Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Kotlíkové dotace
Motivaci odevzdat starý mobil právě v knihovně budou mít i samotní čtenářů. Každý, kdo se do akce zapojí bude zařazen do slosování o poukázku na nákup knih v hodnotě 2.500 korun.
Do pilotního projektu bylo v každém ze dvou krajů zařazeno vždy 10 knihoven v menších městech. „Knihovny jsme zvolili záměrně, naše země má nejhustší síť těchto zařízení na světě a dlouhou knihovnickou tradici. Lidé je navštěvují pravidelně a při půjčování publikací se mohou o projektu dozvědět. Při příští návštěvě s sebou kromě knih na vrácení mohou vzít starý mobil,“ upřesňuje Pavel Peroutka, regionální manažer neziskové společnosti ASEKOL, která tento osvětový projekt ve spolupráci s Krajem Vysočina a Jihočeským krajem organizuje. Veškeré vybrané telefony budou po ukončení soutěže podle předány k odborné recyklaci.
Zapojené knihovny:
Kraj Vysočina: Městská knihovna Jemnice, Městská knihovna Náměšť nad Oslavou, Městská knihovna Jaroměřice nad Rokytnou, Městská knihovna Pacov, Městská knihovna Třešť, Městská knihovna Telč, Městská knihovna Světlá nad Sázavou, Městská knihovna Ledeč nad Sázavou, Městská knihovna Velká Bíteš, Městská knihovna Moravské Budějovice
Jihočeský kraj: Městská knihovna v Soběslavi, Městská knihovna Lišov, Městská knihovna Vodňany, Městská knihovna Veselí nad Lužnicí, Městská knihovna Kaplice, Knihovna Matěje Mikšíčka Dačice, Městská knihovna Planá nad Lužnicí, Městská knihovna Bechyně, Městská knihovna v Protivíně, Městská knihovna Vimperk
Věděli jste, že:
· Ministerstvo kultury v ČR v roce 2017 napočítalo 5333 knihoven a 882 poboček. Průměr tedy představuje více než 5 knihoven na 10 tisíc obyvatel, což je 4 x více než činí evropský průměr.
· Veřejné knihovny ale plní i další důležitou funkci – organizují řadu kulturních a společenských akcí – jsou tedy spíše místem setkávání, vyhledávaným útočištěm ke studiu a trávení volného času.
· Mobilní telefon stejně jako celou řadu ostatního drobného elektra používáme každý den. Až nám doslouží, je potřeba ho správně zlikvidovat. Místem pro ukládání těchto zařízení jsou speciální nádoby – červené kontejnery. Do nich mohou obyvatelé kdykoliv a jednoduše vhazovat vysloužilé elektro. Z červených kontejnerů pak vyřazené spotřebiče putují k odborné recyklaci. Elektrické a elektronické přístroje totiž obsahují velké množství různých materiálů, které se recyklací vrací zpět do oběhu a není je pak potřeba nově vyrábět či těžit.
· Typický mobilní telefon obsahuje mj. 62 % plastů a ostatních materiálů, 16 % keramiky, 15 % mědi, 3 % železa a necelé procento zinku, niklu a stříbra.
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se