Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Finance > Projekty OPLZZ > Projekt Kvalita 10


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 
 

Na Noci vědců si můžete nechat otestovat sluch

Na Noci vědců si můžete nechat otestovat sluch
V pátek 30. 9. 2022 se uskuteční další ročník velmi zajímavé aktivity s názvem Noc vědců, v rámci které mohou zájemci navštívit Vysokou školu polytechnickou Jihlava, kde si od 17 hodin mohou nechat změřit sluch pomocí speciálně vyvinuté aplikace.
 

 
 

Přestože sluchové vady dovedou výrazně zkomplikovat život, svému sluchu lidé často nevěnují příliš pozornosti a začínají se o ni zajímat, až když je pozdě. Zajímá vás, jak jste na tom se sluchem vy? Nechte si změřit sluch pomocí mobilní aplikace, která slouží k orientačnímu posouzení existence sluchové vady. Tato unikátní mobilní aplikace vznikla na Vysoké škole polytechnické Jihlava ve spolupráci akademických pracovníků katedry sociální práce a katedry technických studií a v současné době je využívána k odhalování sluchových vad hned v několika zařízeních sociálních služeb v Kraji Vysočina.

 

Celý proces vývoje nové technologické pomůcky pro měření sluchu se mohl uskutečnit díky projektu s názvem „Nové přístupy, metody a technologie v oblasti diagnostiky a korekce sluchových vad u seniorů v pobytových zařízeních sociálních služeb“, který byl podpořen Technologickou agenturou České republiky v rámci Programu na podporu aplikovaného společenskovědního a humanitního výzkumu, experimentálního vývoje a inovací ÉTA . Jeho hlavním příjemcem byla Vysoká škola polytechnická Jihlava a externím aplikačním garantem Kraj Vysočina. Dalšími účastníky byla tři zařízení pobytových sociálních služeb na Vysočině: Domov Jeřabina Pelhřimov, Domov Nové Syrovice a Domov pro seniory Jihlava – Lesnov. Z těchto organizací byli vybráni vhodní klienti, a pokud u nich byla potvrzená diagnóza, byl s nimi zahájen proces následné korekce sluchu.

Důležitým přínosem projektu byla rovněž nově vytvořená Metodika individuálního plánování péče o seniory se sluchovými vadami, která zahrnuje standardizované metody a postupy v péči o sluchově postižené seniory. Dalším přínosem je potom zavedení nových přístupů, metod sociální a ošetřovatelské péče a využití technologií v oblasti diagnostiky a korekce sluchových vad u seniorů. Vytvořená metodika byla schválena a je v současné době volně ke stažení na webových stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí, aby jí mohli využívat všichni poskytovatelé sociálních služeb České republiky.

 

Výše uvedená technologie na měření sluchu bude k dispozici všem zájemcům, kteří v pátek 30. září navštíví Vysokou školu polytechnickou Jihlava. Tato škola se zapojila do celostátní akce s názvem Noc vědců, v rámci které se otevírají nejen univerzity a vědecké ústavy, ale i řada dalších institucí, zabývajících se vědeckými výzkumy. Noc vědců se koná již od roku 2005 a dává příležitost setkání široké veřejnosti s vědci a jejich prací.

 

Neváhejte proto využít možnost návštěvy Vysoké školy polytechnické Jihlava a zjistit, jak jste na tom se svým sluchem. Bližší informace o akci najdete na https://www.nocvedcu.cz/o-akci. Vstupné je zdarma a program je uzpůsoben pro děti i dospělé. Tak dorazte s rodinou nebo přáteli do budovy školy a zažijte noc, kdy vám věda a vědci ukážou svou pravou tvář.



  • Táňa Křížová, odbor sociálních věcí
    Krajský úřad Kraje Vysočina
  • tisk@kr-vysocina.cz  

 
 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 23.9.2022 / 23.9.2022

Počet návštěv: 1763
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 



Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek