Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Servis pro samosprávu > Zastupitelstvo kraje > Audio a video záznamy ze zasedání


 

Audio a video záznamy ze zasedání

Záložky hlavní nabídky

Vyberte:

Na snížení nadměrné radiační zátěže získal Kraj Vysočina v roce 2016 tři miliony korun

Radon
Kraj Vysočina patří dlouhodobě k regionům, které nejlépe využívají dotační tituly na snížení nadměrné radiační zátěže svých obyvatel. Jen loni přišly kraji na tyto účely tři miliony ze státních prostředků. „Podařilo se snížit nadměrnou radiační zátěž životního prostřední v rodinném domku na Třebíčsku, v objektu dětských jeslí v Jihlavě a ve veřejném vodovodu na Žďársku, a tím se ozdravilo životní prostředí pro dalších zhruba 190 občanů regionu,“ uvedl krajský radní pro oblast životního prostředí a zemědělství Martin Hyský.
 

 
 

Část ze získaných tří milionů korun pro Kraj Vysočina zabezpečí financování projektů na snížení radiační zátěže pro rok 2017. Radiační zátěž se sníží v dalších dvou rodinných domcích na Třebíčsku a Žďársku a také v případě veřejného vodovodu na Havlíčkobrodsku.


Za dobu existence Radonového programu ČR, od roku 1991, získal Kraj Vysočina nad rámec svého rozpočtu na snížení nadměrné koncentrace radiační zátěže v problematických objektech a zařízeních více než 200 milionů korun.


Kraj Vysočina je z hlediska radonového rizika a na základě výsledků proměřených objektů nejexponovanějším územím v republice. Také proto se odbor životního prostředí a zemědělství snaží získat státní prostředky na ozdravení životního prostředí obyvatel od nadměrné radiační zátěže v největší možné míře.


Stále podle atomového zákona platí, že za výši radiační zátěže objektu odpovídá jeho vlastník. Zástupci předškolních i školních zařízení, ale také další individuální zájemci mají možnost nechat si bezplatně radon změřit. Měření, stejně jako veškeré poradenství k této problematice zabezpečuje a zprostředkovává Odbor životního prostředí a zemědělství Krajského úřadu Kraje Vysočina. Dotační tituly na realizaci protiradonových ozdravných opatření v rodinných domcích, bytech, předškolních a školních zařízeních, i na veřejných vodovodech zůstávají nadále v platnosti. Upozorňujeme dále na to, že 1. ledna 2017 vstoupil v platnost nový atomový zákon č. 263/2016 Sb. Se změnami proti původnímu atomovému zákonu č. 18/1997 Sb. se můžete seznámit na www. kr-vysocina.cz – Životní prostředí – Radon – Aktuální informace - Nový atomový zákon platný od 1. 1. 2017. Další informace o této problematice je možné čerpat na www.kr-vysocina.cz – Životní prostředí – Radon, www.sujb.cz, www.suro.cz a www.radonovyprogram.cz.


Kraj Vysočina na svém území v rámci Radonového programu ČR zajistil ozdravení 643 bytů převážně v rodinných domcích, 53 základních a mateřských škol a 148 veřejných vodovodů. Po celém kraji bylo bezplatně rozmístěno přibližně 67 500 monitorovacích zařízení (stopových detektorů RAMARN) a z hlediska výskytu radonu bylo tímto způsobem prozkoumáno cca 95 % převážně bytových objektů.

Díky aktivní součinnosti Odboru životního prostředí a zemědělství Krajského úřadu Kraje Vysočina se Stáním úřadem pro jadernou bezpečnost, Státním ústavem radiační ochrany, Ministerstvem financí ČR, s veřejností a obcemi patří tak Kraj Vysočina dlouhodobě ke krajům nejlépe využívajících těchto dotačních titulů.

 

  • Jaroslav Šmejkal, odbor životního prostředí a zemědělství, tel. 564 602 520, e-mail: smejkal.j@kr-vysocina.cz

     

 
 
Zodpovídá: Mgr. Monika Brothánková
Vytvořeno / změněno: 11.1.2017 / 11.1.2017

Počet návštěv: 3376
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 



Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek