíl obyvatel zásobovaných z vodárenských nádrží ještě vyšší. Například v roce 2018 většina významných vodních toků na Vysočině dosáhla značně podnormálního stavu vody a v mnoha profilech byl překročen tzv. ukazatel sucha. Rovněž došlo k výraznému poklesu hladiny povrchové vody ve většině vodárenských nádrží. Zaplněnost zásobního prostoru ke konci listopadu 2018 v nádrži Hubenov, kde byla situace nejvážnější, činila 33 %, ve Víru 38 %, v Nové Říši 47 %, v Mostišti 69 % a ve Vranově 43 %. Proto byla na většině těchto nádrží krajským úřadem projednána a schválena tzv. mimořádná manipulace s vodou spočívající ve snížení odtoku do vodních toků pod nimi. V letošním roce je situace zatím naštěstí příznivější a to zejména díky srážkově vydatnějšímu únoru.
Do České republiky nepřitékají žádné významné vodní toky. Jsme zcela závislí na dešťových srážkách, proto musíme s vodou o to lépe hospodařit. Voda se stala strategickou surovinou, starejme se proto o každou její kapku. „Kraj Vysočina problematiku dlouhodobého sucha a nedostatku vody vnímá velice intenzivně a snaží se jí řešit. Podpora přípravy i realizace možných opatření k ochraně před suchem je zohledněna v dotačních programech kraje v oblasti vodního hospodářství pro letošní rok, kde celková alokace finančních prostředků dosáhla 77 milionů korun,“ dodal radní Kraje Vysočina pro oblast lesního a vodního hospodářství, zemědělství a životního prostředí Martin Hyský.
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se