Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Odpady Vysočiny > My třídíme nejlépe, soutěž obcí
„Dudy patří k nejstarobylejším hudebním nástrojům. V českém a moravském prostředí jsou dudy doloženy již ve 14. století. Na Horácku a Podhorácku bylo dudáctví živé ještě v 19. století, bylo běžnou součástí lidové kultury,“ říká Markéta Skořepová z Muzea Vysočiny Pelhřimov, která zpracovávala nominaci dudáctví na krajský seznam.
„Ještě ve 20. století byl dudák nezastupitelným účastníkem některých významných městských slavností, u nás například Morového průvodu v Brtnici nebo Kozimberského posvícení v Pacově. Dnes je hra na dudy provozována jako součást zájmových aktivit jednotlivých hráčů, vzácně i muzik folklorních souborů. V současné době se koncentruje v souvislosti s výukou, hře na dudy se vyučuje na Základní umělecké škole v Hrotovicích, a v Pacově se od roku 2017 konají Dudácké slavnosti,“ doplňuje Silva Smutná, etnografka Muzea Vysočiny Třebíč, která se podílela na výzkumu dudáctví na Vysočině na celostátní i krajské úrovni.
V současné době je na území Vysočiny doloženo 14 aktivních hráčů na dudy. Oficiálním nositelem statku Dudáctví na Vysočině je Muzeum Vysočiny Třebíč, které soustřeďuje veškerou dokumentaci a výsledky výzkumu na svém Regionálním pracovišti tradiční lidové kultury v Kraji Vysočina.
Zápis vybraných regionálních jevů dochovaných na území Vysočiny na krajský seznam probíhá v souladu s Pravidly Rady Kraje Vysočina pro vedení Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury Kraje Vysočina a je v kompetenci Muzea Vysočiny Třebíč, příspěvkové organizace.
Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury Kraje Vysočina obsahuje 8 položek (stav k 31. 12. 2019):
1. Běh o Barchan (položka č. 1/2014)
2. Skřipácká muzika na Jihlavsku (položka č. 2/2014)
3. Betlémská cesta v Třešti (položka č. 3/2014)
4. Obchůzka královniček na Velkobítešsku (položka č. 4/2015)
5. Historický morový průvod v Brtnici (položka č. 5/2016)
6. Jihlavský havířský průvod (položka č. 6/2017)
7. Karmelská pouť ve farnosti Heřmanov (položka č. 7/2018)
8. Dudáctví na Vysočině (položka č. 8/2019)
Nejvýznamnější statky z krajských seznamů lze nominovat na Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky.
Na Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky jsou z Kraje Vysočina dosud zapsány:
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se